referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladislav
Nedeľa, 25. septembra 2022
Gynekológia - stručný prehľad
Dátum pridania: 25.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: briya
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 908
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 7.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 13m 10s
Pomalé čítanie: 19m 45s
 
G1./ Vonkajšie rodidlá
Rodidlá /genitalia/ sú orgány ľudského tela, kt. slúžia na rozmnožovanie. Vonkajšie rodidlá – lono /vulva/ sú viditeľne uložené na povrchu tela a patrí sem:
1.vrch ohanbia /mons pubis, veneris/
2.veľké pysky ohanbia /labia maiora pudendi/
3.malé pysky ohanbia /labia minora pudendi/
4.dráždec /clitoris/
5.panenská blana /hymen/
6.prsníky /mammae/
Vonkajšie a vnútorné rodidlá spája pošva /vagina/. Je to svalová rúra dlhá 10-12 cm. Stenu tvoria svalové vlákna a pletivo, kt. usporiadanie jej dodáva veľkú pružnosť a možnosť roztiahnutia pri pôrode. Vnútornú stenu pošvy vystiela sliznica pokrytá viacvrstvovým dlaždicovým epitelom. V sliznici sa tvorí glykogén, kt. určuje kyslosť pošvového prostredia a pošvový laktobacil – Doderleinov bacil.

G2./ Vnútorné rodidlá
Rodidlá /genitalia/ sú orgány ľudského tela, kt. slúžia na rozmnožovanie. Vnútorné rodidlá sú uložené v priestore malej panvy medzi močovým mechúrom a konečníkom. Tvorí ich:
1.maternica /uterus, métra/ - je to dutý svalový orgán veľkosti a tvaru hrušky sploštenej spredu dozadu. Dve tretiny tvorí telo mat. /corpus uteri/ a jednu tretinu tvorí krčok mat. /cervix uteri/. Dutinu maternice vystiela sliznica, kt. sa zo spodnej základnej vrstvy obnovuje, skyprieva, aby bola sch. prijať oplodnené vajíčko. Ak oplodnenie nenastane, vajíčko odumrie a skyprená sliznica sa odlupuje a spolu s krvou sa vylučuje z mat. dutiny /menštruácia/. endometrium, myometrium, perimetrium
2.vajíčkovody /tubae uterinea, slphinges/ - odstupujú z rohov mat. Sú to svalové rúry vystlané sliznicou pokrytou riasinkovým epitelom. Sú dlhé asi 12 cm. Pohyb riasiniek zabezpečuje posun vajíčka /oplodneného aj neoplodneného/ smerom od vaječníka k mat.
3.vaječníky /ovaria/ - sú párové žľazy s vnútornou i vonkajšou sekréciou uložené pri koncoch vajíčkovodov. Veľkosťou a tvarom pripomínajú sploštenú slivku. Dozrievajú v nich ženské pohlavné bb – vajíčka a postupne sa uvoľňujú k oplodneniu a produkujú pohlavné hormóny /estrogen, progesteron, androgeny/

G3./ Ovariálny a menštruačný cyklus
Predný lalok hypofýzy vylučovaním FSH /folikuly stimulujúci h./ podnecuje vaječníky ku tvorbe estrogénov, kt. spôsobujú dozrievanie vajíčka vo vaječníkoch a narastanie sliznicovej výstelky v mat. – proliferáciu. Vajíčka sú vo vaječníku uložené v nezrelých tzv. primárnych folikuloch. To vajíčko, kt. dozrieva, spôsobuje postupnú premenu primárneho folikulu na zrelý Graafov folikul. Dosiahne veľkosť až 1,5 cm a vajíčko v ňom uložené 150um. GF produkuje h. estrogén. Stena vaječníka sa nad rastúcim GF stenčuje až sa pretrhne a vajíčko vypláva na povrch vaječníka. Tento dej nastáva na 14. deň menšt. cyklu a voláme ho ovulácia. Ovuláciu vyvoláva hormón hypofýzy – h. podnecujúci intersticiálne b. al. LH-luteinizačný h. Po ovulácii vylučuje hypofýza LTH-luteotropný h., pod vplyvom kt. sa prasknutý GF mení na žlté teliesko /corpus luteum/, kt. tvorí h. progesterón. Sliznica mat. sa vplyvom progesterónu skypruje, prechádza do sekrečnej fázy, čím sa pripravila na prijatie oplodneného vajíčka. Ak nenastane oplodnenie, vajíčko odumrie. Na sliznici mat. dôjde posledný deň k miestnemu nedokrveniu špirálovitých arteriol – ischemická fáza. Skyprená sliznica sa odlúči a nastáva menštruácia. Žlté teliesko prestáva tvoriť progesterón a mení sa na biele teliesko /c. albicans/. Od nástupu puberty až do klimaktéria s výnimkou gravidity sa tento dej opakuje každých 28 dní.

G4./ Dysfunkčné poruchy menštruačného cyklu
menstruacio praecox – men. nastane pred 10. rokom
menstruacio tarda – men. nastane neskôr, po 15. roku
hypomenorea – men. krvácanie trvajúce menej ako 2 dni, slabé
hypermenorea – silné krvácanie trvajúce viac ako 5 dní
metrorágia – silné krvácanie trvajúce viac ako 8 dní
menoragia – silné men. krvácanie
amenorea – vynechanie krvácania, primárna al. sekundárna
polymenorea – prestávky medzi jednotlivými men. sa skracujú
oligomenorea - prestávky medzi jednotlivými men. sa predlžujú
dysmenorea – bolestivá men.
algomenorea – men. sa stale bolestivou po chorobe /zápal, zrasty/
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.