referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Slovenská kuchyňa
Dátum pridania: 20.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Radkoo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 289
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Slovenská kuchyňa je našim chutiam i srdciam blízka a nie je snáď nikto, kto by nepoznal napríklad halušky. Slovenská kuchyňa miluje kapustu a slaninu.
Vzhľadom k tradícii pastierstva nechýbajú na slovenskom stole jahňacie a ovčie syry. Život pod Tatrami a Liptovom bol vždy ťažký a ľudia sa naučili pripravovať výživné jedlá a polievky zo surovín, ktoré si vypestovali na svojich políčkach, kapustu, zemiaky, kel, hrach, cibuľu to všetko doplnené kúskom jahňacieho, bravčového, alebo hydinového mäsa.

Úrodné nížiny na juhu s výbornými klimatickými podmienkami pre pestovanie akejkoľvek možnej zeleniny, obohatili miestny jedálniček paprikami, cuketami, karfiolom, uhorkami a rajčinami.
Kuchyňa je viac korenistá, najobľúbenejším korením je paprika, cesnak, majoránka. Typickým pokrmom slovenskej kuchyne je kapustnica, zeleninová polievka, ktorá sa v jednotlivých regiónoch líši, ale ktorá nesmie chýbať na žiadnom vianočnom stole. V polievke nájdeme okrem kapusty klobásu, bravčové mäso.
Okrem halušiek nájdete na každom jedálnom lístku i rôzne špízy.

Je historickou skutočnosťou, že väčšina typických slovenských jedál pochádza z obdobia nedostatku a biedy. Dnes ich pripravujeme ako tradičné jedlá, ktoré slávia svoje zmŕtvychvstanie. Pôvodné jedlá sú obohatené technologicky do rafinovanej polohy.
Tak vznikli nové jedlá – Jánošíkov ražeň, zemplínska zbojnícka pečienka, thurzovská misa, sedliacka pochúťka, cíferský bravčový rezeň, zbojnícka pochúťka, topoľčiansky zámocký teľací paprikáš, šarišská sedliacka pochúťka, ražeň Zochova chata, sviečkové rezy, karpatská teľacia pečeň a mnoho iných.

Široký rozmach cestovného ruchu umožnil zriadiť u nás viac typických aj reprezentačných podnikov, naši kuchári a čašníci vedú vo Viedni Slovenskú reštauráciu. Zahraniční hostia si nevedia dosť vynachváliť kvalitu takých jedál, akým je napríklad goralský guláš. Za posledné desaťročia sa v našom stravovaní zmenilo naozaj veľa. Naši krajania pred polstaročím poznali len chudobné slovenské krajové jedlá z obilnín, krúp, zo zemiakov a mlieka. Dnes sú to jedlá žiadané v najdrahších reštauráciách po celom Slovensku.
 
Podobné referáty
Slovenská kuchyňa SOŠ 2.9496 1301 slov
Slovenská kuchyňa GYM 2.9694 1302 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.