Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Vegetariánstvo

BYŤ ČI NEBYŤ VEGETARIÁNOM???

Vegetariánstvo sa v súčasnej dobe stáva fenoménom. K odmietaniu požívania mäsa a mäsových výrobkov vedú každého jednotlivca iné pohnútky. Vo väčšine prípadov ide o súcit s živými tvormi, ktoré sú chované a zabíjané len kvôli konzumácii. Ďalšiu skupinu tvoria ľudia, ktorí sa obávajú nemocí, spôsobených jedením mäsa.

Niektorí odborníci poukazujú na to, že mäso obsahuje množstvo bielkovín, ktoré vegetariánska strava nemôže plnohodnotne nahradiť. Výskumy však ukázali, že to nie je celkom pravda. Mliečne výrobky, strukoviny a vajcia obsahujú dostatok bielkovín, potrebných pre zdravý vývoj ľudského organizmu. Vegetariáni netrpia vysokým krvným tlakom. I napriek tomu, že konzumujú vajíčka a mlieko. Cholesterol obsiahnutý vo vajíčku je totiž pomerne ľahko stráviteľný.

Vedci sa zaoberajú výskumami vplyvu mäsitej a bezmäsitej stravy na človeka, jeho zdravie (fyzické aj psychické). Štúdie v zahraničí poukazujú na zvýšenú agresivitu ľudí, ktorí pojedajú mäso. Vedci vysvetľujú tento jav prítomnosťou stresového hormónu v tele zvieraťa. Tento vzniká tesne pred zabitím zvieraťa, ktoré prežíva „strach zo smrti“. Ďalším, nemenej zaujímavým, faktom je skoršie dospievanie detí, ktoré preferujú mäsitú stravu. Tým, že organizmus sa vyvíja rýchlejšie (mäso tu pôsobí ako akýsi katalyzátor chemickej reakcie), dochádza k vzniku nádorových chorôb aj u vekovo nižších skupín ľudí. Výskumy dokázali, že mäsitá strava spôsobuje mnohé choroby ako sú cukrovka, dna, rakovina, reumatizmus. Dna je napríklad spôsobená kyselinou
močovou. Kryštáliky kyseliny močovej sa nevylučujú z tela, ale usádzajú sa v kĺboch, svaloch, väzive. Tam spôsobujú neuveriteľné ostré bolesti. Zarážajúce je, že táto choroba sa prejavuje aj u mladých ľudí.

Dnešná výroba a spracovanie mäsa a výrobkov z mäsa je vysoko produktívna. Poľnohospodári sú schopní odchovať za pomerne krátku dobu množstvá zvierat. A spracovatelia majú moderné technológie, ktoré dokážu spracovať kvantá týchto zvierat na milióny rôznych produktov. Ale na úkor čoho resp. koho? Nie je tajomstvom, že rýchly rast zvierat, rýchle naberanie na hmotnosti, vyššia nosivosť sliepok a dojivosť kráv nie je vecou šľachtenia alebo vecou prirodzenou. Zvieratá dostávajú dávky antibiotík, drog a ukľudňujúcich prostriedkov. Tieto sa viažu v ich mäse a dostávajú sa konzumáciou do tela človeka. Človek, takýmto spôsobom navyknutý na určitú hladinu antibiotík, sa stáva imúnny voči ich pôsobeniu. Niektoré používané látky sú jedovaté a ukladajú sa v kostnej dreni človeka. Ďalším poznatkom je nebezpečenstvo vznikajúce pri úprave mäsa. Tepelnou úpravou vznikajú v mäse rakovinotvorné látky metyl-cholantrén a benz-pyrén. Údené mäso obsahuje taktiež rakovinotvornú látku benz-pyrén. Jeho množstvo v 100 gramoch údeného mäsa sa vyrovná 50 vyfajčeným cigaretám.

Je vegetariánstvo zdravé?

Veľa ľudí vymieňa vo svojom jedálnom lístku mäso za ovocie a zeleninu. Je však tento ich spôsob výživy zdravý? „Zvieratá sú moji priatelia a svojich priateľov nejem,“ vysvetľuje spisovateľ Shaw svoj postoj k (ne)jedeniu mäsa. Láska k zvieratám je však len jeden motív, prečo sa ľudia vzdávajú rezňov, steakov a klobások. Veľa ľudí sa k vegetariánstvu dostane z religióznych dôvodov. Aj strach z hormónov, geneticky upravených zvierat či vražedných zvieracích ochorení znižuje u konzumentov chuť na mäso a vedie ich k uprednostňovaniu vegetariánskej stravy.

Nie je však vegetarián ako vegetarián. Pod pojmom vegetariánstvo sa skrýva niekoľko jeho foriem. Zatiaľ čo ovo-lakto-vegetariáni nejedia mäso ani ryby, zato si však doprajú zvieracie produkty ako mlieko, vajcia a mliečne výrobky, lakto-vegetariáni vyškrtli zo svojho jedálneho lístka aj vajíčka; mlieko a výrobky z neho však skonzumujú. Vegáni, veľmi striktná vetva vegetariánov nezjedia nič, čo má čokoľvek spoločné s nejakým zvieraťom. Nielenže vyškrtli zo svojich jedálnych lístkov všetko súvisiace s mäsom, vajciami a mliekom, nejedia ani med, nepoužívajú výrobky z kože ani vlny. Jedlo vegánov pozostáva výlučne z rastlinnej stravy. Tí najortodoxnejší odmietajú dokonca prípravu zelenej stravy varením, dusením a pečením. Od prírody človek nie je stavaný na výlučne rastlinnú stravu. Náš žalúdok aj zuby zodpovedajú „všežravcom“. Z toho automaticky vyplýva, že človeku by mohlo niečo chýbať, ak sa orientuje na stravu príliš jednostranne.

Vegetariánska strava však nemusí viesť nutne, ako sa mnohí domnievajú, k nedostatku niektorej zložky výživy. U ovo-lakto-vegetariánov dodávajú vajcia, mlieko a syry dôležité živiny, minerály a stopové prvky. Vhodnou kombináciou rastlinných a živočíšnych bielkovín možno dosiahnuť ich optimálny prísun do organizmu (napríklad kombináciou ovsených vločiek s jogurtom alebo mliekom). Nebezpečný z tohoto hľadiska je však výlučne vegánsky spôsob stravovania. Môže viesť k nedostatočnému
prísunu minerálov, vitamínov a stopových prvkov do organizmu. Najbohatšími zdrojmi železa, zinku, jódu a selénu ako aj vitamínov B sú totiž mäso a ryby. Kalcium sa zas nachádza vo vysokej koncentrácii v mlieku a v mliečnych výrobkoch. Priťažujúcou okolnosťou takéhoto spôsobu stravovania je, že surové rastlinné produkty, ovocie a zelenina, obsahujú látku „fytát“, ktorý spolu so železom, zinkom a kalciom tvorí nerozpustné komplexy a znemožňuje tak ich príjem do organizmu. Odmietanie tepelného spracovania zelenej potravy môže preto viesť k vážnym zdravotným problémom. Ak patríte k tým, ktorí chcú prestúpiť na „vegetariánsku vieru“ mali by ste vážne uvažovať o suplementácii multivitamínovými preparátmi obsahujúcimi minerálne látky
a stopové prvky. Ich nedostatok sa totiž prejaví zväčša až po niekoľkých rokoch. Nedostatok kalcia a vitamínu D spôsobuje rednutie kostí a je príčinou zlomenín. Nedostatok železa, ktorý sa okrem iného prejavuje únavou a dýchavičnosťou, má veľmi nepriaznivý vplyv na fyzickú výkonnosť človeka.

Nakoľko vegetariánstvo pomáha zdraviu alebo ho poškodzuje je predmetom štúdie Nemeckého onkologického centra od roku 1976. Podľa ich výskumov znižuje vegetariánsky spôsob stravovania výrazne riziko úmrtia na civilizačné ochorenia, akými sú infarkt a nádorové ochorenia. Nesúvisí to však len s tým, čo vegetariáni majú na tanieri, ale s celou ich filozofiou života. Oveľa menej fajčia, pijú alkohol a nápoje obsahujúce kofeín a ich telesná váha je nižšia ako váha priemerného občana. Pri zostavovaní jedálneho lístka sa treba opierať o vedecké fakty a nereagovať len emotívne a vyčiarknuť jednoznačne všetko „mäsové“. Ak vám ide naozaj o zdravie, potom vám iste viac prospeje príležitostné jedlo z ryby alebo chudého mäsa než pravidelná konzumácia napríklad čokoládového pudingu...

DÚHA MÔJHO ŽIVOTA

Ja osobne mäso nejem preto, lebo som presvedčená, že je to pre mňa, pre môj fyzický i duševný vývoj najlepšie. Cítim sa skvele, keď si dám na večeru brokolicu radšej ako bravčový rezeň. "Prečo?" Ja ako osobnosť som bola vždy proti akémukoľvek násiliu..., takže samozrejme by bolo proti môjmu presvedčeniu, keby som sa stravovala mäsom, pretože prasiatka, ktoré sa v kuchyni "premenia" na rezeň postihne predtým neuveriteľné krutá bolesť!!! :-( Aké nevýslovné ohavnosti sa s nimi dejú, tu nejdem písať (smrť je vykúpením zo "života", ktorý žili). Musím Vám, ale povedať, že ani ja ako väčšina ostatných vegetariánov som od malička ňou nebola.

V našej rodine bola (je) mäsitá strava "prirodzenou cestou", ako nasýtiť hladné žalúdky, všetko sa začalo v puberte môjho života... počas čítania tlače, kde sa písalo o zabíjaní ošípaných, hydiny... som plakala, áno slzy ľútosti mi stekali po lícach, pocity smútku sa miešali s nepochopiteľne krutým konaním človeka. Mäso mi v tom čase chutilo, ale začala som sa nad všetkým viac a viac zamýšľať, najprv som vyradila bravčové, hovädzie (lebo ma "pohltilo" náboženstvo hinduizmus) a napokon úplne vymizlo mäso z môjho života. Nebolo to ľahké, hlavne, keď si moja rodina myslela, že ich chcem týmto spôsobom nahnevať..., na slávnostiach. Lenže presvedčenie rástlo a silná vôľa pevnela a pevnela. Dnes som už viac ako tretí rok bez mäsa, vôbec mi nechýba!!! Kupujeme si s mojím snúbencom Bohušom "náhrady", ktoré lahodia naším chuťovým bunkám (tofu, sójové mäso, sójové párky,...).

Mnohí ľudia sú mylného presvedčenia, že vegetariáni sú (musia byť, kvôli našej strave) veľmi chudí, mýlite si nás s našimi "bratmi" vegánmi (vegáni neberte to osobne). My máme denne "na tanieri" mliečne výrobky, pochutnávame si na fantastických syroch, ktoré nám dodávajú potrebnú energiu. Ja osobne si neviem predstaviť jedálny lístok bez zeleniny a mliečnych výrobkov. Nedám dopustiť na zakysanku, syr gouda, nivu, eidam, jogurty... a čerstvé mliečko.

Život vegetariána nie je len fráza "bez mäsa", je to filozofia o nenásilí a zdravej ceste životom, to znamená bez alkoholu, cigariet a drog! Hmmm, musím sa priznať, ako adolescentka (som aj teraz? budem mať 20 rokov) som sa nevyhla styku so spomínanými "nebezpečenstvami." Ešte pred rokom som plávala v tomto víre "falošného raja", smiechu,... a pochybností, "moja duša však dnes pozná to najsladšie opojenie, opojenie z lásky.

!!! Svet nedokážete zmeniť, ale dokážete zmeniť SEBA !!!

PRÍSPEVKY Z DISKUSIE O VEGETARIÁNSTVE

Ahoj všetci detní i bezdetní,

myslím, že je čas začať napĺňať aj túto tému a rada by som začala mimoriadne pozitívnou skúsenosťou.

Roky som vegetariánka a mäso sa v našom jedálnom lístku nenachádza v žiadnej podobe. Môj prístup k výžive mojej rodiny bol možno diktátorský, ale zvykli si. Dôsledok našej výživy? Naposledy som sa nad ním pozastavila, keď som videla 0 v kolónke zameškané vyučovacie hodiny na vysvedčení u mojich synov - a to boli v oboch triedach jediní.

Možno sa pozastavíte nad tým, že nepíšem, že sme vegetariáni všetci - nuž, na návštevách sa, žiaľ, moje ratolesti i manžel nenechajú dvakrát ponúkať a vezmú si aj mäso. Až raz...

Až raz náš mladší syn Patrik /8 rokov/ na konci minulého leta videl suseda, ktorý nám na chalupu priniesol krásneho živého vystrašeného čierneho zajaca s požiadavkou, aby mu ho manžel pomohol zabiť a zodrať z kože a ja som ho /podľa suseda/ mala upiecť! Paťko prišiel za mnou so strachom v očiach: "Mama, veď ty neješ mäso, hádam ho nechceš zabiť!" Veľmi mu odľahlo, keď zistil, že u nás zajo nepríde o život. Chvíľu sa s ním pohral a sused si ho opäť odniesol. A večer mi Paťko v posteli oznámil: "Máš pravdu, idem do toho s tebou - už nikdy nebudem jesť mäso!"

Uplynulo pol roka a Patrik je vegetarián z etických dôvodov. Na Štedrý večer nás bolo pri stole dvanásť - len my dvaja s Paťkom sme si pochutnávali na skvelom baklažáne /lilku/. Bol absolútne spokojný a večer mi spiklenecky hovoril" "Vidíš, založili sme si našu tradíciu - na Štedrý večer môže byť vždy baklažán."

V tomto vianočnom období sa však začali prejavovať aj obavy mojich príbuzných o zdravý vývin môjho syna /ktorý nebýva vôbec chorý, chodí na futbalové tréningy a intenzívne plavecké tréningy/. Prosili ma, aby som ho dala vyšetriť, pretože predsa len to mäso... Darmo som argumentovala, že som si vedomá, čo robím, že má vyvážený jedálny lístok atď. Padli aj také návrhy, aby som mu dala len filé - veď to nevidí, že to bola ryba, keď je to pomleté... Klamať ho predsa nebudem a vysvetlila som mu, že aj filé bolo kedysi živý tvor a reakcia bola jednoznačná: "Tak to im ja jesť nebudem!"

Na veľké naliehanie sme s Paťkom podvolili a išli za našou pediatričkou - homeopatkou s tým, že ak bude všetko O.K. dajú mu už konečne pokoj s akýmikoľvek narážkami na stravu. Priznám sa, že som neočakávala nejaké vrúcne požehnanie bezmäsovej stravy zo strany pediatričky. Bola som však veľmi milo prekvapená. Doktorka si všetko pozorne vypočula, pochválila ho za jeho odhodlanie i za to, že má tak rád zvieratká. Vysvetlila, že netrvá na mäsitej strave, pretože napríklad sója je plnohodnotnou "náhradou" živočíšnych bielkovín. Dohodli sme sa, že pre spokojnosť "všetkých zúčastnených" Paťkovi skontroluje krv /najmä albumíny/ a lúčila sa s nami so slovami: "Keď to bude v poriadku, len ti poviem, pokračuj ďalej." A za dverami ambulancie Paťko dodal: "A keď nie, aj tak jej to mäso jesť nebudem."

Takže zajtra ráno ideme na krv, hoci som presvedčená, že je všetko O. K. a trochu ma aj trápi, že pod tlakom rodiny som sa nechala zblbnúť a odnesie si to Paťko, ktorý sa na odber vôbec neteší. Rada vám napíšem výsledok.

Ahojte

JE ZVIERA VEC ???

V podvedomí človeka vždy pretrvávalo poznanie spolupatričnosti všetkého živého, idea ochrany života ako celku, idea nenásilia voči živým organizmom. Táto idea bola jasne vyjadrená vo veľkých historických náboženstvách. Východná tradícia stelesnená v hinduizme a budhizme hlásala myšlienku o tzv. ahimsá, nenásilí lebo násilie by sa obracalo proti nám samým. Ahimsá znamenala aj požiadavku, aby človek neubližoval ostatným živým tvorom. Vyznávači týchto náboženstiev až úzkostlivo dbajú, aby neublížili nijakému živému tvorovi. Učenie o jednotnom základe všetkých živých bytostí je podľa Mahátma Gandhího azda najväčšou myšlienkou, ktorú India dala ľudstvu. Idea nenásilia nebola neznáma ani v židovsko-kresťanskej náboženskej tradícii. V biblickom raji neexistovalo násilie a zabíjanie, všetky zvieratá nažívali svorne vedno s človekom, ktorý sa o nich staral a všetci sa živili rastlinnou potravou. Každý veriaci pozná nekompromisný božský imperatív: "Nezabiješ!", ktorý je súčasťou Desatora. Osvietenectvo so sebou prinieslo nebývalú úctu k ľudskému rozumu, explóziu racionálneho myslenia a vyústilo do mohutnej vedecko-technickej revolúcie. Priliehavý názov revolúcia vystihuje prevratnosť a náhlosť zmien, ktoré vpád racionality do nášho života spôsobil. Technika, ekonomika a masovosť ovládli svet. Ani poľnohospodárstvo sa im nevyhlo. Potraviny sa začali vyrábať, podobne ako papier alebo železný plech. Aj mäso sa začalo vyrábať. Sedliacke maštale nahradili veľkofarmy, ktoré "produkujú" mäso na "vedecko-technických základoch. "Základnou potravinou je pritom zviera - živý organizmus!!! Bytosť, ktorá už od narodenia prežíva okamihy plné strachu, bolesti, stresu a utrpenia.

Je zviera vec?

Možno ho prirovnať ku kameňu, ktorý nič nevie a necíti? Že nepozná radosť a plač, dôveru a strach, hrôzu, bolesť, utrpenie???! Mohli by sme sa prieť, do akej miery tieto pocity dokážu vnímať myši, alebo pavúky. Ale kto niekedy choval niektorého z cicavcov - od mačky až po opicu - vie, že naši najbližší zvierací príbuzní majú často "bohatší" svet pocitov a emócií, než hociktorý človek. Kto niekedy bol s nimi v trvalejšom kontakte, vie, že k nim sa nemožno správať ako k veciam. Nebolo by to ľudské.

Mnohí ľudia si stále jasnejšie uvedomujú, že explózia rozumu, racionality bola jednostranná, okrem rozvoja techniky viedla predovšetkým k ničeniu života na svete a k hrozbe nášho samozničenia. Tým, že sme v sebe potlačili vedomie organického súvisu všetkého živého, jednoty života ako celku, závislosti vyšších bytostí na nižších, podrezávali sme kmeň, z ktorého sami vyrastáme!!!

!!! STAŇTE SA VEGETARIÁNOM !!!

Mäso ubližuje - ľuďom, zvieratám, prírode. Vegetariánstvo - zdravo, s láskou, bez krvi.

Časy, keď sa kravičky, kozy, prasce, hydina a ostatné zvieratá voľne pásli na lúkach, sú nenávratne preč. Spotreba mäsa je dnes enormná a obchod si vyžaduje tisícky ton mäsa za čo najnižšiu cenu. V záujme čo najvýhodnejších podmienok sa milióny zvierat rodia z vôle človeka len na to, aby prežili celý svoj život v maximálne stiesnených podmienkach, prakticky bez možnosti pohybu a úplne vytrhnuté z prirodzeného spôsobu života. Ročne spotrebuje mäsový priemysel 8 miliárd zvierat, denne 20 miliónov. Napríklad teliatka sú v útlom veku oddeľované od matky, vykrmované jadrovým krmivom namiesto pre nich prirodzenej trávy a potom zabíjané na bitúnkoch. Rovnaký osud očakáva aj ostatné zvieratá, ktoré často nazývame "jatočnými". Hydina vidí slnečné svetlo jediný raz - pri prevoze na bitúnok... Milióny samčekov hydiny sú hneď po vyliahnutí zabíjané otravným plynom alebo sú vhodené do rýchle rotujúceho noža, pretože nie sú vhodné na chov pre vajcia. Vo veľkochovoch zvieratá vôbec nemajú možnosť uspokojovať svoje sociálne potreby a inštinkty, sú veľmi stresované. Jediné, čo im je umožnené, je - žrať... Rozmnožovanie je možné len insemináciou, mláďatá trpia neprítomnosťou rodičov a naopak. Hovädzí dobytok a ošípané si musia líhať do vlastných výkalov a nedostatok hygieny spôsobuje časté kožné ochorenia. Celý život vo výkrme prežívajú v halách pohromade vo veľkých množstvách, alebo priviazané na krátkej reťazi. Smrť je po strastiplnom transporte
brutálna a zdĺhavá.

Ako možno pomôcť? Veríme, že vo vnútri každého človeka drieme súcit so živými bytosťami. No pokiaľ neprestaneme považovať zvieratá za veci, náš jediný záujem bude spočívať v tom, aby "fungovali" a uspokojovali naše stravovacie návyky. Pochopíme pravdu ukrytú vo výroku: "Každá vojna sa rodí v ľudskej mysli". Ak bude v našom myslení prevažovať dravosť a chamtivosť vo vzťahu k bezbranným zvieratám, nenaučíme sa rešpektovať ani práva všetkých ľudí. Láska je ukrytá v našich srdciach, dovoľme jej prejaviť sa... Pouvažujme nad tým, či musíme konzumovať zvieratá, ktoré sú každý deň kvôli nám týrané a zabíjané. Neexistuje iná možnosť?

Človek nie je mäsožravec

Prirodzenosť človeka a historický vývoj ľudského druhu to dokazuje, človek dokonca ani nie je dobre uspôsobený na trávenie mäsitej stravy, veď žil státisíce rokov ako jedák plodov a rastlín. K zabíjaniu zvierat ho donútili najmä klimatické zmeny v dobe ľadovej a lov mu uľahčili až dômyselné nástroje ako luk a šíp. No nie všetko, čo možno zjesť, je aj dobré a potrebné. Mnohé, najmä ázijské civilizácie, národy a ich spôsob výživy dodnes dokazujú, že rastlinná strava je aj najprirodzenejšou a najzdravšou.

Čo jesť?

Človeku, ktorý z akéhokoľvek dôvodu nekonzumuje mäso, sa spravidla vyhýbajú civilizačné choroby a môže podávať vrcholné pracovné a športové výkony. Zdravá výživa si s úspechom razí cestu aj vo vyspelých krajinách, kde medzi športovcami, intelektuálmi a aj medzi ťažko pracujúcimi nájdeme čoraz viac vegetariánov. Potrebné bielkoviny vo výžive získame z rôznych strukovín, ľahko stráviteľné tuky z orechov a olejnatých semien. Energia a zásobné látky sú ukryté v obilninách a zemiakoch. Vitamíny, ktoré chránia telo pred chorobami, obsahuje ovocie a zelenina. Najviac vápnika a fosforu ponúkajú vlašské orechy, najviac železa šošovica a listová zelenina alebo tiež žihľavový čaj.

Deti

Málo myslíme na zdravie detí. Na Slovensku je takmer jedna tretina detí alergických. Je to spôsobené aj vysokým obsahom
antibiotík v mäse, na ktoré si detský organizmus jeho konzumáciou zvykne a tieto liečivá potom nezaberajú a organizmus je menej odolný. V organizme zvieraťa sa však hromadia aj zvyšky umelých hnojív z krmovín a ťažké kovy zo znečisteného prostredia oveľa viac, než v samotných rastlinách.

Hospodárnosť

Výhodou vegetariánskej stravy oproti mäsu, ktorého ceny aj napriek štátnym dotáciám z daní občanov neustále stúpajú, je aj jej cenová dostupnosť. Veľkú väčšinu dopestovanej úrody zjedia zvieratá chované kvôli mäsu, na Slovensku je to viac než 75%. Načo dávať zvieratám žrať to, čo môžeme zjesť priamo my, keď na výrobu jedného kilogramu živočíšnych bielkovín treba až 8 - 15 rastlinných? Pri znížení konzumácie mäsa o jednu polovicu, ako nám to odporučila Svetová Zdravotnícka Organizácia (WHO), by sme ušetrili len na Slovensku 35 miliárd korún ročne! Keby sme sa všetci stravovali bez mäsa, ušetrili by sme si používanie umelých hnojív a mnoho vzácnej pôdy. Dva hektáre ornej pôdy uživia jedného človeka, pokiaľ konzumuje mäso z pasúcich sa zvierat, ale na druhej strane rovnaká plocha uživí 14 vegetariánov a 50 vegánov! Nie je preto ťažké vypočítať, o koľko viac nás stojí živočíšne stravovanie. Na Slovensku a v Čechách je spolu 5 mil. hektárov ornej pôdy, ktorá by uživila 35 miliónov vegetariánov a až 125 miliónov vegánov! - samozrejme bez použitia chémie. Z jedenástich ton obilia, ktoré u nás vyprodukujeme, zje človek len 14% a zvyšok ide na výkrm.

Hlad v treťom svete

Pomyslime si v tejto chvíli aj na tých 40 000 detí denne, ktoré v chudobnejších krajinách umierajú od hladu. Ak by sme znížili v Európe a v Amerike spotrebu mäsa len o 10%, uživilo by sa navyše 300 miliónov ľudí, pričom ich teraz zomiera od hladu 60 miliónov. Rastlinná bielkovina je 4 až 5 krát lacnejšia ako živočíšna. Jedením mäsa nielen že ochudobňujeme seba o peniaze, ale sme zodpovední za milióny hladom zmorených ľudí. Nie je ťažké pomôcť!

Ekológia

Naša príroda je zdevastovaná aj kvôli živočíšnej výrobe, ktorá je so svojim odpadom druhým najväčším znečisťovateľom spodných vôd. Vzhľadom k tomu, že výmera ornej pôdy je v prepočte k vysokej spotrebe mäsa malá, treba dosahovať veľké výnosy. To nás vedie k používaniu chemikálií, ktoré škodia prírode, zvieratám a v najväčšej miere konzumentom - ľudom. Mäsopriemysel je najväčším - až 50% znečisťovateľom spodných vôd. Oproti nevegetariánovi ušetrí vegán dva olympijské bazény pitnej vody ročne. Množstvo odpadu vyprodukovaného zvieratami ročne vo veľkochovoch je enormné - každú sekundu ho padne na zem 125 ton, čo je asi 15 afrických slonov a z toho je využiteľná len polovica! Chladiace zariadenia, ktoré sú potrebné na prepravu mäsa, ktoré po smrti zvieraťa ihneď podlieha rozkladu, majú svojimi freónmi vysoký podiel na zväčšovaní ozónovej diery. 50% vyklčovaných pralesov - pľúc Zeme - má na svedomí len živočíšna výroba. Každú minútu ubudne 611050 m2 pralesa kvôli výrobe mäsa. Každý hamburger má na svedomí 8.25 m lesa. Vegán ušetrí v porovnaní s nevegetariánom 4050 m2 lesa ročne.

Nie je snáď dôvod biť na poplach? Čo môže urobiť každý z nás? Aj TY môžeš zastaviť utrpenie zvierat. Staň sa vegetariánom. Nie je to taká veľká obeť, keď si uvedomíš, ako veľmi trpia milióny tvorov, ktorí s tebou obývajú tú istú planétu. Rastlinná strava Ťa úplne zásobuje tým, čo tvoje telo potrebuje. Je chutná a pestrá. Uvidíš, uľaví sa Ti, tak telesne, ako aj duševne - urob toto rozhodnutie ešte dnes! Zmení sa Tvoj pohľad na ľudí a na svet. Premýšľaj o sebe, o zvieratách, o ľuďoch a o Zemi, na ktorej žiješ. Je najvyšší čas!!! Bližšie informácie o vegánstve nájdete na www.vegan.sk.

Etika a zdravie

Vegetariánstvo

Človek v súčasnosti si ťažko môže dovoliť nebyť vegetariánom. Zdá sa Vám toto tvrdenie čudné, keď vidíte, že vo Vašom okolí je ich málo? Hneď Vám všetko vysvetlíme.

Etika

Sme už zvyknutí jesť mäso, lebo nám ho odmalička predkladali naši rodičia a ako malí sme nemali možnosť si prirodzene vybrať. Malé deti odmietajú na prvýkrát jesť mäso, mäsožravosť je pre človeka neprirodzená, je to vlastne zlozvyk. Hnusia sa nám pohľady na zakrvavené telá a návštevníci bitúnkov sa veľmi skoro stávajú vegetariánmi. Zvieratá sú nielen zabíjané bolestivou smrťou, ale sú aj týrané celý život počas chovu, čakajúc v strachu na smrť, ktorú vedia vycítiť. Človek necíti potrebu zabíjať pri pohľade na zviera, práve naopak, obdivuje krásu a pôvab. Je preňho cudzie to, čo je vlastné šelmám. Tie zabíjajú len preto, lebo je to ich spôsob prežitia. Nás však dokáže nasýtiť Zem svojimi plodmi, tak prečo miešame tieto plody s krvou nevinných zvierat? Súcit so zvieratami pozdvihuje ľudské duše. Kto sa stáva vegetariánom, nielen že získava zdravie fyzické, ale aj duševné. Zvieratá žijú s nami v mieri na Zemi, majú právo prežiť svoj život prirodzene na slobode. Našou povinnosťou je rešpektovať ich právo a keď sa cítime mocnejší, je našou povinnosťou im pomáhať. Zvieratá, ktoré porážame, nie sú pre nás vôbec nebezpečné, nerobíme to v sebaobrane, ale zabíjame nevinné zvieratá, ktoré sa človeku skôr vyhnú ako naňho zaútočia. Je predsa krásne dodržiavať zákony prírody a žiť v harmónii a láske s ostatným životom na Zemi! Skúsite to aj Vy?

Zdravie

Zdravie je to najcennejšie, čo človek má a je nerozumné si z neho ukrajovať. Človek nie je mäsožravec a jeho až 3-násobne dlhý tráviaci trakt nie je schopný tráviť mäso pre nedostatočne kyslé prostredie žalúdka a vylučovanie zásaditých slín. Mäso v žalúdku nie je dostatočne trávené a hnije - vylučuje do tela toxické látky a otravuje ho. Následkom sú mnohé civilizačné choroby(tučnota, cukrovka, vysoký krvný tlak,…), podstatne sa zrýchľuje proces starnutia so všetkým, čo s tým súvisí (vlasy, pokožka, svaly, životaschopnosť…). Riziko úmrtia na infarkt u priemerného človeka u nás je 50%, u vegetariána 15% a u vegána len 4%! Ak prestanete jesť mäso, o nič vo svojej strave neprídete! Práve naopak, získate lepšie zdravie. Potvrdzuje to aj názor odborníka Ing. Igora Bukovského, pracovníka Lekárskej fakulty UK: "Mäso neobsahuje nič, čo by sa nemohlo získať z vegetariánskej stravy. Na druhej strane, potraviny živočíšneho pôvodu obsahujú mnoho cudzorodých látok, baktérii, vírusy, zvyšky pesticídov,herbicídov, antibiotík. Teda mäsitú stravu a stravu živočíšneho pôvodu môžeme skôr považovať za rizikové potraviny". Ďalším zdravotným argumentom pre vylúčenie mäsa a ďalších živočíšnych výrobkov zo stravy sú výskumy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktoré hovoria: mäso a všetky potraviny živočíšneho pôvodu obsahujú živočíšne tuky a cholesterol, ktoré spôsobujú civilizačné choroby, predovšetkým rakovinu, infarkt, mozgovú porážku, poruchy krvného tlaku, zápaly kĺbov či osteoporózu, dnu, kravské mlieko spôsobuje zanášanie artérií, astmatickú bronchitídu či ekzémy a pod. Jednu z najrozsiahlejších štúdií na tému čisto rastlinnej stravy uskutočnila Americká diétna asociácia (USDA) v roku 1987, ktorá na základe stoviek štúdií označila vegánstvo (vylúčenie akýchkoľvek živočíšnych produktov) za zdravý spôsob stravovania, za predpokladu, že je zabezpečený dostatočný príjem vitamínu B12. Aj Vás prekvapili tieto výsledky výskumov dôveryhodných zdrojov? Prečo v celom svete prebieha dezinformácia verejnosti, kto má záujem na tom, by ľudia považovali za vierohodné fámy o nenahraditeľnosti mäsa? Čo ak je jedinou odpoveďou obrovský finančný zisk (teda záujem tento mýtus podporovať) farmaceutických spoločností, producentov živočíšnej výroby, prepravných spoločností a každého, kto sa podieľa na tomto obchode či riešení zdravotných dôsledkov nesprávneho stravovania? Sami si môžete položiť otázku, kto je dôveryhodnejším zdrojom - organizácie, ktorým ide skutočne o zdravie ľudí, či o ukončenie utrpenia zvierat - alebo spoločnosti, ktorým ide len o zisk a sú predstaviteľmi myšlienky "peniaze hýbu svetom?" Prečo by nemohli hýbať aj Vašim názorom na zdravosť živočíšnych produktov?

RECEPTY

ŠPAGETY S ČERSTVOU BAZALKOU A CESNAKOM

suroviny:
kvalitné špagety alebo iný druh cestovín, cesnak (platí: stredná cesta, zlatá cesta), panenský olivový olej, soľ, tvrdý syr, olivy

postup:
1) Necháme si zovrieť posolenú vodu, pridáme trocha oleja a hodíme cestoviny
2) Medzitým si očistíme bazalku, natrháme lístky očistíme cesnak
3) Vložíme do ručného mixéra, nadrobnučko rozmixujeme
4) Uvarené špagety zlejeme a polejeme olivovým olejom
5) Pridáme všetky ingrediencie, dosolíme a posypeme pri servírovaní nastrúhaným syrčekom
(Dobrá rada nad zlato: Výborne sa k tomu hodí suché víno a olivy)

CREPES (PLNENÁ PALACINKA S TVAROHOVO - ŠPENÁTOVOU PLNKOU ZALIATA SO SYROVOU OMÁČKOU)

suroviny:
palacinky; špenát (mrazený, no lepšie čerstvý); tvaroh; syr gorgonzola (niva); sladká smotana; soľ; čierne mleté korenie

postup:
1) špenát si posekáme na malé kúsočky a zmiešame s tvarohom a čiernym korením
2) naplníme palacinku, zakrútime a zalejeme syrovou omáčkou
3) ako na syrovú omáčku? Jednoducho. Do pohárika si nalejeme sladkú smotanu a postrúhame syr niva
4) dáme zapiecť do trúby, pečieme pokým sa všetko krásne neroztopí a nebude voňať po celej kuchyni :o)

VEGETARIÁNSKE STRÁNKY

Článok o IVU

Medzinárodná vegetariánska únia (IVU) je nástupcom Federálnej vegetariánskej únie, ktorá bola založená v roku 1889 s cieľom združiť vegetariánske spoločnosti zo všetkých kútov sveta. Prvý svetový vegetariánsky kongres sa konal v Chicagu (USA) v roku 1893, ďalšie nasledovali v Londýne (Anglicko) v roku 1897, 1901 a 1905. Výsledkom diskusie medzi množstvom jednotlivcov a spoločností bola Federálna vegetariánska únia nahradená Medzinárodnou vegetariánskou úniou (IVU) v roku 1908, kedy sa kongres konal v Drážďanoch (Nemecko). Odvtedy so konali početné svetové kongresy na celom svete.

IVU je nezisková organizácia, v ktorej členstvo je prístupné ktorejkoľvek neziskovej organizácii, ktorá presadzuje vegetariánstvo a je spravovaná výhradne vegetariánmi. Prívržencom IVU môže byť jednotlivec, rodina alebo organizácia, ktorí podporujú ciele a predmety IVU bez ohľadu na to, či sú vegetariáni alebo nie. Pre účel členstva v IVU vegetariánstvo zahŕňa aj vegánstvo a je definované ako spôsob nejedenia mäsa, hydiny, rýb alebo výrobkov z nich, s alebo bez použitia mliekárenských výrobkov alebo vajec.

Cieľom IVU je presadzovať vegetariánstvo po celom svete. K dosiahnutiu tohto cieľa slúžia tieto činnosti:
•Podporovať miestnych, národných a regionálnych vegetariánskych organizácií a spolupráce medzi nimi.
• Presadzovať propagáciu svetového aj regionálneho vegetariánskeho kongresu a rozvíjať záujem vo veci vegetariánstva a umožniť vegetariánom sa spolu stretávať.
•Získať peňažné prostriedky pre podporu členských spoločností kdekoľvek je to možné.
• Podporiť výskum vo všetkých aspektoch vegetariánstva, zbierku a publikovanie vo všetkých médiách, materiály zo všetkých hľadísk vegetariánstva, IVU samotného a všetkých členských spoločností.

Vegetariánske stránky v Čechách a na Slovensku:
•http://www.vegan.cz/
•http://www.vegan.szm.sk
•http://www.vegetarian.cz
•http://www.veggie.cz

Odkazy na stránky podporujúce vegetariánstvo:
•http://www.harekrsna.sk
•http://www.jedlo.sk/
•http://www.slobodazvierat.sk/
•http://www.yoga.sk
•http://www.zanz.sk

Vegetariánstvo a duchovný život

Človek sa môže stať vegetariánom z rôznych dôvodov. Môžu to byť zdravotné dôvody, súcit k zvieratám, alebo túžba po čistom duchovnom živote a harmónii. Vaišnavovia (oddaní Višnua alebo Krišnu) sú vegetariánmi zo všetkých týchto vyššie uvedených dôvodov. Známy politický vodca a humanista Mahátmá Gándhí raz povedal: „Cítim, že duchovný pokrok si na určitom stupni vyžaduje, aby sme prestali zabíjať našich druhov - zvieratá pre uspokojenie našich telesných potrieb.” To je akýsi prvý prejav alebo potreba duchovne orientujúcej sa osoby – žiť v harmónii s prírodou a nepodieľať sa na žiadnom násilí. Mnoho veľkých osobností ako aj Sväté Písma tvrdia, že aj iné živé bytosti majú dušu. Filozof Hippocrates povedal: „Duša je vo všetkých bytostiach rovnaká, len telá sú rozdielne.” Vo Vaišnavskej škole sa nasledovníci učia súcitu k iným živým bytostiam a žijú len z
vegetariánskej stravy. Koniec koncov, keď sa Boh často popisuje ako všedobrý a všemohúci, prečo by to nezariadil tak, aby človek mohol žiť v harmónii s inými živými bytosťami a ľahko prežiť, bez toho, žeby musel zabíjať iné živé bytosti? V skutočnosti to tak zariadené je, človek môže prežiť bez jedenia mäsa, je mu však daná slobodná voľba, a tak si môže podľa svojej povahy a túžby zvoliť cestu.

Okrem toho, byť vegetariánom je priaznivé i pre zdravie. Vydavateľ Amerického časopisu o kardiológii, William C. Roberts povedal: „Keď prestaneme zabíjať zvieratá kvôli jedlu, ony prestanú zabíjať nás, pretože ich mäso, ktoré obsahuje cholesterol a škodlivé tuky nebolo nikdy určené pre ľudí.” Najvyšší Pán Krišna v Bhagavad-gíte (17.8) hovorí: „Potrava v kvalite dobra predlžuje život, očisťuje existenciu a dáva silu, zdravie, šťastie a uspokojenie. Takáto výživná potrava je šťavnatá, tučná a chutná.” Veľké autority minulosti vybrali potravu, ktorá najviac prospieva zdraviu a predlžuje dĺžku života, ako sú napríklad: mliečne výrobky, cukor, ryža, pšenica, ovocie a zelenina.

Aby však jedlo vyživilo nielen telo, ale aj dušu, Vaišnavovia, oddaní Krišnu, varia jedlo s láskou a oddanosťou, a potom ho pomocou príslušných mantier obetujú Najvyššiemu Pánovi Krišnovi. Ponúkanie jedla Pánovi Krišnovi. Takéto jedlo sa stáva posvätené a nazýva sa prasádam, čo znamená – milosť Pána. Prasádam je transcendentálne jedlo, ktoré očisťuje naše zmysly, ktoré potom postupne zduchovnejú. Vegetariánstvo z Vaišnavského hľadiska má teda viac pozitívnych aspektov, a jeho pozitívny prínos pre človeka vystihuje výrok známeho fyzika Alberta Einsteina: „Nič nemôže prospieť ľudskému zdraviu a zväčšiť šancu na zachovanie života na zemi tak, ako vývoj k vegetariánskej diéte.”

ZDROJE PLNOHODNOTNEJ VÝŽIVY

Výber potravín: Väčšina konzumentov mäsa je toho názoru, že vegetariánska strava musí byť hrozne jednotvárna. Nevedomky však vychádzajú z vlastných zvyklostí: okrem mäsa v rozličných formách, múčnych jedlách a zemiakov nepoznajú "takmer nič". Pri vstupe do sveta plnohodnotnej výživy sa nám otvorí horizont ...

Obilniny: Tvoria tradičný základ potravy u všetkých národov sveta. Je tomu tak už od tisícročia, ba od samých prvopočiatkov ľudského rodu na Zemi... Snažme sa používať čo najviac celozrnné obilniny, striedať obilné druhy a spôsoby úpravy, určitú časť obilnín prijímať v surovom stave (vo forme surových kaší z ovsených vločiek, klíčnej pšenice, alebo sušených klíčkov, obilného šrotu)

Zelenina:
• tvorí druhú základnú zložku plnohodnotnej výživy, obsahuje dôležité vitamíny, minerálie, stopové prvky a veľa vlákniny. Okrem tepelne upravovaných zeleninových jedál by sme mali zjesť denne aspoň šálku čerstvého, surového zeleninového šalátu! Medzi zeleninu môžeme zaradiť aj zemiaky. Majú vysokú výživnú hodnotu danú obsahom bielkovín a uhľohydrátov, tiež minerálií a vitamínov
• dôležité je, aby sme v plnej miere využívali pestrý sortiment dostupných druhov zeleniny a zabezpečili si tak dostatočnú pestrosť v strave a vyvážený príjem všetkých potrebných látok. Každý rastlinný druh má totiž trochu iné zloženie a trochu iný význam pre našu výživu a obranyschopnosť

Strukoviny:
• predstavujú pre vegetariánov významný zdroj bielkovín, dokonca v prípade sóje bohatší než mäso. Okrem bielkovín obsahujú strukoviny vitamíny skupiny B, hodnotný tuk, minerálne látky a stopové prvky, dôležitú vlákninu
• osobitné postavenie medzi strukovinami ma vďaka svojej mimoriadnej biologickej hodnote sója. Obsahuje až 40% hodnotných bielkovín, ktoré majú lepšiu skladbu aminokyselín, než bielkoviny ostatných strukovín
• zo sóje sa už od nepamäti vyrábali najrozličnejšie polotovary s veľkou výživnou hodnotou a širokou použiteľnosťou, tradícia sójových polotovarov sa rozvíjala v kuchyni východoázijských krajín (India, Čína a Japonsko). Aj vegetariáni z dobrých dôvodov obľubujú sójové mlieko, sójový tvaroh - TOFU, sójovú pastu miso, tempeh a mnohé ďalšie tradičné výrobky. Taktiež sójové "mäso", čo v praxi predstavuje bielkovinový výťažok zo sóje, upravený za špeciálnych podmienok tak, aby mal vláknitú štruktúru ako mäso

Ovocie:
• ako ovocie označujeme plody rastlín, ktoré skrývajú semená v lahodnom dužinatom obale. Tento onal je ľahko stráviteľný, obsahuje monosacharidy (ovocný cukor), mimoriadne veľa vitamínov, veľa minerálií, enzýmov, aromatických látok a vlákniny
•naučme sa používať ovocie nie ako zákusok medzi "riadnymi" jedlami, ale ako plnohodnotnú súčasť raňajok, alebo večere !!!

Orechy a olejnaté semená:
Tento druh predstavuje pre vegetariánov plnohodnotnú a významnú potravinu. V surovom stave obsahujú mimoriadne hodnotný tuk, bielkoviny, minerálie, stopové prvky, vitamíny skupiny B a E. Okrem bežne používaných orechov a maku treba "objaviť" lúpanú slnečnicu, ľanové a sezamové semeno

Mliečne výrobky:
• najlepšie mlieko je čerstvé, treba sa vyhýbať trvanlivému, čiže pasterizovanému, vtedy sa rozkladajú enzýmy a zhoršuje sa využiteľnosť vápnika!
• Kyslo-mliečne výrobky ako jogurt, srvátka, tvaroh, kyslá smotana a zakysanka obsahujú hodnotné produkty kvasných baktérií majú špecifické zdravotné vlastnosti, napravujú črevnú mikroflóru, pôsobia protihnačkovo...
• syry obsahujú vitamíny skupiny B a veľa bielkovín, najhodnotnejšie sú čerstvé tvrdé syry, neúdené a netavené, najlepší je tvaroh.

Vajcia:
Mohli by sme sa prieť o tom, či tejto potravine ešte dať prívlastok "vegetariánska", pretože ide vlastne o "nenarodené" zvieracie mláďa, "o individuálneho živého tvora v zárodku". Staršie vajcia sú zároveň bohatým ložiskom hnilobných baktérií a zdrojom infekcií, preto si doprajte "praženicu" len raz do mesiaca a iba z čerstvých vajíčok!

Sladidlá:
•najvhodnejším a v podstate prirodzeným sladidlom je pravý včelí med, tepelne neupravovaný, medzi hodnotné sladidlá patrí sušené ovocie a javorový sirup (ktorý je zatiaľ u nás drahý a "nedostupný") biely cukor je "biely jed"!!!

Oleje:
•najhodnotnejšie sú rastlinné oleje, lisované za studena, ako olivový olej, slnečnicový, alebo sójový olej
•vyhýbajme sa oleju z repky olejnej, margarínu a živočíšnym tukom!

Bylinky v kuchyni - Kôpor a majoránka
Aromatické bylinky a zelené korenie majú v biologickej záhrade celkom mimoriadne miesto a význam. Bylinky nielen pôsobia uzdravujúco na ľudský organizmus, ale majú tiež značný vplyv na zlepšovanie úrodnosti pôdy a pôsobia ako prevencia proti určitým škodcom a chorobám rastlín. Mnohé z byliniek sú najviac okrasnými kvetmi a majú nádhernú vôňu.

Kôpor
Čerstvá vňať z kôpru sa používa do šalátov, polievok, omáčok a do nakladaných uhoriek. Dá sa tiež usušiť a zmraziť. Kôpor vysievame ako značkovaciu rastlinu, postupne od jari do jesene medzi ostatné druh zeleniny a na okraje záhonov, pretože odpudzuje škodcov. Niekoľko rastlín sa tiež uplatní na bylinkovom záhone. Rastliny dosahujú výšku až 1m. Pár ich necháme na vhodnom mieste dozrieť, a tak budeme mať postarané o osivo na budúci rok - Kôpor sa ľahko vysemení a vyzerá dekoratívne zaujímavo aj medzi kvetmi. Jeho chuť je svieža, ľahko horkosladká.

Majoránka
Hlavne sušená vňať s nerozvinutými púčikmi patrí k najpoužívanejším a najobľúbenejším druhom korenia českej kuchyne, ale výborná je aj čerstvá. Dá sa použiť do mnohých mäsitých a zeleninových pokrmov. Vypestovaná v biozáhradke je najaromatickejšia a najhodnotnejšia, preto jej vyhradíme dosť miesta nielen na bylinkovom záhone. Je to jednoročná rastlina, pestuje sa väčšinou z nakúpených sadeníc, ale i zo semien. Tie vysievame v máji priamo na stanovisko a vzídené jednotíme na
vzdialenosť zhruba 10cm. Vytvára asi 20cm vysoké ťahavé kríky. Vňať k sušeniu zrezávame, predtým ako púčiky rozkvitnú, ale len tak, aby rastliny znovu zakvitli a poskytli ďalšiu úrodu.

Zdravie: Veľa ľudí nad radami, ako zdravo žiť; len mávne rukou. Keď však to isté počujú pri návšteve ordinácie, prinajmenšom v
tej chvíli to na nich veľmi zapôsobí, a mnohí sa tým začnú aj dlhodobo riadiť. Mnohých ľudí ale ani tie najlepšie prepracované argumenty o zdravotnej vhodnosti či nevhodnosti jednotlivých, potravín nepresvedčia.

Štatistiky u nás potvrdzujú trvalo rastúci záujem o vegetariánstvo. Podľa výsledkov agentúry Sofres-Factum sa v Českej republike považuje za vegetariánov približne 1% obyvateľov (103 tisíc ľudí). To je významný nárast proti obdobiu pred rokom 1989, keď vegetariáni boli považovaní za nebezpečných fanatikov. Často počúvam, že vegetariánstvo je len novou módnou vlnou, ktorá práve prechádza našou spoločnosťou, aby zmizla v nenávratne. Myslím si, že opak je pravdou. Od Pythagora cez Leonarda da Vinciho, Newtona, Gándhího, Tolstého, Edisona, Einsteina po celú radu súčastných osobností ako Martina Navrátilová, Paul McCartney a ďalší, vegetariánstvo vždy malo a bude mať svojich priaznivcov. Práve vďaka etickým, zdravotným, ekologickým a ekonomickým výhodám tento životný štýl získava stále na obľube.


Linky:
vegánstvo - vegan.szm.sk
ži a nechaj žiť - vegánstvo - zanz.sk
vegetariánstvo - vegetarianstvo.szm.sk

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk