referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zuzana
Štvrtok, 11. augusta 2022
Zasadanie medzinárodného menového fondu a skupiny svetovej banky
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Python
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 121
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 12.3
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 20m 30s
Pomalé čítanie: 30m 45s
 
Úvod:

Tento rok sa uskutočnilo výročné zasadnutie Rady guvernérov medzinárodného menového fondu a skupiny svetovej banky a to v termíne od 26.-28. Septembra 2000 v českej metropole Prahe.
Rokovania budú prebiehať v kongresovom centre, ktoré bolo pre túto príležitosť zrekonštruované a dostavané. Praha týmto získala dôstojné kongresové zázemie svetových parametrov. Hlavný organizátor celej akcie je Ministerstvo financií ČR prostredníctvom Organizačného centra, ktoré bolo pre tento účel špeciálne vytvorené už v roku 1997. To znamená, že Praha sa na tieto rokovania pripravuje už 4 roky. A to ako sme sami mohli byť svedkami opodstatnene:
Do Prahy prišlo v priebehu akcie až 20 tisíc delegátov a hosťov, medzi nimi viac než 350 ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk zo 182 členských krajín oboch inštitúcii. Zasadaniu bolo venovaná maximálna pozornosť všetkých svetových médií. Ďalší výnimočný dôvod je aj v tom, že sa rokovania prvý krát uskutočnili na pôde bývalého východného bloku. Česká republika získala jedinečnú príležitosť predstaviť sa celému svetu ako civilizovaná krajina so stabilizovanou ekonomikou, kvalifikovanou pracovnou silou a dostatočnou infraštruktúrou a ako krajina, ktorá je bezpečná pre umiestenie zahraničných investícii.

Medzinárodný menový fond:
Začiatkom 30. Rokov nášho storočia otriasla svetovým hospodárstvom hlboká ekonomická kríza, ktorá postihla i systém menových vzťahov. Bolo treba tento problém vyriešiť a stanoviť jasné pravidlá na medzinárodnej úrovni. Riešením boli pravidelne usporiadané konferencie a stály menový orgán. Následne vznikol v roku 1944 v americkom meste Bretton Woods Medzinárodný menový fond. K základným členom patrila i vtedajšia Československá republika. Činnosť tohto fondu sa zameriava predovšetkým na vytvorenie systému vzájomnej vymeniteľnosti mien jednotlivých členských krajín, zachovanie stability kurzu jednotlivých mien, odstránenie nedovolených praktík a obmedzení v svetovom obchode.
Základným prvkom celého systému sa stal americký dolár, ktorý je definovaný svojim zlatým obsahom.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.