referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Streda, 25. mája 2022
Osteoporóza
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 123
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 13m 40s
Pomalé čítanie: 20m 30s
 
Základný popis ochorenia - osteoporóza

Definícia
Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k zvýšenej krehkosti kostí, ktoré sa tak stávajú náchylnejšie k zlomeninám. Pokiaľ nie je venovaná pozornosť prevencii tohoto ochorenia, alebo pokiaľ sa nelieči, môže toto ochorenie postupovať bez akýchkoľvek príznakov, až dôjde k zlomenine. Typicky k týmto zlomeninám, alebo fraktúram dochádza v krčku stehennej kosti, chrbticových stavcoch a v zápästí.
Osteoporóza, alebo "rednutie kostí" je ochorenie, kedy sa pôvodne pevné kosti stávajú postupne prerednutými a slabými, a tak sa stávajú náchylnejšie k zlomeninám. V Spojených štátoch dôjde každým rokom vďaka osteoporóze asi k l,3 milióna zlomeninám.
Napriek tomu, že osteoporóza postihuje všetky kosti, a najväčšia pravdepodobnosť zlomeniny je na krčku stehennej kosti, chrbticových stavcoch a zápästí, tak zvlášť nebezpečné môžu byť zlomeniny krčka stehennej kosti u staršej generácie, vzhľadom k tomu, že pri dlhej imobilizácii, ktorá je pri hojení potrebná, dochádza často ku krvným zrazeninám alebo pneumónii. Do šiestich mesiacov po zlomenine krčka stehennej kosti umiera až tretina starších žien. Z odhadovaných 24 miliónov Američanov, postihnutých osteoporózou je prinajmenšom 80 percent žien. Ženy sú k zlomeninám náchylnejšie, a podľa odborníkov je to tým, že majú ľahšie a slabšie kosti, a tiež preto, že u nich dochádza po menopauze k hormonálnym zmenám, ktoré stratu kostnej hmoty urýchľujú.

U mužov nie je až do 70 rokov ochorenie osteoporózou obvyklé. Z výskumov pre to nie sú doposiaľ všetky príčiny známe, ale isté je, že dochádza k porušeniu novotvorby kosti. Kostné tkanivo sa neustále obmieňa - nová kosť sa tvorí a stará kosť sa odbúrava, čo sa nazýva "kostná remodelácia" alebo "kostný obrat". Staré kostné bunky, sú rozpúšťané alebo "rezorbované" kostnými bunkami, nazývanými osteoklasty, čím dochádza k tvorbe drobných dutín. A potom, tieto dutinky vypĺňajú ďalšie kostné bunky, nazvané osteoblasty, mäkkou vrstvou proteínových vlákien, ktoré sa postupne mineralizáciou spevňujú. Táto mineralizovaná vrstva, podobná plástu medu, zodpovedá za pevnosť Vašich kostí a je závislá na dostatočnom príjme vápnika. Pre udržanie zdravého stavu kostí sú tiež kľúčové estrogény, pretože spomaľujú odbúravanie starej kosti a podporujú tvorbu novej. Celý cyklus kostnej remodelácie trvá okolo dvoch až troch mesiacov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Osteoporóza SOŠ 2.9636 1778 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.