referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Fetálny alkoholový syndróm/poškodenie
Dátum pridania: 24.02.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Keco
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 453
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
FAS Fetálny alkoholový syndróm FAE Fetálne alkoholové poškodenie
(z anglickej skratky Fetal Alkohol Syndrom/Fetal Alkohol Effects)

Miesto človeka v spoločnosti je limitované aj správnym fungovaním jeho mozgu. Neurologicky poškodené dieťa nie je schopné splniť očakávania rodičov, rodiny, vrstovníkov, školy, ani očakávania v zamestnaní. Porucha mozgu môže byť príčinou celoživotného zlyhávania. Jednou z príčin neurologického poškodenia detí je ich vystavenie alkoholu počas vývoja v maternici. Z týchto detí vyrastú dospelí ľudia. Často zostáva však poškodenie mozgu nediagnostikované, ale nie nepotrestané.

Odhaduje sa, že viac než 10% detí je vystavených vysokým hladinám alkoholu v maternici. Vsetky budú trpieť rôznymi stupňami defektov od miernych porúch v učení až po ťažké fyzické, mentálne a intelektové poškodenie. Stačí veľmi malé množstvo alkoholu na poškodenie mozgu. Alkohol poškodzuje plod v širokom spektre. Poškodenie záleží od množstva požitého alkoholu, obdobia, kedy bol počas tehotenstva alkohol konzumovaný, genetických faktoroch a vplyvov prostredia.

FAS/FAE je celoživotné postihnutie. Nie je liečiteľné. Dieťa z toho "nevyrastie". Včasná diagnóza a intenzívne a vhodné intervencie môžu spôsobiť rozdiel v prognóze dieťaťa. Je len krátke obdobie (do veku 10 - 12 rokov), na čo najväčšie využitie zvyšného potenciálu pre alkoholom poškodené dieťa. Je to obdobie najrýchlejšieho vývoja nervových spojení. Čas je v tomto prípade podstatný.

Niekoľko údajov z prieskumov v USA :

Asi okolo 80% bolo pravdepodobne poškodených alkoholom počas vnútromaternicového vývoja. Stojí to daňových poplatníkov približne 120 tisíc dolárov ročne, u mladistvého páchateľa a 82 tisíc dolárov ročne, u dospelého páchateľa. Trest nevylieči neurologické poškodenie.
Takto postihnuté deti sa ľahko dajú zneužiť, bez toho, aby dokázali posúdiť následky svojho konania. Bez intervencie sa mnohí "vezú" v justičnom systéme ako na kolotoči alebo sa stávajú bezdomovcami žijúcimi na ulici.
Spoločnosť vyžaduje od nich súťaživosť, ale chýbajú im nástroje, aby tak mohli urobiť.

Postihnutí FAE vo veku od 12 do 51 rokov:

95% bude mať duševné aj zdravotné problémy
60% bude mať problémy so školskou dochádzkou
55% bude odsúdených do väzenia, budú sa liečiť pre alkoholizmus alebo drogovú závislosť alebo budú umiestnení v inštitúciach pre mentálne postihnutých
52% bude vystavených nevhodnému sexuálnemu správaniu

Postihnutí FAE vo veku medzi 21 až 51 rokov:

viac než 50 % mužov a 70 % žien bude závislých na alkohole alebo drogách
82% nebude schopných žiť nezávisle
70% bude mať problémy v zamestnaní

Včasná diagnóza môže pomôcť v prevencii sekundárnych poškodení, ako sú mentálno- zdravotné problémy, vyhodenie zo školy, problémy so zákonom a zneužívanie drog. Po stanovení diagnózy, rodičia často zistia, že ich schopnosť zvládať chovanie dieťaťa sa dramaticky zmení, keď pochopia, že problémy sú najpravdepodobnejšie následkom organického poškodenia mozgu, než chcením dieťaťa byť nepozorným alebo nespolupracujúcim.

Lekársky inštitút v správe pre kongres USA oznámil: "Zo všetkých látok, ktoré sa zneužívajú, vrátane heroínu, kokaínu, marihuany má alkohol doposiaľ najvážnejšie účinky na plod". Národný inštitút pre zdravotníctvo v USA odhaduje, že asi 27 miliónov amerických detí je v riziku abnormálneho psychosociálneho vývoja následkom abúzu alkoholu ich rodičmi.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.