referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Alkohol a tehotenstvo
Dátum pridania: 24.02.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Keco
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 469
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Riziko alkoholizmu matky pre vývin plodu

Riziko alkoholizmu matky pre vývin plodu a novorodenca bolo známe už v staroveku. Platón varoval pred počatím v alkoholickom opojení: "... lebo takéto deti sú neposlušné, slabomyseľné a choré...".

Priamy dôkaz o toxickom účinku alkoholu na plod pochádza od Sullivana z Liverpoolu. Známe je jeho pozorovanie, že nútená abstinencia počas tehotnosti pomohla alkoholickým ženám, ktoré mali predtým defektné deti, porodiť zdravé dieťa.

Lemoine definoval štyri hlavné znaky u detí chronických alkoholičiek:

poruchy vývoja tváre
spomalenie rastu
vrodené chyby a spomalenie psychického vývoja

V roku 1973 nazvali vedci túto poruchu fetálny alkoholový syndróm (FAS). V súčasnosti sa predpokladá, že FAS je najčastejšou príčinou mentálnej retardácie v populácii. Vyskytuje sa u 30 - 50% detí žien závislých od alkohole. Výskyt je asi 1,7 - 3,3 na 1 000 živonarodených detí. Ak sa do tohoto počtu zahrnú aj deti s ľahším stupňom poškodenia, výskyt sa zvýši až na tristo na 1 000 živonarodených.

Alkohol ako klasický teratogén (látka spôsobujúca vývojové poruchy) je zodpovedný za široké spektrum účinkov:

spontánne potraty
mŕtvorodenosť
predčasné pôrody sú dvakrát častejšie ako v ostatnej populácii

Výskyt spomalenia vývoja plodu je trikrát a vrodených chýb až štvornásobne vyšší ako u ostatných detí. Opakovane sa preukázalo, že vrodené chyby podnietené účinkom alkoholu predstavujú viac ako 50% zo všetkých vrodených vývojových chýb v populácii.

Približne 98% detí s FAS má podpriemernú pôrodnú hmotnosť a dĺžku tela a 86% detí má menšiu hlavičku. U niektorých detí bývajú už krátko po narodení prejavy dráždenia centrálnej nervovej sústavy:

hyperaktivita
piskľavý krik
tras a ďalšie

Zriedkavé nie sú ani poruchy spánku a sania. S pribúdajúcim vekom sa zvýrazňuje hyperaktivita, neposednosť, impulzívnosť, neschopnosť koncentrácie pozornosti, rýchle striedanie záujmov. Približne 90% detí má zníženú mentálnu úroveň. Závažnosť duševnej poruchy súvisí so závažnosťou závislosti matky od alkoholu.

Z poznávacích schopností môžu mať deti problémy s riešením aritmetických úloh, priestorovou orientáciou, tvorbou úsudku, abstraktným myslením a môžu byť skombinované so zníženými pamäťovými schopnosťami a poruchou koncentrácie. Uvedené defekty vo veľkej miere určujú školskú úspešnosť dieťaťa. Závažnosť FAS závisí nielen od množstva konzumovaného alkoholu v tehotnosti, ale aj od schopnosti matky metabolizovať alkohol. Nie je vylúčené, že aj malé dávky alkoholu, najmä v prvých týždňoch tehotnosti môžu byť pre plod nebezpečné.

Podľa závažnosti prejavov je možné rozdeliť FAS do troch stupňov:

Vzniká väčšinou len spomalenie rastu a zníženie duševných schopností.
Poruchy rastu sú výraznejšie, vzniká hyperaktivita, psychomotorický vývin je mierne alebo stredne ťažko porušený.
Je nápadný výraz tváre, ťažká porucha rastu, spomalený duševný vývoj a časté vrodené chyby.
Konzumácia alkoholu počas tehotenstva je rozšírená najmä v populácii sociálne slabších žien so základným vzdelaním, vo veku od 20 až 35 rokov, ktoré sú fajčiarky, osamelé a viacrodičky.

Pre stanovenie diagnózy FAS je dôležitý dôkaz konzumácie alkoholu v tehotenstve. Väčšina matiek nepripúšťa pitie ani tých najmenších dávok alkoholu. Je potrebné upozorňovať dievčatá i budúce matky na veľké riziko konzumácie alkoholických nápojov počas tehotenstva v akýchkoľvek množstvách a za ich veľkú zodpovednosť za zdravie svojich detí.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.