referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Štvrtok, 1. decembra 2022
Kedy vymrie Slovensko demografický pohľad
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: marcela_mada
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 512
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Všetky obavy starých mysliteľov i neskorších politických ekonómov sa viazali k magickému číslu miliarda. Počet obyvateľov presiahol túto hranicu v roku 1805. V roku 1900 mala planéta 1,6 miliardy obyvateľov a 5,3 miliardy v roku 1990. Za deväťdesiat rokov sa populácia planéty viac ako strojnásobila. Ak jej však hrozí hlad, tak nie z preľudnenia. Krajiny tretieho sveta hladujú v dôsledku nesmiernej chudoby. A Európa ?
Pri súčasnom systéme sociálneho zabezpečenia v niektorých krajinách môže byť opodstatnená skôr téza, že začne hladovať, ak jej obyvateľstvo neprivedie na svet viac detí. Dospelý človek v produktívnom veku živí nielen seba a svoje neplnoleté deti, ale aj svojich rodičov, odkázaných v starobe na podporný sociálny systém spoločnosti. A tak, keď si uvedomíme, že deti, ktorých sa každým rokom rodí menej a menej, vytvoria generáciu roku 2025, niet im čo závidieť. Bez toho, že by v spoločnosti pribudlo obyvateľov, treba dosiahnuť, aby mala jedna rodina v priemere 2,1 dieťaťa. Pri tejto bezprírastkovej výmene generácii ešte možno veriť, že ľudia v produktívnom veku uživia zo svojich poistných dôchodcov. Vlády vyspelých európskych krajín však o tomto čísle už iba snívajú. Od osemdesiatych rokov malo sedemnásť krajín západnej Európy plodnosť nepostačujúcu na zabezpečenie jednoduchej výmeny generácie. Najhorší stav je v Nemecku, kde sa index plodnosti blíži k hranici 1,2. Ak je to naozaj tak, jeho obyvateľstvo sa v blízkej budúcnosti zredukuje na polovicu.
Rodičovstvo ( ale i súrodenectvo a partnerstvo ) núti k odriekaniu. Viacerí demografi sú dokonca presvedčení, že práve nechuť k odriekaniu akéhokoľvek druhu je dôvodom, prečo Európa, a hlavne západná, zostarla a jej obyvateľstvu hrozí postupné vymieranie. Slovensko na demografickom rázcestí :
Za posledné štyri roky síce klesol počet živo narodených detí zo 66 na 57 tisíc, ale celkový počet obyvateľov vďaka nižšej úmrtnosti starých ľudí ešte stále mierne stúpa. V priebehu posledných štyroch rokov o 37 tisíc. V roku 1980 sa podľa štatistík na tisíc obyvateľov narodilo ešte devätnásť detí. Odvtedy počet novorodencov klesal a vlani sa na tisíc ľudí narodilo už iba jedenásť detí. Jediná populačná krivka, ktorá sa na Slovensku vyvíja priaznivo, patrí Rómom. V obyčajnej slovenskej dedine sa zvýšil ich počet za dvadsať rokov z 260 na 751! Ak si zachovajú pôrodnosť, bude ich v roku 2010 takmer 1500, takže prevládnu nad ostatným obyvateľstvom.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.