referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Ošetrovateľstvo - Nukleárna rezonancia
Dátum pridania: 04.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wisc
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 654
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Ako sa mám na vyšetrenie pripraviť?
Na MR vyšetrenie nie je potrebná žiadna špeciálna príprava. Môžete normálne jesť a piť ako každý deň - pred vyšetrením tak aj bezprostredne po jeho ukončení. Ak Vám lekár nepovie inak, môžete normálne užívať aj Vaše lieky. Pretože sa vyšetrenie robí v silnom magnetickom poli je potrebné, aby ste si pred vyšetrením odstránili a odložili všetky kovové alebo magnetické predmety - t.j. peniaze, kľúče, šperky, hodinky, okuliare, sponky a kreditné karty. Môžeme Vás požiadať, aby ste si odložili aj zubnú protézu. Kvôli "interferencii" z kovových častí Vášho odevu (napr. zo zipsu) Vás možno požiadame, aby ste sa vyzliekli a použili plachtu.
Kvôli silnému magnetickému poľu nie je MR vyšetrenie vhodné pre každého. Pacienti s niektorou z nasledujúcich "vecí" väčšinou nemôžu byť vyšetrení:
· pacemaker / kardiostimulátor
· cievne svorky
· inzulínová pumpa
· chirurgické svorky
· implantovaný dávkovač liekov
· umelá srdcová chlopňa
· vnútroušný implantát
· cudzie telesá v oku
· neurostimulátor
· črepiny alebo iné kovové predmety v tele

Vo väčšine prípadov chirurgické svorky, platničky, skrutky nepredstavujú pri MR vyšetrení riziko - ak boli implantované viac ako pred 4 - 6 týždňami.
Ak máte endoprotézu alebo iný ortopedický implantát, je dôležité, aby sme o tom vedeli. Väčšinou to nebude prekážkou Vášho vyšetrenia.
Ak ste tehotná, alebo si myslíte, že môžete byť, prosím, konzultujte Vášho lekára alebo náš personál. Konzultujte svojho lekára, alebo náš personál aj v prípade, že pracujete, alebo ste pracovali s kovmi. Farbivá používané pri tetovaní alebo v permanentnom make-up-e môžu obsahovať kovové zlúčeniny železa a počas vyšetrenia sa môžu zahrievať. Pred vyšetrením Vás požiadame vyplniť podrobný Bezpečnostný dotazník a sporné body prekonzultujeme. Spýtame sa Vás, či nemáte alergiu na nejaké lieky alebo iné látky.
Niektorí pacienti, ktorí sú môžu cítiť vo vyšetrovacom tuneli stiesnenosť alebo pocit úzkosti (klaustrofóbia). Ak sa neviete dostatočne uvoľniť, môžeme Vám podať sedatíva. Hrubým odhadom takúto premedikáciu potrebuje cca 1 z 20 pacientov.

Čo sa deje pri MR vyšetrení?
Pred samotným vyšetrením Vám rádiologický asistent pomôže uložiť sa do požadovanej polohy na vyšetrovacom stole a zasunie Vás do magnetu. Potom vyšetrujúci personál opustí vyšetrovňu a začne sa samotné vyšetrenie - meranie.
Počas merania je dôležité, aby ste ležali nepohnute, aby neboli obrazy neostré - rozhýbané. V ruke budete mať "balónik", ktorý zabezpečí Vašu komunikáciu s vyšetrujúcim personálom. Niekedy budete s rádiologickým asistentom v kontakte aj prostredníctvom vnútorného telefónu (interkomu).
Počas jednotlivých meraní budete počuť pomerne silný buchot alebo klepot, toho sa však nemusíte obávať. Je to spôsobené zapínaním a vypínaním jednotlivých gradientných cievok a ukazuje to, že prístroj práve pracuje. Ak to bude vyšetrenie umožňovať, dáme Vám na uši slúchadlá, aby tlmili nepríjemný hluk.
Keď budete chcieť, môže byť s Vami vo vyšetrovacej miestnosti aj sprevádzajúca osoba.
Možno Vám bude potrebné, počas vyšetrenia, podať injekciu kontrastnej látky, ktorá zvýši kvalitu niektorých obrazov. V takom prípade sa vyšetrovanie na chvíľu preruší, vysunieme Vás z magnetu, aby sme Vám mohli pichnúť malú injekciu kontrastnej látky (gadolínia) v objeme cca 10 ml.
Po skončení merania rádiologický asistent skontroluje kvalitu obrazov. Ak bude treba ešte nejaké obrazy doplniť, obyčajne sa to spraví hneď. Podľa toho, koľko obrazov a rovín sa bude snímať, bude vyšetrenie trvať 20 - 40 minút.

Čo budem pri vyšetrení cítiť?
MR prístroj môže vzbudzovať nepríjemné pocity ale pamätajte si, že vyšetrenie je úplne bezbolestné! Niektorí pacienti sa môžu cítiť nepríjemne, či už z dôvodu malého priestoru alebo požiadavky nepohnute ležať. Zriedkavo môžete cítiť teplo vo vyšetrovanej oblasti, čo je normálne, ale ak by Vám to bolo nepríjemné, oznámte nám to stlačením balónika. Ako sme už spomínali, jednotlivé merania sú sprevádzané určitým hlukom.

Aké sú riziká vyšetrenia?
Nezistené kovové implantáty alebo úlomky môžu byť ovplyvnené silným magnetickým poľom. V horšom prípade by sa mohli dislokovať a spôsobiť zranenie, v lepšom prípade spôsobia artefakty merania alebo neumožnia prístroju, aby sa správne "naladil" na Vaše telo.
MR vyšetrenie sa neodporúča vykonávať počas prvých 12 týždňov tehotenstva, aj keď doteraz neboli zaznamenaná žiadne riziká.
MR vyšetrenie pomôže Vášmu lekárovi, aby Vám mohol pomôcť.
Všetko, čo preto musíte urobiť je ľahnúť si, uvoľniť sa a počas vyšetrenia sa nehýbať!
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.