referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Móda 30tych a 40tych rokov vs. Móda dneška
Dátum pridania: 09.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cscs
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 702
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Móda 30tych rokov
V tomto desaťročí bol vzor podľa ktorého sa návrhári riadili v 20tych rokoch– tzv.“chlapčenský look“ nahradený myšlienkou modernej ženskej elegancie.
Objavujú sa zmyselne tvarované výstrihy až po trup. Ku každej sukni partil korzet ktorý niekedyaž príliž obmedzoval ženy. Sukne:

Sukne boli taktiež navrhované s veľkými detailami. Objavuje sa tzv. V-strih. Sukne sú ťahané z jedného boku do stredu korzetu a pokračujú ku druhému boku. Debutujú skladané a zvlnené sukne.

Iné trendy:
Moderné sú kožušiny, či už umelé, alebo pravé.
Klobúky sa nosili natočené do určitého úhlu, bareta vystriedala klobúčik v tvare zvonu.
Takisto zaznamenávame rozmanitosť topánok. Na topánke bola väčšinou oblá špička a mali hrubé podpätky. Tiež sa nosili tzv.“balerínky“ a topánky so sponou navrchu alebo previazané mašľou.
Účesy:Jedna z vecí ktoré sa mi na tomto období páčia sú rôzne účesy. Nosili sa polodlhé vlasy, volne rozpustené a zvlnené, alebo spevnené gélom a zopnuté to zložitých účesov. Niekedy sa používali aj ozdoby ako napríklad sponky, kvety, stuhy, a pod.
Látky: Hlavne ľahko udržiavatelné. V 30tych rokoch vyrobili aj prvé syntetické vlákna, a začala sa výroba siloniek.

Móda 40tych rokov
bola aktuálna v období II. svetovej vojny. Boli to veľmi ťažké časy pre módnych tvorcov. Vtedy nebolo dostatok kvalitného materiálu na výrobu šiat. Akékoľvek prebytky materiálu (vrecká, vesty, goliere, atď.) boli zlikvidované. Jediným dostupným materiálom bolo plátno a tak boli módny návrhári nútení tvoriť iba z obmedzených prostriedkov. Drahé látky ako napríklad nylon alebo hodváb z ktorých sa vyrábali silonky boli veľmi žiadanými produktami, avšak dostať ich bolo takmer nemožné.
Riešenie problému: Poniektoré ženy to riešili tak, že si ceruzkou na oči nakreslili vzadu na lítku “švík“ , aby vzbudili dojem oblečených siloniek.

Trendy: Návrhári prišli s nápadom vytvoriť láku podobnú hodvábu z dostupných produktov. Avšak rayon nesplňoval nielen nároky zákazníkov, ale aj samotní tvorcovia neboli spokojní. Krčil sa a nebol odolný počas všetkých období. Chceli navrhnúť oblečenie ktoré by bolo nositelné počas celého roka.
Ženy začali nosiť športovejšie oblečenie, už nenosili šaty ktoré by zvýrazňovali ich krásu-aspoň nie tak často. Sukne boli kratšie a rovné. Ženy k nim nosili krátke saká. Návrhári pobádali ženy k miešaniu štýlov kedže nemali mnoho vecí, a tak vznikli outfity(variácie), ktoré by možno nikoho nenapadi, nebyť takejto situácie.

Iné trendy:
Žena bola “IN“ ak nosila vojenské šaty alebo uniformu ktorú si “požičala“ od svojich bratov alebo priateľov ktorí sa práve vrátili zo služby.
Základom takéhoto oblečenia bol ťažký dvojradový trištvrťový kabát s odznakmi, klobúk a niekedy dokonca aj helma. Tento trend sa tak rozšíril medzi ženským pohlavím, že musela vláda nakoniec pohroziť trestom vojakom v prípade, že bude nejaká žena pristihnutá v uniforme svojho priateľa.
Prvé bikiny:
Prvé dvoj-dielne plavky boli navrhnuté Louisom Reardom v roku 1946 vo Francúzsku. Samozrejme, hneď po dosadení na trh vzbudzovali pozornosť nielen u mužov ale aj u žien a dodnes sa tešia veľkej obľube.

Christian Dior:
Prezentácia jeho prvej a nesmierne úspešnej kolekcie New Look bola 12. februára 1946. Znamenala prevrat. Skončila s módou štyridsiatych rokov. Navrhol do nej obnažené plecia a veľmi široké zvonové sukne. Tento veľkolepý štýl bol presným opakom strohých a skromných životných podmienok v povojnovom Francúzsku. Jeho modely vymanili dámsku módu z vplyvu vojny a začali velebiť krásu - prispôsobovali sa ženským tvarom, hrali sa s dĺžkou a šírkou sukní a zdôrazňovali prsia. Módu hravo ovládla moderná logika a opila ju novosťou.

Móda dneška
Dnes si môžetedovoliť obliecť takmer čokovek. Módni tvorcovia sa sice kde-tu držia nejakých pravdiel, ale v zásade odlišovať sa je základné pravidlo. Niekedy oblečnie už neplní hlavnú funkciu, ale stáva sa to umením. Osobne radšej kreslím a navrhujem extravagantnejšie návrhy, ale občas navrhnem aj klasiku.
Z štýlov sa mi páči všetko, ale najmenej mám rada 90te roky. Je tam veľa krikľavých vecí, věci sú skombinované tak, že to nevytvára dobrý dojem.Ide to úplne proti dobrému vkusu. –môj osobný názor. Móda sa viac-menej pravidelne opakuje. Čiže návrhári už vlastne nevytvárajú nič nové, iba dotvárajú už urobené. Dávajú skôr dôraz na doplnky. Práve letí móda 20-40tych rokov. Môžeme to vidieť napríklad na topánkach. Minulú sezónu boli módne topáky “do špica“, túo sezónu tento trend doznieva, a o slovo sa hlásia topánky s oblou špičkou. Minisukne si môžete obliecť hocikedy, ale teraz sú módne sukne tesne nad alebo pod kolená, a blúzky z ľahkých materiálov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.