referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Demeter
Utorok, 26. októbra 2021
Doping nielen v kulturistike
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pipo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 661
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 10m 30s
Pomalé čítanie: 15m 45s
 
Problém dopingu existuje od doby, kedy sa šport stal spoločenským fenoménom. Prvé zaznamenané prípady v súvislosti s antickými olympijskými hrami popisujú Philostratus a Galerius. Došlo k ním v 3. storočí p. n. l. Neuveriteľný počet malých sošiek Jupitera nájdených v okolí športovísk svedčia o tom, že atléti porušovali pravidlá a týmto spôsobom žiadali bohov o odpustenie. Človek sa vždy snažil umelo zvýšiť svoju výkonnosť. Prvý osudový prípad modernej doby bol v roku 1879, kde behom závodu zomrel anglický cyklista Linton, dopovaný trimethylom. Okolo r. 1910 bol v móde kyslík, používaný anglickými a belgickými futbalistami. V r. 1988 sa snažili kanadskí činitelia očistiť slávneho šprintéra Bena Johnsona, ktorý bol jasne vinným v prípade užívania anabolického steroidu Stanozolu. Behom 2. svetovej vojny ( 1939 – 1945 ) piloti Royal Air Force, ale taktiež letci Luftwaffe a príslušníci špeciál. Jednotiek používali pervitín a methedrin. Dopingové látky nielen pomáhajú vyniknúť v šport. súbojoch, ale aj tam, kde človek zabíja človeka!
Keď špičkový šport začína strácať svoju zábavnú funkciu stáva sa stále náročnejším povolaním a mení sa taktiež doping. Na cyklistických závodoch Mont Ventoux v roku 1955 stratil vedomie pretekár Mallejlak a zo 25 vzoriek moču bolo 5 pozitívnych. V ďalšom roku bol jazdec nájdený v stave duševného zmätku potom, čo si vzal amfetamín a musel byť hospitalizovaný na psychiatrickej klinike. Zoznam stále narastá...
Na hrách XVII. Olympiády v Ríme zomrel dánsky cyklista. Podľa expertov bral silné dávky amfetamínu a derivátu kysel. nikotínovej dávané vlastným trénerom. Smrť Tonyho Simpsona na Mont Ventoux po amfetamínu, boxera Billo Billo v r. 1963 po heroíne a úmrtie Dicka Howarda strieborného medailistu v behu na 400m v r. 1960 taktiež na predávkovanie heroínom, hlboko ovplyvnili názor verejnosti. Doping rástol, začal ohrozovať všetky športy a podkopávať základy olympijských ideálov a myslenia. Športový svet, znepokojený rýchlym rastom dopingu, sa pokúšal formovať jeho účinky a stanoviť limity. Ako zisťujeme, samozrejme bez výsledku.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.