referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Štvrtok, 29. februára 2024
Ubytovacie služby v cestovnom ruchu
Dátum pridania: 07.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kuki
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 430
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Pobytový CR nie je možné rozvíjať bez ubytovacích a stravovacích služieb. Technickú základňu tvoria verejnosti prístupné ubytovacie zariadenia, ktoré pracujú na ziskovom princípe (tzv. komerčné zariadenia), alebo na neziskovom (zariadenia občianskych združení, podnikové zariadenia). Okrem toho sa CR využívajú aj možnosti ubytovania v súkromí alebo ubytovacie prostriedky. Ovplyvňujú veľkosť a štruktúru dopytu po službách ubytovacích zariadení. Okrem ubytovania poskytujú aj stravovacie služby a s tým spojené ďalšie doplnkové platené a neplatené služby.
Ubytovacie služby počas cestovania poskytujú napr. lôžkové a ležadlové vozne v železničnej doprave, rotely a autobusy – hotely, prípadne motely, autokempy v cestnej doprave, výletné lode vo vodnej doprave.
V cieľovom mieste existuje bohatá paleta ubytovacích zariadení, ktoré podľa technickej vybavenosti a kvality poskytovaných služieb rozdeľujeme do kategórií a tried. Kategória vyjadruje druh ubytovacieho zariadenia. Triedy vyjadrujú štandard vybavenosti, kvalitu služieb a označujú sa 1 až 5 hviezdičkami.
Ubytovacie zariadenia sa členia na celoročné a sezónne. Celoročné sú v prevádzke počas celého roka a patria k nim hotely, motely, botely, penzióny, turistické ubytovne. Sezónne uspokojujú zvýšený dopyt po ubytovacích službách v letnej sezóne.

Najzložitejšie ubytovacie zariadenie je hotel. Na prechodné ubytovanie má viac ak 10 izieb. Pri ich zaraďovaní do tried sa prihliada na architektonické stvárnenie stavby, riešenie interiérov, použité materiály, štandardy ubytovacích, stravovacích a spoločenských priestorov. Lokalizácia hotela v meste alebo v prírodnom prostredí ovplyvňuje klasifikáciu hotelov na mestské a rekreačné. To má vplyv aj na ich doplnkovú vybavenosť. Okrem ubytovacích služieb poskytujú aj stravovacie, spoločenské a zábavné služby.
Ubytovacie zariadenia nie sú cieľom účasti na CR, ale ponukou služieb môžu podstatne ovplyvniť voľbu cieľového miesta.
Hotel môže mať depandance ako organizačnú súčasť. Je to vedľajšia budova vzdialená menej ako 300 metrov, v ktorej sa poskytuje iba ubytovanie a ostatné služby v hlavnej budove. Na krátkodobé prechodné pobyty je určený garni hotel. Budujú sa tam, kde je nedostatok ubytovacích kapacít. Pre náročné športovo-rekreačné pobyty sa buduje horský hotel. Na krátkodobé ubytovanie tranzitných návštevníkov pri hlavných komunikáciách, letiskách a železničných staniciach sa buduje tranzitný hotel. Motel sa buduje pri hlavných cestných trasách a autostrádach, na okrajoch miest. Botel je zariadenie hotelového typu na trvale kotviacej lodi. Penzión je jednoduché zariadenie hotelového typu s minimálne 5 izbami a najviac 4 lôžkami v izbe.

K nehotelovým ubytovacím zariadeniam patria turistická ubytovňa, chatová osada, kemp a ubytovanie v súkromí. Turistická ubytovňa je zariadenie so 6 až 10 lôžkami na izbách, ktoré majú spoločné hygienické zariadenia. Chatová osada je zariadenie na prechodné ubytovanie hostí v objektoch typu chata, zrub, bungalov s 2 až 4 lôžkami. Kemp umožňuje hosťom ubytovanie vo vlastnom ubytovacom prostriedku (stan, príves), alebo ubytovacom objekte prevádzkovateľa (chata, zrub, bungalov).
Na prechodné ubytovanie v súkromí sa používa izba alebo rekreačný objekt.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.