referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Sobota, 2. decembra 2023
Víno a pokrmy
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: skebla
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 644
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 10m 20s
Pomalé čítanie: 15m 30s
 
Aké víno k predkrmom?

Ak sú podávané pokrmy bez otca, tak k nim môžeme predložiť víno jemnej chuti a miernej vône.
Studená misa, na ktorej prevláda pečené kura, šunka s vajcom a kaviárom, sa veľmi dobre znáša s Rulandským bielym, alebo Vetlínskym zeleným.
Predkrmy v aspiku alebo ruské vajíčka sa dobre zapíjajú Ryzlingom vlašským, Starohorským alebo Pálavským bielym. Predkrm zložený z tresčej pečene, sardiniek a pod. si žiada vína s nižším obsahom kyselín, ako je napríklad Muller Thurgau, Zámocký výber, či Ľudmila biela.
Kapra v aspiku alebo kapra marinovaného treba nutne doplniť Znojemským radničným, Neuburským alebo Blatnickým roháčom.
Šunkový závitok so smotanovým syrom sa dobre znáša s Poéziou a Bzeneckou lipkou.
Husaciu pečeň je nutné doplniť Vetlínským zeleným, Neuburským či Bohatierom.
U predkrmov platí zásada, že sú doplnené ľahšími bielymi vínami, prípadne i vínom šumivým. K ťažším predkrmom podávame vína plnejšie i korenitejšie. Ak ide o pracovné pohostenie, je obyčajne zložené z obložených chlebíčkov, ku ktorým patria vína suchšie, ako je Ryzling vlašský či Pálavské biele. K jemným pokrmom pri obchodných jednaniach volíme pohár suchého sektu značky Venuša alebo Radyne, pretože žiadne víno nepovzbudí tak, ako pohár dobrého sektu.
Ak je ako predkrm misa s rostbífom, údeným jazykom, paštékou zo zveriny a pod. je veľmi vhodné podať pohár červeného sektu. K slaným druhom predkrmom však šumivé vína vhodné nie sú. V takomto prípade sa podávajú vína biele a suché.
Teplé predkrmy, ako napríklad omeleta so šunkou, sa podávajú so Sylvánskym zeleným, Vetlínskym červeným alebo Neuburským.
Teplá šunka so špenátom, údený jazyk, omelety s hríbami znesú vína červená, ako napríklad Červený kvietok, Svätovavrinecké i Frankovku.

Aké vína k syrom?

Väčšina syrov sa dá veľmi vhodné s vínom kombinovať. K večeri je napríklad vhodnejší syr s pohárom vína ako pokrm výdatne mäsitý. V západných zemiach, ako je Švajčiarsko a Francúzsko, sa k syrom podávajú väčšinou ľahšie biele vína. Syry totiž dajú veľmi dobre vyniknúť všetkým vlastnostiam vína. Mäkké syry plesňového typu sú typické syry k vínu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.