Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Diabetes, ako správne žiť s cukrovkou

Správne stravovacie návyky pomôžu diabetikovi optimalizovať hmotnosť.
Obezita čiže nadmerné hromadenie tuku v tele, ktoré sa prejavuje zvýšenou hmotnosťou, sa v populácii vyskytuje veľmi často (30 – 40 percent obyvateľstva), pričom väčšmi postihuje ženy. U diabetikov 2.typu je výskyt obezity ešte častejší, predstavuje až 80 percent. Tučnota je pre zdravie tým nebezpečnejšia, čím je výraznejšia. Stupne tučnoty určujeme podľa Brocovho indexu, ktorý je najpopulárnejší a najjednoduchšie sa hodnotí. Vypočítava sa podľa jednoduchej schémy: výška v cm mínus 100 = odporúčaná hmotnosť. Hoci sa dnes používajú aj rôzne iné spôsoby výpočtu optimálnej hmotnosti, pri ktorých sa berie do úvahy vek, pohlavie, konštitúcia tela, orientačne je tento index najlepší a prakticky neprekonaný. Napr. človek s výškou 170 cm by mal mať hmotnosť 70 kg. Ak je reálna hmotnosť človeka o viac než 20 percent vyššia, ide o obezitu rôzneho stupňa. Liečba tučnoty je napriek rozličným „zázračným diétam “ veľmi jednoduchá: menej jesť a viac sa pohybovať.

Liečba obezity
Redukčná diéta musí spĺňať niekoľko požiadaviek. Neobmedzujeme bielkoviny, ale sacharidy, múčne výrobky a tuky živočíšneho pôvodu. Dbáme na dostatočný prívod vitamínov a minerálnych látok. Zakazujeme alkohol, ktorý je energeticky veľmi bohatý. Príjem tekutín, ktoré neobsahujú cukor ani alkohol, neobmedzujeme. Diéty, v ktorých nie je zabezpečený prívod dôležitých látok, neodporúčame. Preto sa kriticky staviame k populárnym jednostranným diétam. Dôležitý je aj časový harmonogram jedál pri redukčnej diéte. Vhodné je jesť málo, ale často, aby sme zabránili pocitu hladu, ktorý je spravidla zodpovedný za zlyhanie dobrých predsavzatí.

Zásady nakupovania
Oboznámenie sa so zásadami správneho nakupovania spadá pod tzv. behavior therapy, keďže ide o stereotyp správania, ktorý možno edukáciou výrazne ovplyvniť.
1. Potraviny zásadne nakupovať po jedle, podľa zoznamu a brať si so sebou peniaze len na zapísané potraviny. Plánovať čoraz menej potravín.
2. Potraviny uložiť tak, aby neboli na očiach.
3. Jesť v presne určenom čase, používať malé taniere (aby sa množstvo pokrmov zdalo byť väčšie), nejesť nič na návšteve.
4. Jesť vždy na rovnakom mieste, po dojedení odísť od stola.
5. Medzi hltmi odkladať príbor, dlho žuť, uprostred jedla urobiť prestávku, vstávať od stola.
6. Používať schody namiesto výťahu.
7. Dobré predsavzatia nezačínať od pondelka ani od prvého či od Nového roka, ale ihneď (podobne ako s fajčením).
8. Stále myslieť na motív, prečo chcem schudnúť (zdravie, telesný vzhľad, zvýšenie sebavedomia, atraktívnosti a pod.).

Obsah cholesterolu v niektorých potravinách (v mg/100 g)
Nezabúdať na tekutiny
Nápoje sú neoddeliteľnou súčasťou našej stravy, ale mnohé sú energeticky bohaté. Diabetikovi príjem tekutín neobmedzujeme, lebo spravidla viac močí a väčšmi sa potí, takže musí tieto straty nahradiť. Vhodné sú predovšetkým nealkoholické nápoje, najmä voda, sóda, nesladené minerálky, voda s citrónom a umelým sladidlom, diabetický čaj. Diabetikom neodporúčame nápoje typu chito, tonic, kofola, pepsi-cola, coca-cola, limonády sladené cukrom. DIA pivo povoľujeme maximálne jedno denne, pričom jeho energetickú hodnotu musíme započítať do celkového energetického príjmu. Nesmieme zabúdať, že DIA pivo má až 14 °, má teda vysoký obsah alkoholu.

Koreniny spestria stravu
Niektorým pacientom strava bez cukru neveľmi chutí a neuspokojujú ich ani umelé sladidlá, preto hľadajú náhradu v koreninách. Koreniny ako pochutina nemajú na priebeh cukrovky priamy vplyv. Pri príprave jedál sú veľmi dôležité, pretože zlepšujú ich chuť, vôňu i farbu, robia stravu pestrejšou a príjemnejšou. Okrem toho zlepšujú trávenie, lebo obsahujú éterické oleje, voňavé aromatické a dráždivé látky, ktoré podporujú vylučovanie tráviacich štiav. Diabetikom sa odporúčajú mierne koreniny, ako je rasca, mletá sladká paprika, majorán, tymian, šafran, malé množstvo ostrého korenia a štipľavej mletej papriky. Veľký pozor však treba dávať na údeniny a konzervy, kde korenie môže zakrývať zníženú kvalitu mäsa.
Čerstvé ovocie
V diéte diabetika nesmie chýbať čerstvé ovocie ani jediný deň. Má nízky podiel energie, obsahuje minerálne látky a nestráviteľné zvyšky (celulózu a pektín), ktoré podporujú črevné pohyby a upravujú stolicu. Neslobodno však zabudnúť na obsah sacharidov: zhruba 10 percent sacharidov sa nachádza v marhuliach, broskyniach, pomarančoch alebo v jablkách. Až 15 percent sacharidov obsahujú hrušky, čerešne, hrozno, slivky, maliny a banány. Dávku z ovocia musíme započítať do celkového množstva povolených sacharidov. Ovocie obsahuje najmä fruktózu. Ustavične treba mať na pamäti známu poučku, podľa ktorej cukor zo zeleniny do krvi presakuje, z ovocia priteká a z chleba tečie prúdom.

V centre pozornosti sú sacharidy
Sacharidy tvoria jednu zo základných zložiek potravy. Tieto organické látky sú nevyhnutné pre živý organizmus. V prírode sú rozšírené najmä v rastlinnej ríši a tvoria látky podporné (celulóza) alebo rezervné (škrob). V živočíšnej ríši je glukóza uskladnená ako glykogén (živočíšny škrob), a to buď voľne, alebo v spojení s inými látkami.
V diéte diabetika sú sacharidy nenahraditeľné, musí ich prijímať denne, aby z nich čerpal 50 % energie. Nepodávame ich však v čistej forme ako sladidlo (práškový, kryštálový, kockový cukor), ale v zloženej forme, z ktorej sa pomaly vstrebávajú (ryža, chlieb, ovocie, zemiaky, zelenina). Prijímanie sacharidov má byť počas dňa rovnomerne rozložené, aby sa pomaly vstrebávali a náhle nezvyšovali hladiny krvného cukru.

Čo obsahuje 10 gramov sacharidov?
Rýchlosť vstrebávania sacharidov, a tým aj rýchlosť zvyšovania hladiny krvného cukru závisí od druhu sacharidov, ale aj od formy, v akej sa používajú v strave. Zjedenie zmrzliny takmer neovplyvňuje následnú hladinu krvného cukru, ale napr. zemiaky alebo chlieb zdvihnú hladinu krvného cukru pomerne vysoko. Po konzumácii ryže sú hladiny krvného cukru nízke. Mliečny cukor (laktóza) a ovocný cukor (fruktóza) majú na výstup hladiny cukru len malý vplyv, ale repný cukor (sacharóza) okamžitý a výrazný. Nemenej dôležité sú aj kombinácie potravín. Napr. ryžová kaša spôsobí rýchlejší vzostup glykémie než bežne uvarená ryža, podobne je to v prípade jablkového pyré a jablka. Syr s chlebom spôsobí rýchlejší vzostup glykémie než chlieb sám. Fazuľa s chlebom dvíha glykémiu pomalšie než sám chlieb.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk