referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Literatúra v rozhlasovom vysielaní
Dátum pridania: 19.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Alana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 929
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 7.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 12m 30s
Pomalé čítanie: 18m 45s
 
Vo svete, keď v televíziách vládnu telenovely, v novinách a časopisoch vraždy, politika a ťažký bulvár, v televíznych správach sa snažia ukázať čo najdetajlnejšie vraždu toho a toho, poprípade kde skončili ktoré časti tela po výbuchu auta, asi dobre padne si sadnúť s knižkou alebo zapnúť rádio, ktoré Vás svojim obsahom vtrhne do víru fantázie.
Spomínané rozlasové vysielanie je ale tiež ďalšou formou možnosti šírenia umeleckej literatúry. Rádio Devín a Slovensko 1 sú ich obrazom. Obe tieto rádia patria pod strechu bratislavčanom známej otočenej pyramídy – Slovenského rozhlasu.

1 Slovenský rozhlas
Slovenský rozhlas odvysiela ročne na siedmich vysielacích okruhoch 45 tisíc hodín programu. Dominujú práve také typy relácií, ktoré neponúkajú súkromní vysielatelia, ale len verejnoprávny rozhlas. Ročne je realizovaných 40 rozhlasových hier pre dospelých, 30 hier pre deti a mládež a 52 dielov rozhlasového seriálu. Dramatické diela sú veľmi obľúbené a spolu s tzv. vážnou hudbou tvoria významnú alternatívu pre rozhlasového poslucháča. Rovnako populárne sú aj koncerty klasickej hudby, ďalším benefitom sú športové relácie a prenosy z významných podujatí ako sú majstrovstvá sveta alebo Olympijské hry.
Netreba pripomínať, že stále je najdôveryhodnejšie a najpočúvanejšie médium v Slovenskej republike.

1.1 Rádio Devín
Rádio Devín funguje na frekvencii 99,3FM pre Bratislavu. Toto rádio sa považuje za takzvané Klubové rádio, alebo v zahraničí „classic radio,“ pretože jeho myšlienkou bolo vytvorenie akéhosi virtuálneho klubu, ktorý by slúžil 24 hodín denne, kde na poslucháčov bude čakať najširšie spektrum programov, ktoré sa ale hlavne venujú umeniu a kultúre.
Niektoré programy sú vytvárané v kolaborácií s iným sesterskými rádiami Slovenského rozhlasu, či už Rádia Regina alebo Rádia Slovensko.

1.1.1Programy
Rádio Devín ponúka mnoho literárnych okienok a relácií, ktoré sa ale navzájom
prelínajú a rozdielom je aj zložitosť spracovania, niektoré nie sú vhodné napríklad pre laikov, iné odbrníkom nič nedávajú. Na jednej strane sa môže zdať, že programov je obrovské množstvo, treba ale povedať, že niektoré relácie trvajú len pár minút. Tieto krátke okienka poézie sú buď doplnené hudbou, alebo nejakým „podmazom“ a čítajú ich naši herci, alebo dramatici.

1.1.1.1 LUK - literatúra, umenie, kritika a L(itineár)
V tomto programovom type sa uplatňujú predovšetkým rozličné druhy rozhlasových pásiem: umelecké a umelecko-publicistické, ako aj niektoré náročnejšie druhy rozhlasových kompozícií. Ich dominantnou témou bývajú zväčša profilové pohľady na spisovateľa a jeho dielo alebo analýza jeho diela, taktiež pohľad na závažný literárny jav či udalosť slovenského či inonárodného literárneho života. Osobitným typom sú besedy o aktuálnych problémoch súčasnej literatúry doplnené ukážkami a zostrihy verejných nahrávok.
L je prípad relácie, ktorú som spomínala. Je podobný, ale svojou náročnosťou odlišný od Luku. V nich sa prezentuje profilový pohľad na spisovateľa a jeho dielo alebo analýza jedného diela. Je doplnená o živé vystúpenia osobností.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.