referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Nezamestnanosť a vplyv na mladých ľudí
Dátum pridania: 28.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: paulomat
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 438
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 5.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 8m 50s
Pomalé čítanie: 13m 15s
 
Úvod
Bez nadsázky sa dá tvrdiť, že svet je v kríze. Politológovia definujú krízu odborne, konštatujú, že kríza nastáva až vtedy, ak ..... My občania žijúci v jednotlivých štátoch sveta krízu pociťujeme vtedy a bezprostredne, ak sa týka nás samých a našich rodín. Svet je rozdelený nielen hranicami a svetadielmi, ale hlavne bohatstvom a chudobou, pokojim a vojnami, istotou a nezamestnanosťou. Z pohľadu svetoobčana by ma mala situácia Beduína, ktorému uhynula ťava trápiť rovnako ako nešťastie Čečenca, ktorému zhorel dom. Mňa však najviac trápi moja situácia, ak strtím prácu ja. Filozofia tých, ktorý prácu majú a ani sa oňu nemusia báť je samozrejme iná ako tých druhých. Svet má s oboma skupinami bohaté skúsenosti. XX. Storočie naučilo ľudí dravosti, priebojnosti aj bezohľadnosti. Svet to už vie. My na Slovensku sa tomu musíme učiť, privykať si na stratu citov, priateľstiev, ohľaduplnosti a prijať za svoje iné atribúty správania. Spoločenské dianie vo svete a na Slovensku bude určovať smer môjho myslenia a konania.

Slovensko je krásna krajina
Slovensko je krásna krajina. Máme hory, lesy, úrodné roviny a priezračné vody. Tak nejako by zneli slová hodiace sa do reklamných materiálov. Hory a lesy sú choré a zanedbané. Majitelia alebo nájomcovia ich drancujú, nechránia, nevysádzajú, nestriekajú proti škodcom a chorobám – len ťažia a drevo vyvážajú von do sveta. Keby tak výrobky z dreva, ale drevo! Úrodné roviny. Pred desaťročím sme v bývalej republike boli vraj z 90 % sebestačný v zásobovaní s potravinami. Mali sme dostatok chleba, mäsa, cukru, zeleniny aj ovocia. Množstvo komodít sme vyvážali. Dnes sme veľmi výhodnými partnermi pre blízske aj vzdialenejšie štáty, ktoré knám s radosťou posielajú svoje potravinárske výrobky. Naše polia ležia ľadom. Rastie na nich burina. Ak sa aj čosi urodí, zničia úrodu škodcovia alebo plieseň, prípadne ju odnesie voda, pretože sú neudržiavané odvodňovacie drenáže, rozpadávajú sa nádrže a priehrady, vznikajú hololesy.
Podľa štatistiky v roku 2000 v septembri zdraželi potraviny oproti augustu o 1 %. V Českej republike, odkiaľ dovážame najviac potravín ich ceny o jedno 1 % poklesli. V roku 2001 sme z Českej republiky nakúpili agroprodukciu v hodnote troch miliárd korún. Mimochodom štát aj jedinec si musia na dovážané potraviny zarobiť. Rátajme čo je pre nás výhodnejšie. Skrachovaných podnikov a opustenej pôdy pribuda priveľmi rýchlo a následne dochádza k vysokej nezamestnanosti! Vláda musí zmeniť štýl myslenia a konania. Aj ľudia zlahostajneli. Mohý pasívne čakajú.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.