referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Paulína
Sobota, 22. júna 2024
Testovanie požiarnickej výstroje
Dátum pridania: 30.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zabo85
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 567
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Požiarnici sú pri zásahu vystavení vysokému tepelnému zaťaženiu (priame pôsobenie plameňov, sálavé teplo, prúdenie tepla, obarenie vodou alebo rozprášenými prúdmi vody pri dopade na rozžeravené konštrukcie a materiály pri hasení). Ak teplo pôsobí na kožu človeka, pokožka sa postupne nahrieva a pri jej teplote približne 45°C je prekročený prah bolesti. Ak tepelné pôsobenie pokračuje, dochádza k popáleninám.
Popáleniny patria medzi komplikované úrazy. Čím rozsiahlejšia popálenina, tým závažnejšie je ohrozenie života človeka. Popálenina vzniká dostatočne dlhým, priamym a nepriamym pôsobením nadprahovej hodnoty tepelnej energie na povrch tela.
Rozsah popálenia u dospelých a starších detí sa určuje v percentách z celkového telesného povrchu. Celkový telesný povrch dospelého muža kolíše v závislosti od jeho veku a telesnej hmotnosti, a to v rozpätí od 16 000 do 21 000 cm2.

Rozsah popálenia je možné rýchlo a spoľahlivo odhadnúť podľa tzv. „pravidla deviatich“. Každá časť tela (u dospelých) predstavuje deväť (alebo násobok deviatich) percent povrchu. Hlava, krk a každá horná končatina sa rovná 9%, dolná končatina, predná a zadná plocha trupu sa 18% a perineum je 1%. Ako pomôckou pri určení rozsahu menších popálenín je možné využiť poznatok, že plocha ruky s natiahnutými a zomknutými prstami každého človeka predstavuje 1% jeho telesného povrchu. Na akých miestach a v akom rozsahu by človek utrpel popáleniny druhého a tretieho stupňa pri použití ktoréhokoľvek ochranného obleku v podmienkach blízkych realite je možné zistiť testovacím zariadením THERMO-MAN.

Zariadenie Thermo-man je figurína v životnej veľkosti, ktorá má na svojom kovovom tele 122 senzorov zaznamenajúcich tepelnú energiu absorbovanú jej povrchom. Má nazuté skúšané rukavice z testovaného materiálu a je vystavená ohňu z propánových horákov s teplotou 1 000°C.
Počítač skúšku následne vyhodnotí a graficky znázorní. Thermo-man je umiestnený v zvláštnej kabíne, ktorá je zo všetkých strán obklopená ohňovzdorným sklom. Pomocou tohto testu možno porovnávať ochrannú funkciu rukavíc z materiálu NOMEX, ale aj z iných materiálov. Testy ukázali, že osoba používajúca rukavice z čistej bavlny alebo zmesi polyester/bavlna, by utrpela popáleniny II. a III. stupňa takmer na celej ruke, zatiaľ čo v rukaviciach z materiálu NOMEX len okolo 40% ruky by bolo popálenej. Z uvedeného vyplýva, že použitím ochranných oblekov z NOMEXU sa zvyšuje šanca na prežitie.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.