referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Piatok, 20. mája 2022
Nunchaku
Dátum pridania: 21.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cyrko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 363
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Nunchaku patrí k sedliackym zbraniam, ktoré na svoju obranu vyvinul prostý japonský ľud zhruba v 15-16 storočí, kedy bol vyhlásený zákon "katana hari", zakazujúci držanie a nosenie mečov a im podobných zbraní. Porušenie zákazu bolo trestané smrťou. V tej dobe vznikli rôzne druhy zbraní z predmetov denného používania, napríklad práve nunchaku, služiaci bežne ako cep.

Ak vezmete do ruky nunchaku, držíte zbraň s prekvapivo širokým poľom pôsobnosti, avšak len za podmienky, že zbraň vediete s rozumom. Mlátením nunchaku okolo seba uškodíte jedine sebe a súperovi poskytnete zdroj dobrej a lacnej zábavy. Kto však nunchaku vedie s rozumom, vytvára okolo seba neprekonateľnú bariéru.
V porovnaní s inými druhmi zbraní patrí nunchaku do skupiny tzv. rotačných zbraní, t. j. zbraní, ktorých hlavná účinnosť vychádza z rotácie. Tak napríklad pri palici alebo meči vychádza úder zo švihu. Je teda potrebné tzv. zahnanie, t. j. nepriahnutie zbrane v protismere úderu. Tento pohyb sa bojovníkovi môže stať osudným. Avšak pri nunchaku úder vychádza z rotácie a je umocnený vysokou odstredivou silou. Nunchaku sa dá používať i ako palica. Oproti bežnej tyči má však tú výhodu, že je veľmi obtiažne ju kryť. Nunchaku sa totiž láme v mieste spoja oboch palíc. Miesto spoja, nazývané himo, môže byť retiazka alebo nylónové lanko, ktoré však vylučuje krytie sečných zbraní.

Cvičenie s nunchaku je náročné na pohyb. Vyžaduje dokonalú koordináciu všetkých častí tela. Začiatočníkom sa doporučuje prevádzať techniky pomaly, preto tým vylučujú spôsobenie si vážnych poranení. Pri švihových technikách dosahuje voľný koniec nunchaku rýchlosť cez 100 km/h a v krajných bodoch až okolo 150 km/h.
Nunchaku je nástroj predlžujúci ruku bojovníka, ktorý ju používa. Je preto vysoko efektívna a bojovník si musí plne uvedomiť jej účinnosť.
Umenie boja s nunchaku obsahuje mnoho techník. Jo možné ju využiť k blokovaniu, bodaniu, udieraniu, škrteniu a lámaniu. Je teda možnosť obrany proti niekoľkým útočníkom. Zvlášť bojovník s dvomi nunchaku svoju techniku naplno využije len v boji proti väčšiemu počtu bojovníkov.
Avšak vždy treba mať na pamäti, že s nunchaku nie je ťažké spôsobiť veľmi vážne a aj smrteľné zranenia. Údery na hlavu je preto potrebné používať len v prípade najvyššej nutnosti.
Tak sa bude nunchaku využívať v boji podľa filozofie a odkazu starých ázijských majstrov boja.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.