referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Výpožičné služby
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Alana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 217
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
VÝPOŽIČNÉ SLUŽBY

Sú to základné služby knižnično-informačných inštitúcií, prostredníctvom ktorých sa sprístupňujú ich používateľom výsledky odbornej, knižničnej a informačnej činnosti. Završujú knižnično-informačné procesy tým, že požičiavajú konkrétnemu používateľovi klasické alebo automatizované rôzne druhy a typy informačných prameňov, najčastejšie primárnych dokumentov. Sprístupňovanie výpožičiek z knižničného fondu je základnou službou poskytovania používateľov knižnice. Literárne a ostatné informačné pramene (napríklad špeciálne dokumenty, platne, videokazety, hudobniny, mapy a pod.) sa vypožičiavajú niekoľkými spôsobmi, a to napríklad mimo budovy knižnice, do študovní, z fondov uložených v skladoch, študovňa z príručných knižníc medzi knižničnými službami. Výpožičky sa uskutočňujú v súlade s poslaním, študijným, prípadne konzervačným charakterom príslušnej knižnice a s požiadavkami na nutnú ochranu fondov. O požičiavaní diela a jeho spôsobe rozhoduje knižničná informačná inštitúcia (knižničný a výpožičný poriadok knižnice)

Druhy výpožičných služieb

Všetky druhy a typy knižničných a informačných služieb sa realizujú na predĺžení čitateľského preukazu počas vývinu KIS sa vytvorili tieto typy výpožičných služieb. 1. absenčné výpožičné služby – poskytujú používateľovi na základe jeho požiadavky a na základe splnenia určitých podmienok formulovaných vo výpožičnom pracovisku inštitúcie. Rôzne druhy a typy výpožičných pracovníkov na určitý čas mimo knižnice. 2. prezenčné výpožičné služby – výpožičky sa realizujú len v priestoroch knižnice, študovňach alebo čitárňach a používateľ musí vyplniť príslušné tlačivo. 3. cirkulačné výpožičné služby – sprístupňujú najčastejšie časopisy a firemnú literatúru podľa presne stanovených organizačných zásad (každé nosí číslo časopisu, cirkuluje v presne vymedzenom časovom období medzi registoranými používateľmi tejto služby.
a) hviezdicová cirkulačná služba – po dohodnutom časovom období vracia používateľ dokument pracovníkovi CS, ktorý dokument požičia ďalšiemu používateľovi až kám sa nevystriedajú všetci používatelia.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.