referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Coca Cola
Dátum pridania: 18.09.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucy1010
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 114
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 14.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 24m 50s
Pomalé čítanie: 37m 15s
 

História Coca – Coly:
História Coca - Coly je jedným z dôkazov, že aj z malej veci sa môže stať celosvetový úspech. Je to príklad toho, ako ľudské snaženie prekonávajúce počiatočné sklamania a neúspechy môže vytvoriť legendu.

Coca - Cola bola spočiatku americkým nápojom, predávaným v jednej jedinej lekárni v Atlante. Za deväť rokov sa jej výroba a spotreba rozšírili po celých Spojených štátoch a po ďalších piatich rokoch, v roku 1900 sa stala medzinárodným nápojom. Dostala sa do Veľkej Británie, na Kubu a Portoriko. Dnes je Coca - Cola na trhoch takmer 200 krajín sveta.

Objav:
Príbeh Coca - Coly sa začal v Spojených štátoch v meste Atlanta. Písal sa rok 1886, keď John Pemberton , miestny lekárnik s povesťou odborníka, ktorý už predtým miešal rôzne toniká a iné patentované lieky, vyrobil jedného dňa nový, vtedy ešte bezmenný, osviežujúci sirup.

Frank M. Robinson, spoločník a účtovník Dr. Pembertona, predpokladal, že dve písmená „ C “ sa budú v reklame dobre vynímať, navrhol názov nápoja akrasopisne napísal preslávený obchodný znak s charakteristickým typom písma.

Onedlho na strieške lekárne visel znak, namaľovaný olejovou farbou na plátne, s nápisom: „Pite Coca - Colu.“ V The Atlanta Journal sa 29. mája 1886 objavila prvá tlačová reklama, ktorá informovala, že Coca - Cola je „vynikajúca a osviežujúca“ - motto, ktoré znie dodnes. V priemere sa v roku 1886 denne predalo deväť pohárov nápoja. Skromné začiatky, ak si uvedomíme, že v súčasnosti sa na celom svete každý deň vypije viac než jedna miliarda pohárov Coca - Coly.

Obdobie Candlera:
Pemberton zomrel v roku 1888, jeho partner Asa G. Candler však s nadšením viedol obchod ďalej. V roku 1891 ho prevzal úplne a v nasledujúcom roku založil v štáte Georgia The Coca - Cola Company so základným kapitálom 100 000 dolárov.

Asa Candler mal vrodený zmysel pre reklamu. Vďaka nemu v roku 1892 stúpol predaj sirupu Coca - Cola desaťnásobne. Rozhodol sa totiž prestať propagovať nápoj ako farmaceutický tovar a ponúkol ho ako masový osviežujúci nápoj. V oblasti reklamy Candler nadviazal na Pembertonove zážitky, a napríklad na voľnú ochutnávku nápoja Coca - Cola distribuoval tisíce kupónov. Od tohto času sa datuje aj výroba kalendárov, hodín, pohárov a rôznych drobností s nezameniteľným logom spoločnosti.

V roku 1893 zaregistroval ochrannú značku Coca - Cola na Patentovom úrade Spojených štátov. Spoločnosť bola už vtedy považovaná za vážený podnik. Prvá mimoatlantská továreň na výrobu sirupu Coca - Cola vznikla v roku 1894 v texaskom Dallase, o rok neskôr v Chicagu a Los Angeles. Candler tak vo výročnej správe z roku 1895 mohol hrdo konštatovať, že „Coca - Cola sa pije v každom štáte a v každej oblasti Spojených štátov.“ Na to, aby dosiahol tento úspech mu stačili tri roky.

Zásluhou mississipského podnikateľa Josepha Biedenhama sa Coca - Cola po prvýkrát objavila vo fľašiach, z ktorých prvé prepravky putovali na mississipské plantáže.

Coca - Cola vo fľašiach:
Joseph Biedenham začal plniť Coca - Coludo fliaš už v roku1894, hneď na to Benjamin Thomas a Joseph Withehead z Chattanoogy získali od Candlera právo na plnenie nápoja do fliaš na celom území Spojených štátov. Hľadali ľudí s ambíciami a dostatočnými financiami na to, aby mohli vo svojej oblasti postaviť a prevádzkovať závod na plnenie fliaš. Tak vytvorili tradíciu, na základe ktorej je dodnes riadená činnosť podnikov Coca - Cola po celom svete.

Časom sa, samozrejme, začali rozširovať napodobeniny. To donútilo The Coca - Cola Company, aby pre svoj občerstvujúci nápoj dala navrhnúť fľašu osobitného tvaru. Takto vznikla slávna kontúrovaná fľaša, ktorá sa dostala do obehu v roku 1916. Tvar fľaše zaregistrovali ako ochrannú značku v roku 1960.

Celosvetová sláva:
Rodina Candlerovcov sa s firmou rozlúčila v roku 1919. Predali The Coca - Cola Company spoločnosti vedenej atlantským obchodníkom Ernestom Woodruffom. O štyri roky neskôr prevzal vedenie podniku jeho syn Robert Woodruff. Pod jeho vedením sa Coca - Cola stala medzinárodným nápojom.

V roku 1930 vznikla Coca - Cola Export Corporation, aby pomáhala zahraničnej výrobe a v sedemdesiatych rokoch už vyrábali a plnili Coca - Colu v 130 štátoch sveta. Počas dvoch svetových vojen sa síce výroba obmedzila, ale ani v tých pohnutých časoch sa úplne nezastavila. Zavedenie prídelu cukru na osobu znamenalo vážne ohrozenie a zníženie produkcie, napriek tomu v rokoch 2. svetovej vojny postavili 84 závodov na plnenie fliaš na rôznych miestach čo najbližšie k bojovým líniam, aby zabezpečili priebežné zásobovanie vojakov týmto osviežujúcim nápojom.

Na začiatku 2. svetovej vojny sa Coca - Cola vyrábala v 44 krajinách celého sveta, na oboch znepriatelených frontoch. Vojna však namiesto zničenia nadnárodnej spoločnosti pridala k imidžu značky Coca - Cola nový aspekt. Americký vstup do vojny okamžite podnietil Roberta Woodruffa k vydaniu príkazu, že každý muž v uniforme dostane fľašu nápoja Coca - Cola za päť centov. Dvadsiateho deviateho júna 1943 súrny kábelogram zo severnej Afriky od samotného generála a neskoršieho amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera žiadal dodávku plniaceho zariadenia na vybavenie desiatich plničiek nápoja Coca - Cola a tri milióny hotových fliaš. Inžinier spoločnosti Coca - Cola odletel do Alžírska a v priebehu šiestich mesiacov tam otvoril prvú plničku. Keďže boli plničky umiestňované, čo najbližšie k bojovým zónam, často boli terčom útoku nepriateľa. Počas vojny tak armádne zložky ďalších vyše päť miliónov fliaš nápoja Coca - Cola.

Prítomnosť značky Coca - Cola vo vojne urobila omnoho viac ako len pozdvihnutie morálky amerických jednotiek. V mnohých oblastiach ich prostredníctvom po prvýkrát ochutnali nápoj i domáci obyvatelia. Keď sa do sveta vrátil mier, obchodný systém spoločnosti stál pred obrovským rozmachom. Od polovice štyridsiatych rokov až do roku 1960 sa počet krajín produkujúcich tento nápoj takmer zdvojnásobil a po vojnových skúsenostiach sa Coca - Cola stala symbolom svetového mieru a priateľstva medzi národmi.

Rok 1954 otvoril novú kapitolu histórie Coca - Coly: po 36 rokoch sa uskutočnila zmena balenia. Postupne sa zaviedli väčšie fľaše, plastové a kartónové balenie. Spoločnosť uviedla na trh aj nové chute, medzi nimi nápoje bez obsahu cukru (napr. Coca - Cola light, Sprite light).

Súčasnosť:
V súčasnosti je v takmer 200 štátoch sveta roztrúsených viac ako 1800 plniacich závodov. Väčšina z nich sa nachádza mimo územia Spojených štátov a Kanady. Závody na koncentráty dopravujú základnú zložku rôznych sýtených nealkoholických nápojov do plniacich závodov. Plniace závody nakupujú sirupy od Coca - Cola Company a zodpovedajú tiež za nákup rôznych fliaš, kartónov, uzáverov, prepraviek, a aj za prevádzku vozidiel, chladiacich zariadení, predajných automatov, strojov na plnenie fliaš, laboratórnych zariadení i za rozširovanie reklamného materiálu.

Spotrebiteľský marketing a reklamnú činnosť – ako v každej krajine, kde je Coca - Cola prítomná – vykonáva majiteľ ochrannej značky The Coca - Cola Company.

Značka Coca - Cola v roku 1986 vstúpila do svojho druhého storočia a jej konzumentov neustále pribúda. Výrobky, ktoré nesú obchodnú značku Coca -Cola , si žiadajú spotrebitelia hovoriaci osemdesiatimi rozličnými jazykmi. Konzumenti - od detí až po starých ľudí - pijú nápoje Coca - Cola takmer v 200 krajinách celého sveta. Dosiaľ nevídaná úroveň vzdelanosti a nevyčísliteľné množstvo dostupných informácií vytvorili novú generáciu priateľov značky Coca - Cola. Výsledkom tohto procesu je ustavičný rozvoj reklamy, obalovej techniky a marketingu, ktoré sa snažia konzumentov nielen uspokojiť, ale i predvídať ich želania.

V meste alebo na vidieku, v práci či pri zábave, na obchodnom veľtrhu alebo olympijských hrách, Coca - Cola je stále symbolom malého a príjemného potešenia, ktoré si môže dopriať každý.

Coca - Cola odbúrala jazykovú a kultúrnu bariéru a stala sa súčasťou života ľudí na celom svete. Tak ako sa zvyšuje tempo ľudského života, tak sa mu prispôsobuje aj Coca - Cola. Tak ako napreduje technický vývoj, tak aj obalové formy, v ktorých sa ľudom ponúka ich obľúbený nápoj, sa snažia splniť im všetky predstavy o komforte a kvalite. A napokon - tak ako moderné spôsoby komunikácie dokážu spojiť najvzdialenejšie kúty sveta, tak Coca - Cola zjednocuje obyvateľov našej planéty.

Budúcnosť:
Spoločnosti Coca - Cola sa núkajú stále nové a nové možnosti rozvoja. Hoci v súčasnosti predajú viac ako jednu miliardu pohárov osviežujúcich značkových nealkoholických nápojov, ľudia vypijú ďalších 47 miliárd pohárov iných nápojov od vody, cez džúsy až po kávu a čaj.. V tom je potenciál rastu spoločnosti, ponúknuť nápoj spoločnosti Coca - Cola ďalším spotrebiteľom, pri nových príležitostiach a na nových miestach.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Coca Cola 2.9797 672 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.