referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Sobota, 2. decembra 2023
Tvorba fotografie
Dátum pridania: 18.09.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucy1010
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 996
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 10m 0s
Pomalé čítanie: 15m 0s
 

Odkedy prišla fotografia na svet, prešla veľmi náročným a búrlivým vývojom. Ako samostatná časť sa z fotografie vyčlenila práve fotografia reklamná, ktorá spája v sebe večnosť dokumentu s umeleckou formou. Je informatívna i emotívna zároveň. Na rozdiel od bežnej fotografie je nainscenovaná vopred, má svoj význam a poslanie = svoj reklamný cieľ.

Obyčajne je dopnená textom, informuje, popisuje, poukazuje či už priamo alebo nepriamo na výrobok, či službu.

Hlavnou úlohou reklamnej fotografie je informovať, vzbudiť záujem o tovar či službu, nadviazať kontakt s konzumentom, prilákať spotrebiteľa k tovaru, ktorý propaguje. Fotografia musí teda predovšetkým zaujať, votrieť sa do pozornosti, vzbudiť zvedavosť, pripraviť priestor pre slovo.

Proces tvorby fotografickej reklamy
Začíname od chvíle, keď sa konštatuje, že súčasťou reklamnej kampane bude aj fotografia.
Kreatívnej príprave kampane predchádza obyčajne briefing s klientom, na ktorom klient sformuluje základné požiadavky a sumarizuje dostupné informácie nutné na prípravu kampane. Napríklad treba poznať zámer a cieľovú skupinu, podľa toho vyberať námet, rekvizity.

Príprava reklamnej fotografie
Fotografiu si klient môže zaobstarať sám alebo výber vhodného vizuálu prenechá grafikom. V takomto prípade má štúdio k dispozícii viacero možností. Materiály môže nájsť v archívoch profesionálnych fotografov a vhodný diapozitív si od nich zapožičať (odkúpiť právo na použitie) alebo využiť služby domácich aj zahraničných fotobánk. Ak je potrebné vytvoriť novú fotografiu, štúdio na základe zmluvy zadá túto úlohu profesionálnemu fotografovi. Pred samotným stlačením spúšte treba zabezpečiť dokonalú prípravu, pretože dobrá reklamná fotografia – to je nápad a realizácia.

Nápad
Žiada sa originálny nápad, zriedka vystačí vecné zobrazenie výrobku. Treba naň upozorniť, prilákať k nemu pozornosť, vzbudiť záujem potencionálneho konzumenta. Aj preto, že samotný výrobok nemusí byť obrazovo atraktívny.Navyše, výrobkov sa ponúka veľa, preto treba prilákať k svojmu, odlíšiť ho, vyčleniť z radu.

Originálny nápad znamená:

• nevšedne prezentovať samotný výrobok (originálny pohľad, detail, nezvyčajné prostredie, zvláštne techniky, výtvarnosť)
• využiť rekvizity, ktoré k nemu pritiahnu pozornosť (môže to byť samostatný objekt – pútač, ktorý nebude fotografovaný s prezentovaným produktom)
• upozorniť naň bez toho, aby bol priamo zobrazený

Ak je vybratý nápad, nasleduje realizácia. Samotné fotografovanie vychádza z toho či môžeme:

• bezprostredne ukázať samotný predmet (najlepšie je, ak sa prejavuje vzhľadom)
• predviesť ho v činnosti (zaujme akciou)
• ukázať výsledok (presvedčivý, lákavý)

Precízna technika, vysoke parametre nasnímaného obrazu sú samozrejmosťou (vhodné farby, maximálna ostrosť, realistické či ozvláštňujúce osvetlenie). Treba to nielen preto, že reklamná fotografia je zvyčajne predlohou pre veľkoplošný obraz. Ona láka, ohúri aj formou, trblietavosťou, efektom.

Reklamná fotografia je jedinečná nielen obsahom, ale aj formou. Jednoduchosť, absolútny zmysel pre detail, čistota a veľkosť plochy sú jejprednosťami. Je obsahovou i obrazovou skratkou. Uvravenosť, popisnosť spolu s fádnosťou sú jej najväčší nepriatelia.

Kompozícia neobsahuje nič zbytočného, nie je ťažkopádna, ani prehnane experimentálna. Skôr je konzervatívna, osvedčená. Charakterizuje ju usporiadanosť, hierarchia, prehľadnosť, výtvarnosť. Na nosiči dominuje dostatočne veľký, ostrý, farebne výrazný objekt. Forma musí byť všeobecne zrozumiteľná.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.