Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Antikoncepcia stará 2000 rokov

Každá moderná žena vie, že nie všetky problémy s nechceným počatím musí riešiť až interupciou. Je to veľmi rozporuplná záležitosť. Na jednej strane interupciu uznávajú, ako právo matky rozhodnúť, či je momentálne schopná nielen priviesť potomka na tento svet, ale sa oňho aj postarať. Na druhej strane brehu stoja ľudia, ktorí tvrdia, že je to vražda. Názorov je veľa. Najlepšie je predísť tomuto kroku, ktorý môže narušiť psychiku každej matky. Antikoncepcia je výdobytok modernej doby, aj keď je finančne nie práve najlacnejší. No antikoncepcia má históriu starú 2 tisíc rokov. Už v tom období bolo v podvedomí žien akosi zafixované, že neželané počatie spôsobuje množstvo problémov. A tak Číňanky pili "chutný čaj" pripravený z olova a medu. Grékyne používali tampóny namočené v olivovom oleji, v mede a živici, Egypťanky používali dokonca čapíky vyrobené z jadierok granátového jablka a vosku. V Mezopotánii ženy používali tampóny namočené do medu a drevených mandlí. Zložité to mali aj islamské devy.

Museli sa starostlivo ochraňovať, pretože ak patrili v háreme k favoritkám otehotnenie znamenalo koniec ich bezstarostného života. Neviem či stočené listy smutnej vŕby, ktoré používali, bol ten najsprávnejší antikoncepčný prostriedok, ale bol v tejto najfanatickejšej časti sveta veľmi rozšírený. Na začiatku minulého storočia po množstve výskumov uskutočnených najprv na zvieratách, uzrela svetlo sveta "prvá antikoncepčná pilulka". No prehnaná nedôverčivosť v kombinácii s fanatickými náboženstvami a puritánstvom kládlo pilulke neustále prekážky do cesty. Pilulka oslobodzovala ženy od nutnej povinnosti neustále privádzať na svet potomstvo a dávala jej možnosť samej sa rozhodnúť ako naložiť so svojou budúcnosťou.

60. roky znamenali doslova sexuálnu revolúciu. Pilula sa začala objavovať postupne na americkom trhu a v Európe. Bola však len na predpis a mohli ju používať "len" vydaté ženy. No 70. roky už znamenali zmenu v myslení spoločnosti a pilulka sa stala samozrejmosťou každej ženy. Najobľúbenejšia bola v Holandsku a Veľkej Británii, katolícke Taliansko ju však nevedelo prijať. Japonsko, ktoré uznávalo úplne iné hodnoty rodinného života zmenilo svoj postoj len nedávno. Je iróniou, že tak vyspelá krajina uznala antikoncepciu legálnou len pred "piatimi rokmi". A čo muži. Sú rôzne dôvody, prečo sa ženy nechcú či nemôžu chrániť pred otehotnením - náboženstvo, zdravotný stav či financie. A v tej chvíli prichádzajú na scénu muži a tzv. pánska ochrana, ale o tom až v nasledujúcom pokračovaní.
História kondómov siaha až do stredoveku. Ťažko hľadať dôvody, ktoré viedli mužov k takémuto kroku.

Mohol to byť znak pokrokového myslenia, strach pred pohlavnými chorobami, veď to bolo obdobie, keď bolo veľmi málo liekov na vyliečenie chôrob, ktoré vyčíňali medzi národmi. Kondómy sa v tej dobe vyrábali z plátna, čo však nebola ktovieaká ochrana a zo zvieracích črievok. Keď si pomyslím, že dnes do nich plníme zabíjačkové hurky či klobásy príde mi to veľmi smiešne. Prvá zmienka o pánskej ochrane je vzdialená od nami poznaného kondómu niekolko tisíc rokov, presnejšie je z r. 1350 pred n.l. a pochádza zo starého Egypta. V Európe boli prvé pokusy zaznamenané až v 16. storočí a čuduj sa svete práve v najpuritánskej krajine Taliansku. Púzdro z ľanovej látky napustené rôznymi prípravkami malo jeho majiteľa chrániť predovšetkým pred pohlavnými chorobami. Pomenovanie kondóm dostala pánska ochrana až v 17. storočí. Otázka po kom, ostala dodnes nezodpovedaná. Zdroje sa rôznia. Kondómy sa v tej dobe začali zhotovovať z ovčích črievok a hlavne na kráľovských dvoroch sa tešili veľkej popularite. No doba dávno pokročila a aj keď sú výskumy v tejto oblasti finančne náročné "prvé lastovičky" v podobe piluliek pre mužov sú už od roku 2000 na svete. Prvé testy na mužskom pokolení dopadli nad očakávanie. Potrvá však ešte nejaký čas, kým sa dostanú nielen na trh, ale aj do povedomia mužského pokolenia, ktoré si niekedy ťažko priznáva svoje chyby či omyly v sexuálnom živote. Samozrejme na splodenie potomka je treba dvoch, no v konečnom dôsledku výsledok vždy ovplyvnia predovšetkým muži.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk