Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Slovenské letecké spoločnosti

LETECKÉ SPOLOČNOSTI NA SLOVENSKU


SkyEurope Airlines

Prvá nízko-nákladová spoločnosť v Strednej Európe a zároveň najväčší letecký prepravca na Slovensku. Základne má na letisku v Bratislave, Košiciach, Krakove, Varšave a v Budapešti. Lieta do mnohých významných západoeurópskych destinácií:
Kolín, Dublin, Kodaň, Manchester, Nice, Krakov, Amsterdam, Barcelona, Rím, Varšava, Londýn, Paríž, Štutgart, Benátky, Miláno, Split- Zadar- Dubrovnik, Košice, Košice- Praha, Zürich

Vlastní 15 lietadiel: 11 ks –Boeing 737 s kapacitou 133 pasažierov, 4 ks –Embraer 120 s kapacitou 30 pasažierov

Prvý Boeing spoločnosti SkyEurope Airlines sa volá Adriana (OM-SEA). V roku 2004 sa súčasťou flotily stalo aj OM-SEB, OM-SEC, OM-SED a OM-SEE. Týmito lietadlami spoločnosť lieta na pravidelných linkách napr. do Londýna, Paríža, Amsterdamu a Ríma.

SkyEurope Airlines je držiteľom certifikátu Európskej Únie JAR- 145 a JAR OPS, kvalifikujúcim spoľahlivosť a bezpečnosť služieb.
Centrála na Slovensku sídli na Letisku M.R. Štefánika v Bratislave. Medzi bratislavským letiskom a Viedňou zabezpečuje kyvadlovú dopravu, využíva aj košické letisko. V Maďarsku to je letisko Ferihegy 1 v Budapešti, v Poľsku letisko Frederika Chopina vo Varšave a letisko Balice v Krakove. V rokoch 2006-2009 má byť zrealizovaná dodávka 32 ks lietadiel typu Boeing Next Generation 737-700 v celkovej hodnote 1,76 mld. Prvých 12 lietadiel financovaných prostredníctvom lízingu od spoločnosti GECAS.

Kontakty: SkyEurope Airlines, a.s. Tel.: +421/2/4850 1111
Ivanská cesta 26 Fax: +421/2/4850 1000
P.O. Box 24 E-mail: info@skyeurope.com
820 01 Bratislava 21
Slovensko


Slovenské Aerolínie

Bývalý štátny prepravca v súčasnosti pravidelne lieta do Moskvy a Bruselu. Majoritným vlastníkom spoločnosti je Austrian Airlines. Lietadlo typu Fokker 100 vo farbách spoločnosti priletelo do Bratislavy 18.2.2005. Začiatkom roka 2005 prepravca Austrian Airlines získal do vlastníctva 62% SA. 3 lietadlá Tupolev 154M boli predané koncom septembra 2003. Ďalší typ lietadiel: Boeing 737-300


Air Slovakia BWJ

S Air Slovakiou môžete letieť do Amritsaru a Tel Avivu. Počas leta aj do Larnaky a Kuvajtu. 29. augusta 2003 začala spoločnosť lietať na linke do Birminghamu a Dillí. Používa lietadlá typu: Boeing 757-200


České Aerolínie

ČSA pravidelne lieta do Prahy z Bratislavy, Košíc, Žiliny aj z letiska Sliač. Používa lietadlá typu: Boeing 737-500, ATR - 72-200 a ATR - 42-400


Lufthansa

Nemecká Lufthansa vstúpila na slovenský trh začiatkom mája 2004, keď otvorila bratislavskú linku do Mníchova. Od letného letového poriadku 2005 je linka prevádzkovaná 3x denne. Od 27. marca 2005 sa frekvencia letov zvyšuje na tri denné spoje.
1.5.2004 prvý let na linke Bratislava-Mníchov, 2x denne. Používa lietadlá typu: Canadair Regional Jet 100


easyjet

EasyJet denne lieta z Bratislavy na londýnske letisko Luton. Používa lietadlá typu: Boeing 737-700
Ryanair

Ryanair otvorí svoje prvé pravidelné linky z Bratislavy do Londýna (Stansted) a Frankfurtu (Hahn) 30. októbra 2005, linku do Mailána už 10. októbra. Používa lietadlá typu: Boeing 737


Austrian Airlines Group

Austrian lieta na linke Košice - Viedeň. V máji 2004 začal lietať aj z Bratislavy denne do Bruselu, Londýna a Paríža. Zatiaľ čo linku do Bruselu prenechal Slovenským Aerolíniám, ostatné dve linky v priebehu zimy zrušil. Koncom októbra 2004 spoločnosť poskytla pôžičku vo výške 200 mil Sk štátnym Slovenským Aerolíniám. Od 9. septembra 2003 spoločnosť na linke Viedeň - Košice lieta 2x denne. Typy lietadiel: Fokker 70, DHC-8 a CRJ


Aeromost Kharkov

Ukrajinská spoločnosť lieta na linke Kyjev – Bratislava. Ku koncu októbra 2003 boli pridané štvrtkové lety. Linka Kyjev - Bratislava (a späť) bola otvorená začiatkom mája 2003. Používa lietadlá typu: AN -140. Ďalšie významné letecké spoločnosti pôsobiace aj na Slovensku:

- Air Carpatia, s.r.o.
- Finnair - GSA Oneworld Travel
- LOT Polskie Linie Lotnicze S.A.
- Swiss International Airlines
- Via France, s.r.o., GSA of Air France
- VIP Air, s.r.o.
- Blue AirV HISTÓRII

Hemus Air

Hemus Air niekoľko rokov počas leta otváral svoje linky z Bratislavy do Sofije a Lipska. V roku 2004 bola novinkou destinácia Varna. Spoločnosť momentálne na Slovensku neprevádzkuje žiadnu linku.


LOT Polish Airlines

Poľský LOT lietal medzi Varšavou a Bratislavou od apríla 2003 do 15. septembra 2004. Posledné tri mesiace bola linka LO515/LO516 prevádzkovaná v spolupráci so Slovenskými Aerolíniami.


Circus Airlines

Spoločnosť denne lietala na linke z Bratislavy do Frankfurtu od 1. decembra 2003 do 17. februára 2004 lietadlom Embraer 145.OSTATNÉ

Maersk Air

Dánsky low-cost Maersk Air plánoval od septembra 2004 pravidelne lietať z Kodane do Bratislavy. Aj napriek rozbehnutému predaju leteniek cez internet, Maersk na tejto linke lietať nezačal.
Bexx Air

Bulharský low-cost mal od júna 2004 2x týždenne lietať zo Sofie do Bratislavy. Avšak spoločnosť v tom istom roku dolietala a tak spomínanú linku prevádzkuje aj naďalej iba Hemus Air.


LETISKO BRATISLAVA
(M. R. Štefánika)

Najväčšie a najdôležitejšie slovenské letisko leží neďaleko obce Ivánka pri Dunaji, len pár kilometrov od centra Bratislavy. Do spádovej oblasti patria mestá Trnava, Nitra, ale aj Viedeň, Brno a Gyor. Má mimoriadne vhodné klimatické podmienky a výhodnú polohu v stredoeurópskom regióne.

Do destinácií Londýn, Paríž, Mníchov, Košice, Praha, Amsterdam, Zürich či Miláno lietajú lietadlá domácich i zahraničných spoločností každý deň. Samozrejme, Bratislava má pravidelné letecké spojenie aj s ďalšími európskymi veľkomestami ako napr. Rím, Brusel, Moskva, Varšava, Kodaň alebo Birmingham. Bez prestupu sa lieta aj do Indie a na Blízky Východ.

Najväčším prepravcom na letisku je v súčasnosti SkyEurope Airlines. Ďalší domáci prepravcovia; Slovenské Aerolínie a Air Slovakia majú na letisku svoju hlavnú základňu. Okrem toho v Bratislave môžeme denne vidieť lietadlá spoločností Lufthansa, easyJet a ČSA. Od konca októbra sem začne lietať aj Ryanair.

Súčasný dráhový systém letiska umožňuje pristátie všetkých vo svete bežne používaných dopravných lietadiel. Vďaka dostatočnej kapacite a technologickému vybaveniu je možné letisko porovnať s bežným európskym štandardom.


Terminál pre cestujúcich

Pozostáva z 2 na seba technologicky nadväzujúcich častí:

Stará (1971)
Nová (1994)


Stará časť slúži na medzinárodné aj vnútroštátne odlety. Nachádza sa v nej infraštruktúra ako sú reštauračné služby, obchody, bankové a zmenárenské priestory, či kancelárie leteckých spoločností. Na vybavenie cestujúcich slúži na prízemí 9 check-in pultov, v ktorých je nainštalovaný vybavovací systém BABS ukončený v triediarni batožín. K poskytovaniu prevádzkových informácií sa používa systém TIMATIC.

Prvé poschodie je koridorom spojené s novou časťou terminálu, kde sa nachádzajú 4 východy (Gate) a Airline Business Club. Prízemie tejto novej časti terminálu slúži na prílety cestujúcich. Kapacita T je 720 cestujúcich v špičkovej hodine, čo predurčuje dosiahnuť ročnú kapacitu T až 1 mil. vybavených cestujúcich.

Ešte tento rok budú otvorené nové linky z Bratislavy na východ Európy, do Bulharska a Rumunska. Spoločnosť SkyEurope Airlines začne s letmi do Sofie piatok 9. decembra. Okrem toho sa na linke bude lietať aj v nedeľu a utorok, od 19. januára aj vo štvrtok. Rumunské hlavné mesto Bukurešť bude mať priame letecké spojenie s Bratislavou od 12. decembra každý pondelok, stredu a piatok. S nedeľnými letmi sa začne 8. januára. Na linke Bukurešť-Bratislava plánuje od konca októbra lietať aj rumunský nízkocenový prepravca Blue Air.


Kontakty Airport Bratislava Tel.: 02/ 48 57 33 53
Letisko M.R.Štefánika E-mail: information@ssl.sk
823 01 Bratislava 21 Web: www.letiskobratislava.sk
bratislava.slovak-airports.net
LETISKO KOŠICE

Letisko Košice leží asi 6 km južne od centra mesta. Pod spádovú oblasť letiska patria mestá Prešov, Rožňava, Trebišov, Michalovce, Humenné. V súčasnosti tri letecké spoločnosti zabezpečujú pravidelnú leteckú prepravu do Bratislavy, Prahy a Viedne. ČSA prevádzkujú aj prípojový autobus do Popradu. Nový terminál košického letiska bol otvorený 21. decembra 2004.


Terminál pre cestujúcich

Terminál (T2), ktorý je prepojený s jestvujúcim terminálom (T1), predstavuje jednopodlažný, klimatizovaný, bezbariérový halový objekt s dvojpodlažnou strednou časťou. Celková rozloha terminálu predstavuje 4 456m2, z toho vyše 3 500m2 je pre cestujúcu verejnosť. Súčasťou terminálu je napojenie na existujúce riešenie cestnej dopravy. V hale sú dostatočné priestory na vybavenie zahraničných a domácich odletov a príletov, priestory pre letecké agentúry a cestovné kancelárie, miestnosť pre matky s deťmi, miestnosť pre meditácie, komfortnejši business salónik. Budova poskytuje cestujúcim komfort v podobe reštauračných služieb, požičovní aút, predaja suvenírov.


Zastavaná plocha terminálu: 3530m2
Úžitková plocha: 4569m2
Celkový obostavaný priestor: 23 745m2
Kapacitné dimenzovanie: max 700 000 cestujúcich ročne
Počet odbavovacích prepážok: 8
Počet odletových východov: 6
Počet príletových hál: 2


Odbavenie posádok a cestujúcich všeobecného letectva je realizované vo vybavovacej budove určenej pre všeobecné letectvo. Zrekonštruované priestory terminálu sú vybavené tak, aby boli zabezpečené štandardné podmienky pre cestujúcich a posádky všeobecného letectva.

Technické zázemie terminálu umožňuje poskytovanie služieb odbavenia nezávisle od ostatných priestorov letiska. Pre potreby odbavenia cestujúcich a posádok sú k dispozícii pracoviská pre vykonanie kontrol nutných pri vnútroštátnej a zahraničnej doprave.

Pasová kontrola je zabezpečovaná oddelením OHK PZ Košice. Colnú kontrolu pri zahraničnej doprave zabezpečuje Pobočka colného úradu, letisko Košice a Bezpečnostnú kontrolu cestujúcich a posádok zabezpečuje Oddelenie bezpečnostnej kontroly.
Pre pohodlie posádok a cestujúcich všeobecného letectva je k dispozícii nadštandardne zariadená miestnosť s pripojením do internetu, telefonickým a faxovým spojením a samozrejme s asistenciou nášho odbavovacieho personálu.


Kontakty Airport Kosice Tel.: 055/ 68 32 123
Letisko Košice E-mail: dispecing@ssl-ksc.sk
041 75 Košice 1 Web: www.airportkosice.sk
kosice.slovak-airports.netLETISKO SLIAČ

Letisko Sliač sa nachádza medzi mestami Banská Bystrica a Zvolen. Okrem týchto pod letisko spadajú aj mestá Prievidza, Lučenec, poprípade Levice. Jedninú pravidelnú linku letiska zabezpečujú České Aerolinie, ktoré lietajú každý pracovný deň z Prahy a späť.

Medzinárodné letisko Sliač, známe aj pod historickým názvom z druhej svetovej vojny, „Tri Duby“ sa nachádza v ideálnej polohe na území Stredného Slovenska, priamo v strede medzi dvomi metropolitnými mestami tohto regiónu, Zvolen a Banská Bystrica. Letisko dotvára komplex dopravnej infraštruktúry Stredoslovenského regiónu.

Jeho história siaha do medzivojnového obdobia a pravidelná civilná letecká prevádzka bola na ňom zahájená v roku 1947.
V roku 1991 letisko splnilo podmienky pre udelenie štatútu medzinárodného letiska. Týmto výrazným medzníkom bolo Stredoslovenskému regiónu umožnené priame spojenie so zahraničím a tým aj zväčšenie jeho dynamiky všestranného rozvoja a rastu.
Na základe technických parametrov a vybavenia je letisko zaradené podľa ANEXU 14 ICAO do kategórie 4D, čo znamená že ho môžu využívat takmer všetky typy lietadiel používané v civilnom letectve. Letisko je možné využívat pre presné prístrojové priblíženie podla I. kategórie ICAO, čo umožnuje prevádzku na letisku v zhoršených meteorologických podmienkach bez viditeľnosti zeme a taktiež v noci.

Neodmyslitelnou funkciou letiska v našom regióne je podpora rozvoja cestovného ruchu. V letných mesiacoch je to možnost využívať letisko pre odlety našich turistov do prímorských letovísk a v zime dovoz zahraničných turistov do okolitých zimných športových stredísk.

Orientácia rozvoja letiska Sliač a služieb spojených s jeho prevádzkou bude v budúcnosti sledovať požiadavky regiónu pre udržanie a rozvíjanie komplexnej dopravnej infraštruktúry. Ako hlavným poslaním letiska vo vzťahu k regiónu v budúcnosti, bude naďalej prispievať k rozvoju ekonomiky, turistiky, kúpeľníctva a ostatných aktivít spojených so všeobecným rozvojom Stredoslovenského regiónu. Všetky aktivity letiska budú vykonávané s rešpektovaním environmentálnych požiadaviek prostredia v ktorom sa letisko nachádza.


Kontakty: Slovenská správa letísk Tel.: 045 / 544 33 23, 544 25 92
Letisko Sliač E-mail: handling@airportsliac.sk
962 31 Sliač Web: www.airportsliac.sk
sliac.slovak-airports.netLETISKO ŽILINA

Na letisko Žilina v súčasnosti lieta jedna pravidelná letecká linka. Prevádzkujú ju České Aerolinie, linku do Prahy otvorili 15. júla 2005.


LETISKO POPRAD- TATRY

Na letisko Poprad-Tatry v súčasnosti nelieta žiadna pravidelná letecká linka. Letisko je napojené na sieť ČSA pomocou denného autobusového spojenia s košickým letiskom. V decembri bude otvorená linka SkyEurope Airlines do Londýna - Stansted.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk