Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Syry

-sú plnohodnotné potraviny ktoré obsahujú všetky podstatné časti mlieka, bielkoviny, tuku. Syry patria medzi ľahko stráviteľné potraviny. Podľa spôsobu zrážania mlieka a výrobných postupov rozlišujeme syry sladké, kyslé a sušené.
Syry delíme podľa druhu mlieka na kravské, ovčie, kozie. Podľa obsahu tuku: nízko tučné, smotanové, polochudé ďalej ich delíme podľa spracovania a podľa prísad – platkový... podľa spracovania – tvrdé syry a topené syry.

Výrobu syrov môžeme rozdeliť do štyroch etáp:
a )príprava tvarohu
b) korenene a solenie podľa druhu vyrábaného syra
c) formovanie zo surovinami na požadovaní tvar
d) zretie v pivniciach

Zretie syra je zložitá prementácia spôsobená s ušlachteními baktériami a plesňami ktorými syr dostáva typickú chuť, vôňu, tukosť alebo požadované otvory. Dĺžka zretia závisí od tvrdosti syra.

Sladké syry – podľa spôsobu výroby ich rozdeľujeme na mäkké zrejúce syry
-kyslé – tie sa vyrábajú zo samovoľné kysnutého mlieka sú to napr. olomoucké sýrečky ktoré majú pikantnú chuť, pivný syr, domáci syr (slaný alebo neslaný)
-sladké – vyrábajú sa zo sladkého tvarohu ktoré sú ochutené na sladko alebo na slano
-syry s bielou plesňou na povrch – ich základ tvory cabernetová pleseň z ktorej získava syr chuť po pečiarkach a šampiónoch a pomocou ktorej je povrch syra pokrytý bielou plesňou

-syry s plesňou vnútri cesta – s kravského alebo ovčieho mlieka s vyzrážaním ušľachtilou plesňou rokfortu
-syry holandského typu (syry s nízko dohrievanou surovinou) – sú kyslastej manďlovo-syrovej chuti vvyrabajú sa s kravského mlieka eidam, čedar. Syry s vysoko dohrievanou surovinou – syry ementálskeho tipu: ementál, moravský bochník, parmezán-tal. Pôvod dozrievania v hlbokých pivniciach
-syry s parením cestom sú to jemné syry dozrievajúce pri vysokých teplotách
-syry s ovčieho mlieka ovčí hrudkový syr, bryndza, oštiepok, parenica
-kyslé syry tvrdý konzumný tvaroch ktorý môže byt podľa konzistencie tučný alebo nízky, všetky druhy ktoré sa vyrábajú s tvarohu – krémové syry, topené syry, syrové nátierky s príchuti.
Význam syrov vo výžive – majú vysokú energetickú a výživovú hodnotu.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk