referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sergej
Piatok, 22. októbra 2021
Obilniny - mlynské a pekárské výrobky
Dátum pridania: 18.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Ramon
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 637
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
OBILNINY-MLYNSKÉ VÝROBKY CESTOVINY A PEKARSKÉ VÝROBKY

Z obilnín sa získava základný sacharidový podiel našej stravy, ktorý kryje rozhodujúcu časť energetickej potreby (viac ako polovicu hodnoty dennej stravy) niektoré druhy obilnín sa pred použitím vo výžive opracujú - ryža sa lúpe, alebo technologicky spracovávajú na konzumné potraviny ako napríklad na chlieb, pečivo. U nás sa obilniny v potravinárskom priemysle používajú
-pšenica, jačmeň, raž, kukurica, ovos,...

Pšenica patrí k naj. potravinám lebo jej bielkoviny, má najväčšiu biologickú hodnotu, bielkoviny tvorí ich vo vode rozpustný lepok, ktorý prispieva hlavne ku kvalite chleba a pevnosti cesta, pšeničné zrno sa spracúva na hrubú, jemnú a detskú krupicu a na hrubú, polohrubú a hladkú múku, ide vlastne o rôzne jemnosti mletia múky. Okrem týchto múk rozlišujeme ešte chlebovú, cestovinovú, cukrársku, štrobársku. Hrubé pšeničné múky sa používajú najmä na ľahšie a kyprejšie cestá, ktoré sa pri varení nerozvárajú.

Hladké pšeničné múky sa používajú na spracovanie pečiva lebo pre jemnú mletosť majú predpoklad spracovať, lahodné, hladké, kvalitné výrobky. Pomletím celého zrna vzniká celozrnná múka, ktorá má vysokú biologickú hodnotu, ale tažkú stráviteľnosť.
Raž - tak isto sa používa na výrobu rôznej múky, najznámejšia je vyrážková múka, celozrná múka, múka technické účely pri spracovaní, na chleba a pečivá sa najčastejšie používa zmes zo pšeničnej a ražnej múky.

Jačmeň spracováva sa na múku, krúpky, vločky, jačmennú kávu,... dôležitý na výrobu piva.
Ovos–ovsené vločky, ovsená ryža, rôzne výrobky detskej výživy.
Ryža najvhodnejšia potravina.
Mlynské výrobky múka- získava sa mletím obilných zŕn, ktoré sa v mlynoch čistia, drvia, melú na valcových stoličkách a osievajú. Osievaním sa vytriedi šrot, krupica, múka.
Spôsoby mletia na vysoko - zrno sa rozomlieva vo valcových stoličkách, táto múka obsahuje viac povrchových častí zrna je tmavšia, menej trvanlivejšia, ťažšie staviteľná má vysokú biologickú hodnotu.

Mletie na nízko (plocho) celé zrno sa rozomelie medzi dvomi plochými kameňmi, nízko vymletá múka je ľahko stráviteľná, trvácnejšia energicky bohatšia. A má nízku energickú hodnotu.


Skladovanie mlynských výrobkov

Múku uskladňujeme v suchých čistých ľahko vetrateľných skladoch na drevených podložkách alebo regáloch. Cestoviny - sú to výrobky z múky pripravené z nekvaseného cesta, domácim spôsobom alebo priemyselným spôsobom. Rezancové cesto sa pripravuje zo pšeničnej múky, vajca a soli (môže sa použiť voda, mlieko alebo nemusia byť použité vajcia).

Druhy cestovín – vaječné cestoviny, cestoviny bezvaječné, vaječné s mliekom tie rozdeľujeme podľa tvaru sú to dlhé – špagety, makaróni, krátke kolienka, písmenká, vrtuľky, mušličky,...

Cestoviny používame ako prílohu, samostatný pokrm, ako plnku, spracovávajú sa tepelne varením, zapekaním...

Chlieb – je to základná ľudská potravina, z chlebového cesta, ktoré sa pripravuje z múky, soli, droždia, chleb. kvasu, mlieka a ďalších prísad, ktoré chlieb pomenúvajú. Na trhu je široký sortiment rôznych druhov chleba líšiacich sa od seba. Nie len veľkosťou, tvarom ale hlavne zložením. Druhy chleba - je to svetlý chlieb, pripravovaní zo pšeničnej a ražnej múky s pridaním rasce.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.