Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Airbus A 380

Airbus A 380

Toulouse 27. apríla - Vzorový prvý diaľkový let Airbusu A380 otvoril dnes novú éru civilného letectva. Úspešný takmer 4-hodinový skúšobný let posilnil postavenie európskeho. "Európske letectvo môže byť hrdé," skonštatoval šéf Airbusu Noel Forgeard. Prvý diaľkový let najväčšieho dopravného lietadla sveta všetkých čias je kolektívnym úspechom 50 000 pracovníkov.

Za účasti vyše 50 000 divákov sa Airbus A380 vzniesol o 10.29 hod SELČ z rolovacej dráhy v Toulouse. Rovnako aj pri perfektnom pristátí o 14.22 hod SELČ sa rozozvučal aplauz. "Zrýchlenie lietadla a riadenie sú presne ako na simulátore," zhodnotil skúšobný pilot Jacques Rosay ešte zo vzduchu. Stroj sa choval stabilne aj v režime automatického pilotovania. Lietadlo s rozpätím krídel takmer 80 metrov odvezie v štandardnej verzii 555 pasažierov na vzdialenosť 15 000 kilometrov. V charterovej triede poskytne miesto až 853 cestujúcim. Pôvodne bolo typové označenie A3XX. Číslo 8 má zastupovať dve poschodia lietadla a je symbolom pre úspech v Ázii. Práve ázijský trh považuje Airbus za kľúčový pre A380. Už niekoľko dní sa pri plote vzletovej dráhy pri montážnej fabrike Airbusu v juhofrancúzskom Toulouse schádzali nadšenci letectva, aby neprepásli historickú udalosť.

Airbus chce počas nasledujúcich 40 rokov zarobiť s A380 rovných 150 miliárd EUR, v prepočte 5,9 bilióna SKK. V roku 2006 má začať prevádzku prvý A380 na prvej dopravnej linke Singapore Airlines. Prvý nákladný stroj tohto typu vzlietne v roku 2008. Výrobca zatiaľ dostal objednávky na 127 dopravných a 27 nákladných lietadiel A380. Za veľký úder pre Boeing sa pritom hodnotí, že aerolínie China Southern si objednali A380, aby ním mohli prepravovať pasažierov na olympijské hry 2008 v Číne a americké expresné doručovateľské spoločnosti UPS a FedEx chcú urobiť z A380 pilier svojej flotily. Prvý diaľkový let Airbusu A380 sa uskutočnil presne rok po štarte stroja 787 Dreamliner, ktorým chce Boeing znova prekonať Európanov a stať sa jednotkou pri komerčných lietadlách.

Americký koncern dnes pokračoval vo "vojne slov" s Airbusom, keď zverejnil, že už má 217 objednávok a opcií na 787 Dreamliner. Airbus na to reagoval vyhlásením, že chod super Airbusu je o 3 decibely tichší ako pri Boeingu 747. Okrem toho má mať A380 o 17 % nižšie prevádzkové náklady. Keďže skúšobný A380 nemal žiadne vnútorné vybavenie, na palube boli nádrže s vodou s celkovou hmotnosťou 421 ton, aby sa simulovala hmotnosť normálneho linkového lietadla. Okrem toho bolo na palube 20 ton meracích prístrojov, ktoré cez satelit neustále vysielali do pozemnej stanice meracie a letové dáta. Celkovo sa z asi 6 000 meracích bodov malo zozbierať okolo 18 000 parametrov. Dvoch skúšobných pilotov sprevádzali 4 letoví inžinieri. Všetci mali padáky a z bezpečnostných dôvodov zatiahli podvozok až vo výške 3000 metrov a preletení 100 kilometrov. Piloti pritom preskúšali zrýchlenie a zasúvanie pristávacích klapiek. Skúšobné lietadlá, ktorých bude spolu päť, budú musieť nalietať dovedna asi 2300 hodín, aby dostali od leteckého dozoru v jednotlivých krajinách súhlas na zaradenie do civilnej leteckej prepravy.

Lietadlo, ktoré dnes letelo zostane počas celej svojej existencie vyhradené na testy. Ku sklonku roka absolvuje A380 obsadené zamestnancami firmy oblet Zeme, aby sa otestovala jeho vhodnosť na cesty a pre letiská. Prvý Airbus A380 je vyrobený od mája 2004. Tento stroj však nikdy nevzlietne. Pri 47 500 virtuálnych letoch bude stroj počas 2 rokov vystavený na zemi silnému zaťaženiu, ktoré bude zodpovedať 25-ročnej prevádzke. A380 nie je prvým revolučným strojom, ktorý sa vyrobil v Toulouse. Pred takmer 50 rokmi, 27. mája 1995, tam vznikol stroj typu Caravelle, ktorým sa Francúzsko po vojne vrátilo do sektoru komerčných lietadiel. Náklady na vývoj a odskúšanie prvého modelu predstavovali 10,7 miliardy EUR. Tretinu z nich poskytlo vo forme úveru Nemecko, Francúzsko, Španielsko a Británia. Rozhodnutie o postavení nákladnej verzie a zníženie hlučnosti vyhnali náklady o 1,45 miliardy EUR vyššie, než sa pôvodne stanovilo. Podľa verzie bude A380 stáť 263 až 286 miliónov USD. Airbusu patrí z 80 % európskemu leteckému koncernu EADS, zvyšných 20 % má britská spoločnosť BAE Systems.

Toulouse 10. októbra Európsky výrobca lietadiel Airbus v prvých deviatich mesiacoch tohto roka dostal celkovo 417 záväzných objednávok na civilné lietadlá, čo je viac ako dvojnásobok ako v rovnakom období vlani (189). Dnes o tom informoval Airbus na svojej internetovej stránke. Zo série A320 si zákazníci objednali 344 strojov a na lietadlá série A330 dostala firma 42 objednávok. Na Airbus A380 získala firma ďalších 10 objednávok, čo znamená, že celkový počet objednaných strojov konkurujúcich Boeingu 747 stúpol na 149.
Airbus v spomínanom období dodal svojim zákazníkom 271 lietadiel. Do konca roka by to malo byť 360 strojov. Takmer v rovnakom čase vyšla v denníku Wall Street Journal (WSJ) správa, ktorá sa obsahom presne zaraďuje medzi dlhoročné pokusy zamedziť európskej konkurencii prístup na americké letiská. Francúzsko-britský projekt Concorde sa nevydaril z ekonomického hľadiska do značnej miery aj preto, lebo americké úrady sa zdráhali vydať povolenia na pristávania nadzvukových civilných dopravných lietadiel alebo ich vydanie sťažovali. A380 v štandardnom prevedení pre 555 cestujúcich začína čeliť v USA podobným problémom. Mnohé americké veľkokapacitné letiská odmietajú alebo sa zdráhajú investovať do technických zaradení, vďaka ktorým by A380 mohli na nich bez problémov pristávať.

Američania teraz začali namietať, že A380 bude spôsobovať narušenie rytmu odletu lietadiel. Podľa WSJ sa americkí experti obávajú, že A380 bude vyvolávať mimoriadne silné vírenie vzduchu. Ide o vzdušné turbulencie, ktoré ako neviditeľný chvost ťahá lietadlo za sebou. Boeing 747, ktorý má rozpätie krídel 64 metrov, kým A380 ho má takmer 80 metrov, vyvoláva také vírenie vzduchu, že ďalšie lietadlo môže za ním bezpečne nasledovať, až keď je Boeing pred ním najmenej 9 kilometrov. V USA sa objavil aj argument, že vzdušný vír za A380 oddiali oproti terajšiemu normálu čas štartu ďalšieho stroja o 40 až 50 percent. Airbus tvrdí, že tieto problémy už "zredukoval na minimum". Pravdepodobnejšie je, že v prípade námietok proti A380 ide len o bežnú psychologickú vojnu, ktorú vedie lobistická skupina Boeingu z Pentagónu. Nedávno prišla americká strana nečakane s námietkami proti o spoľahlivosti palubného tlakového systému A380. Americkí zákonodarcovia hovoria dokonca o prijatí zákona, podľa ktorého by A380 mal mať protiraketový obranný systém. K tomuto záveru dospel podvýbor americkej Snemovne reprezentantov pre leteckú dopravu. Podľa jeho členov by mohol byť A380 príťažlivým cieľom pre útoky teroristov. Otvorenou otázkou zostáva, ako napísal rakúsky denník Der Standard, prečo ním nie sú vybavené príťažlivé ciele teroristov - americké obrovské B747, ktoré v americkom vzdušnom priestore nemusia lietať s protiraketovou výbavou.

Súčasťou stratégie USA proti A380 je aj sťažnosť Washingtonu u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) na výšku subvencií, ktoré Airbus dostal na realizáciu svojich rozvojových programov. V neľútostnom konkurenčnom boji o dosiahnutie primátu vo výrobe civilných dopravných lietadiel sa chce centrála Airbusu EADS vzdať subvencií na vývoj A350. Tým chce vedenie konzorcia prejaviť dobrú vôľu v spore s Američanmi. Koprezident EADS Thomas Enders uviedol, že Európania za to od Boeingu očakávajú iniciatívu k zmierlivosti, informoval o tom rakúsky denník Der Standard.

Prvé lietadlo A380 má dostať so 6-mesačným oneskorením koncom roka 2006 letecká spoločnosť Singapore Airlines. Ďalšie prieťahy vo výrobe Airbus neočakáva. Na premiérový let čaká druhý prototyp tohto obra. Pre výrobcu lietadiel je to dobrý rok. Za prvých 9 mesiacov predal Airbus dohromady už viac ako 400 lietadiel. K tomu treba pripočítať vyše 140 rezervácií na nový Airbus A380, ktoré zaregistroval od zákazníkov. Hlavný konkurent americký Boeing eviduje doteraz už viac ako 600 objednávok lietadiel v tomto roku. Obrie lietadlo Airbus 380 sa prvýkrát predstaví mimo Európy. V novembri poletí prototyp do miest Singapur, Kuala Lumpur, Sydney, Melbourne a Brisbane. V druhej polovici novembra bude na leteckej výstave v Dubaji. Airbus nemá dostatok kapacít, aby vyhovel dopytu po A380 Hamburg 16. októbra (TASR) - Európsky výrobca lietadiel Airbus nemá dostatok kapacít, aby mohol vyhovieť dopytu po obrovskom lietadle A380. Nových ľudí však zatiaľ nezamestná, pretože očakáva pokles dopytu. "Do roku 2010 by som mohol predať ďalších 30 lietadiel A380, ak by sme mali výrobné kapacity," uviedol šéf predaja firmy Airbus John Leahy v Toulouse. Výroba modelu A380 je do roku 2010 kompletne zabezpečená objednávkami. Nový šéf Airbusu Gustav Humbert však nechce rozšíriť kapacity. "Tak veľa objednávok, ako sme dostali tento rok, nedostaneme vždy," uviedol pre nedeľník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Rozmach "najneskôr do roku 2009 alebo 2010 poľaví". Firma síce prijme nových inžinierov, ale celkový počet zamestnancov by nemal prekročiť súčasných 55 000. Firma eviduje doteraz 159 objednávok na lietadlo A380, ktoré sa začne sériovo vyrábať na budúci rok. Z toho je 149 záväzných objednávok. S 10 až 15 zákazníkmi sa rokuje o kúpe, avšak zmluvné podmienky sú do konca roka neisté, stručne vyhlásil Humbert.


AirBus A380 - Lietadlo ktoré vstúpilo do dejín

Air busy začala stavať spoločnosť Air Bus. Vývoj A 380 sa začal v roku 2005 a je určený pre náročných cestujúcich. Nový airbus je dlhý 73 metrov, vysoký 24,1 metra, rozpätie krídiel má 79,8 metra a maximálnu vzletovú hmotnosť 560 ton. Maximálny dolet je cez 15 tisíc kilometrov. Vývoj nového stroja mal stáť 10,7 miliardy eur, ale už teraz je jasné, že náklady presiahli 12 miliárd. Výrobca pritom nemalú časť prostriedkov získal z peňazí daňových poplatníkov. Stroj A 380 je prvé dopravné lietadlo s dvoma podlažiami po celej dĺžke trupu a so spotrebou menej než tri litre pohonných látok na dopravu jedného cestujúceho na sto kilometrov. Ako prvé lietadlo svojej triedy je schopné letieť bez medzipristátia napríklad z Francúzska do Austrálie. Rekordný je i počet súčiastok, z ktorých sa skladá - tri milióny. Lietadlo je v usporiadaní pre tri triedy určené pre 555 cestujúcich, ale pri určitých úpravách je schopné vziať až 850 ľudí. Má stáť 260 až 300 miliónov dolárov. Nový airbus je plod spolupráce predovšetkým Francúzska, Veľkej Británie, Nemecka a Španielska, ale jednotlivé diely sa vyrábali i v ďalších krajinách vrátane Českej republiky. Cieľom tvorcov nového stroja je zosadiť z trónu americkú spoločnosť Boeing, ktorá ovláda trh so svojím Boeingom 747. A 380 ho prekoná tak veľkosťou a kapacitou, ako aj doletom a hospodárnosťou prevádzky. Airbus posúva konštrukciu lietadiel k novým hraniciam. Bude to prvé lietadlo s dvomi podlažiami a parkoviskom pre 70 áut. Spoločnosť Virgin Atlantic už poslala Airbusu objednávku na špeciálnu úpravu lietadla. Jej cestujúci budú mať k dispozícii bazén, zábavné centrum, salóny krásy a telocvičňu.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk