referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Čo prezrádza ľudská tvár ?
Dátum pridania: 11.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zitt
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 6 860
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 18.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 30m 40s
Pomalé čítanie: 46m 0s
 
Čo prezrádza ľudská tvár ?


ÚVOD

Tvár je náš najdôležitejší komunikačný orgán, ktorým sa dá najlepšie vyjadriť naše myslenie a cítenie, lebo práve ona je zrkadlom našich pocitov. Práve preto som si vybrala túto tému, pretože každá tvár je síce iná, ale všetky si môžu byť navzájom veľmi podobné, podľa toho aké pocity práve vyjadrujú.

Čítanie z tváre je veľmi dôležité najmä pre človeka, ktorý sa denne stretáva s ľuďmi. Niekedy podľa prvého pohľadu vzniká nesprávny dojem o určitej osobe. Preto je treba sa naučiť poznávať tvár do väčšej hĺbky, aby nedochádzalo k mylným záverom: napríklad o ľuďoch, ktorých vôbec nepoznáme. Čo mi prezrádza momentálny, zvyčajný či budúci výraz tváre môjho partnera alebo ľudí, s ktorými sa denne stretávam? K tomu, aby som na to prišla potrebujem nadobudnúť isté poznatky, ktoré sú tiež súčasťou tejto práce.

METODIKA PRÁCE

Už spomínaná téma bola vybraná podľa hlavného zdroja - knihy, ktorá podrobne popisuje túto tematiku. Vyhľadala som si ďalšie zdroje: knihy, články z časopisov a publikovanú literatúru. Získané poznatky som sa snažila overiť praktickým pozorovaním v rôznych situáciách, v okruhu ľudí, s ktorými prichádzam najčastejšie do kontaktu. Lepšie som pozorovala situácie, ktoré som predtým v bežnom živote brala ako samozrejmé. Výhodou bolo, že som mohla pracovať počas celého dňa so študijným materiálom - ľuďmi a ich tvárami, pretože som s nimi prichádzala do kontaktu neustále. Vtedy som sa snažila odhadnúť v akej situácii sa podľa výrazu tváre a správania nachádzajú. V rámci spracovania tejto témy som vykonala anketu, ktorej závery sú súčasťou práce. No a potom som všetky svoje pozorovania a poznatky dostala do tejto ucelenej formy.


ČO PREZRÁDZAJÚ TVÁRE ?

Tvár sa rozdeľuje podľa viacerých kritérií. Podľa toho som i ja rozdelila túto časť. Tvár môže byť rozdelená do vrstiev, podľa toho akému človeku patrí a podľa jednotlivých znakov. Samostatnou kapitolou tejto časti je ešte článok zaoberajúci sa gestami tváre.
V tejto časti mojej práce som skombinovala osobné poznatky a pozorovania s citátmi prevažne z knihy: Dr. Alfred J. Bierach - Čo prezrádzajú tváre.


1. Všeobecne o tvári

Aký majú ľudia názor na tvár? Dá sa z nej vyčítať povaha alebo jej črty? Ľudia, s ktorými som pracovala, mali na túto otázku možnosť odpovedať: áno, niekedy, nie. Pritom sa rozdelili na tretiny, každá s iným názorom. Len šestina z nich považuje a rovnaká skupina nepovažuje prvý dojem za rozhodujúci. Ostatní ho pokladajú za rozhodujúci iba niekedy, zrejme to závisí od situácie.


2. Tri vrstvy tváre

Tvár je rozdelená do troch vrstiev. Podľa toho, ktorá vrstva uňho prevláda sa tiež dá zistiť aký je.


2.1. Vitálna vrstva

Je najstaršia a najmocnejšia. Z nej vychádzajú ďalšie dve vrstvy. Táto "dodáva energiu" pre ich pôsobenie. Nezamieňajme však vitálnu silu so svalovou silou. Vitálna osobnosť srší elánom a činorodosťou; reaguje tvorivou túžbou. Jej hnacia sila prichádza z pudovej oblasti, bez rozdielu, či ťažisko spočíva v telesnej, emocionálnej alebo duševnej aktivite: teda na túžbe po pohybe, na potrebe po zážitkoch a pôžitkoch alebo na presadení intelektuálnych vedomostí.

Vitálna vrstva je rezonančná doska pre všetky motivácie osobnosti a uvoľňuje energie, ktoré premieňajú motivácie na skutky.
Vývoj brady nám umožňuje urobiť si úsudok o sile vrstvy. Ak chceme presadiť, alebo vysielame nevedome výhražné prejavy, za-tneme zuby, dokonca snáď i škrípeme stoličkami a vysunieme dolnú čeľusť dopredu. Tvár prezrádza, čo človek robí so svojimi pudmi. Podľa obľúbeného názoru je to samostatná sila, ktorej treba len prikázať, aby sa s neunúvajúcim pohonom usilovala o uskutočnenie svojich cieľov. Nie je tomu tak.

V dennej realite nie je vôľa nič iné ako priesečník rôznych motivácií - nástroj, ktorý rozhoduje o tom, čo mi pôsobí v určitej situácii dlhodobo najväčšie blaho a najmenšie frustrácie. Neexistujú žiadne deti alebo dospelí so slabou vôľou, ak si niečo veľmi silne želajú. Ľudia s takzvanou železnou vôľou neboli a nie sú často schopní vykonať dôležité opatrenie, alebo vytrvať, ak ich nepoháňa silná túžba.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Bierach, Alfred J. - Čo prezrádzajú tváre , Gordon, Richard - Umenie rokovať , Lasko, Wolf W. - Krátky rozhovor a kariéra, časopis: Manažér, číslo 4, rok 1997, ročník druhý
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.