Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Degeneratívne a zápalové ochorenia chrbtice

DEGENERATÍVNE A ZÁPALOVÉ OCHORENIA CHRBTICE

Spondilóza – prerušenie oblúku stavca chrbtice. Môže byť obojstranná – vysúva sa stavec.

Spondylolistéza – posun stavca do strany = leterolistéza, proximolistéza. Môže byť kongenitálna – výbežky sa predlžujú ; alebo istmická – kombinovaná so spondilózou (degeneratívneho alebo traumatického pôvodu). Oba stavy znamenajú neurologický problém.

Spondiloptóza – stavec spadne dopredu. DG : Na RTG vidíme posun, hodnotíme posun a neurologické príznaky. TH : RHB, korzet (deti sadrový)

Spondyloartróza – artrotické zmeny na intervertebrálnych kĺboch na chrbtici. Je to degeneretívne ochorenia postihujúce chrupavku. Dochádza k degenerácií disku, ktorý stráca vlhkosť, hypertrofuje a sklerotizuje. To zapríčiňuje mikrofraktúry a snahu rozkladať tlak zväčšením plochy stavca. Vznikajú osteofity = spondiloartróza. V oblasti krčnej chrbtice sa artróza prejaví nauzeou, vracaním, bolesťou v záhlaví, až migrénami.

Hernia disci – po narušení annulus fibrosum sa nucleus pulposum sa posúva a môže tlačiť na okolité štruktúry. Pri extrúzií discu je n. pulposum vytečený z fibrotického prstenca.DG : na RTG hodnotíme posun disku, protrúzie a či sú v ňom trhliny. Najčastejšie sa hernie lokalizujú v L – S oblasti. Rozlišujeme mediálnu herniu – platnička je v strede; paramediálnu; laterálnu – tlačí na vystupujúci koreň.

Diskopatie :

1.cervikokraniálny syndróm
2.cervikobrachiálny syndróm
3.Lumbo


Ischiadický Syndróm - Kauda equina

Je to akútny stav sprevádzaný poruchami kontinencie, perineálnou anestézou. Rozlišujeme :

1.jednoduchý koreňový útlak – prejaví sa bolesťou a iritáciami – nie sú však porušené reflexi ani svalová sila.
2.väčší útlak – spôsobuje oslabenie určitej svalovej skupiny, výpadok reflexov a citlivosti.


Morbus Bechterev – ankyloitizujúca spondilartritída

Postihuje apofyzálne kĺby na chrbtici. Začína od sakroiliakálnych kĺbov. Dochádza k osifikácií a k entezopatiám (bolestivé úpony šliach). Postihnutí sú väčšinou muži okolo 20 rokov. Choroba sa prejaví rannou stuhnutosťou, charakteristický je obraz bambusovej tyče (po zosofikovaní väziva). Vzniká kyfóza a strata vízu.TH : antireumatická liečba, OP – obnáša riziká

Spondilodiscitída - ide o zápal postihujúci stavce a platničky. Môže ísť o nešpecifický zápal (osteomielitídy) alebo špecifický (TBC). Prejaví sa bolesťami a deformitami. Liečba je farmakologická alebo OP.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk