referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Informačné zdroje
Dátum pridania: 23.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: alice
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 916
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Informačný zdroj je prameň, z ktorého sa čerpajú všetky relevantné informácie. Týmto prameňom môžu byť internetové stránky, knihy, časopisy, televízne relácie alebo tlačové agentúry. Práve tie posledné spomínané sa využívajú v najväčšom množstve pre potreby printových a elektronických médií.Každý jeden žurnalista by si svoje zdroje mal chrániť, a pokiaľ je to aspoň z malej časti možné, nezverejňovať ho. Samozrejme, že vždy to nie je možné. Často krát ide autorovi príspevku o zvýšenie dôveryhodnosti, autentickosti a potvrdenie pravdivosti a správnosti toho, čo práve píše. Vtedy musí svoj zdroj uviesť. Okrem toho, keď uvedie svoj zdroj, nikto ho nemôže žalovať za osočovanie, pokiaľ to samozrejme nepreženie a uvádza len tvrdenia zdroja, prípadne v ideálnom prípade, pri kontroverzných informáciách, viacerých dôveryhodných a verejne známych zdrojov, bez subjektívnych postojov a názorov. Pokiaľ sa správa preberá z iného média, než v akom vychádza a je uverejňovaná, musí sa uviesť odkiaľ správa pochádza, kto má na ňu výsostné právo. A samozrejme, kto s ňou prišiel ako prvý.Ak je správa verejne známa, nemusí sa zdroj vôbec uvádzať. Dôveryhodnosť a pravdivosť týchto informácií je verejne známa a dokázaná. Slovenské rozhlasové stanice využívajú z tlačových agentúr hlavne tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR) a Slovenskú tlačovú agentúru (SITA). Na Slovensku je najvýznamnejšia Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR). Je to štátna inštitúcia, ktorá je úzko prepojená zo svetovými organizáciami podobného charakteru.

Dochádza tak k poskytovaniu a vymieňaniu informácií, ktoré sa tak v priebehu niekoľkých minút dostanú k občanovi. samozrejme, ako štátna tlačová agentúra sa musí riadiť a riadi sa Zákonom o periodickej tlači, ktorý vošiel do platnosti v roku 1966. vznikla v roku 1993, pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky. Pred týmto rokom sa využívali správy zo spoločnej česko-slovenskej tlačovej agentúry, terajšej Českej tlačovej kancelárie (ČTK). Po osamostatnení sme potrebovali samostatnú a hlavne slovenskú tlačovú agentúry, a tak vznikla TASR. Venuje sa zahraničnému, domácemu, športovému, obrazovému a regionálnemu spravodajstvu a taktiež má aj exportnú redakciu.Na druhej strane SITA je súkromná akciová spoločnosť zameraná na tlačovú agentúrnu žurnalistiku. Vznikla v roku 1997, ako konkurencia pre TASR.SITA sama o sebe píše: „SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší súkromný poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom na báze nezávislej tlačovej agentúry.Spravodajský tím SITA je zložený z vyše sto stálych redaktorov, editorov, analytikov a ďalších desiatok externých spolupracovníkov. Denne produkuje vyše 400 agentúrnych správ, desiatky sektorových prehľadov v rôznych jazykoch a monitoringov médií.SITA vznikla ako tlačová agentúra v roku 1997 s cieľom poskytovať aktuálne, vyvážené a politicky nestranné informácie z ekonomického a politického sektora. Agentúra od počiatku vznikala s myšlienkou, že informácie bude dodávať nielen prostredníctvom iných médií, ale aj priamo, bez časového zdržania a filtrovania, ľuďom, ktorí o veciach rozhodujú, či už v politickej sfére alebo v podnikateľskej oblasti.

Klasické agentúrne služby (on-line spravodajstvo v oblasti domácej a zahraničnej politiky, spoločnosti, hospodárstva a športu) SITA od roku 2001 rozšírila o špecializované služby pre firmy a inštitúcie. Patria medzi ne prehľady zasielané e-mailom, sektorové monitoringy, mediálne analýzy, politické analýzy, monitoringy médií a ďalšie informačné produkty.SITA dnes vystupuje nielen ako kvalitný zdroj informácií, ale aj ako tvorca individuálnych informačných riešení. Spoločnostiam, ktoré vyžadujú individuálne riešenia na kľúč, agentúra poskytuje komplexné pokrytie infomačných potrieb, so zohľadnením ich komunikačného jazyka. Spravodajské servisy využívajú slovenské aj zahraničné média, štátne inštitúcie, diplomatické misie, banky a ďalšie spoločnosti pôsobiace vo finančnej a kapitálovej sfére, a v iných oblastiach hospodárstva.Sme pripravení budúcim klientom ponúknuť individuálne informačné riešenia. Týmto získajú možnosť vstúpiť do fázy tvorby koncepcie cieleného spravodajstva svojimi potrebami a pripomienkami. Naše riešenia sú založené na aktívnom prístupe vo vzťahu ku klientom.Naším cieľom je byť kvalitným informačným zdrojom pre našich partnerov, ktorý im poskytne úplné, rýchle, relevantné a neskreslené informácie. Veríme, že v našej agentúre nájdete dobrého partnera pre dlhodobú spoluprácu.“Úprava textu pre rozhlasové vysielanie závisí od druhu média, od oblasti, témy, dĺžky príspevku. Aby bola témy viac objektívna, používa sa viacero na sebe nezávislých zdrojov. Informácie sa zaraďujú do určitých informačných blokov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.