referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Nauzea a vracanie
Dátum pridania: 14.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ZlaMrcha:o)
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 567
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
NAUZEA A VRACANIE

Sú to symptómy, vyskytujúce sa v priebehu života u každého človeka. Môžu byť súčasťou benígnych ochorení alebo závažnejších vyčerpávajúcich chorôb. Nauzea je subjektívny symptóm neurčitého nutkania na vracanie. Vo všeobecnosti je buď prejavom primárneho gastrointestinálneho neuromuskulárneho ochorenia neznámej príčiny, alebo je sekundárnym prejavom iného ochorenia systému.

Vracanie je silná ejekcia gastroduodenálneho obsahu cez ústa. Uskutočni sa vďaka silným nepretržitým kontrakciám abdominálneho svalstva a bránice, relaxovanému dolnému ezofágovému sfinkteru a kontrahovanému pyloru. Nauzea obyčajne predchádza vracaniu. Vracanie treba oddiferencovať od regurgitácie, čo znamená návrat žalúdkového obsahu späť do úst bez nauzey a motorickej aktivity sprevádzajúcej zvracanie. Regurgitácia je symptóm gastroezofágového refluxu alebo obštrukcie ezofágu, či už z mechanickej príčiny /tumory/ alebo pre poruchu motility ezofágu.

Ruminácia /merycizmus/ je beznámahová ale účelná regurgitácia obsahu späť do úst, kde je opätovne požutá a prehltnutá. Objavuje sa počas jedenia. Ďalšie fenomény, ktoré treba odlíšiť od nauzey a vracania sú hlad, chuť do jedla, sýtosť a anorexia. Hlad najčastejšie vzniká fyziologickým mechanizmom. Chuť do jedla je úzko spojená s hladom. Pocit sýtosti nastupuje po uspokojení hladu a anorexia je klinický symptóm charakterizovaný chýbaním pocitu hladu a chuti do jedla.

Vracanie je komplexný dej, ktorý zahŕňa interakcie nervových, humorálnych, svalových a gastro-bioelektrických fenoménov. Vracanie môžu vyvolať periférne aj centrálne stimuly. Centrum vracania, lokalizované v laterálnej časti mozgového kmeňa koordinuje somatické prejavy vracania v závislosti od pôsobenia emetických stimulov. Centrum vracania môže byť stimulované rôznymi štyrmi spôsobmi:

1. Chemoreceptorová spúšťacia zóna lokalizovaná v area postrema na dne štvrtej mozgovej komory. /chemoreceptory reagujú napr. na rôzne lieky, toxíny, hypoxiu, acidózu.../
2. Vyššie centrá CNS. Ochorenia CNS alebo určité vône, zrakové alebo sluchové vnemy, emocionálne zážitky môžu spôsobiť nauzeu alebo vracanie.
3. Vestibulárny systém – stimulovaný pri infekciách alebo pohybe.
4. Aferentné vlákna n. vagu a splanchnické viscerálne vlákna – stimulované gastrointestinálnou alebo biliárnou distenziou, intaabdominálnymi infekciami.

Nauzea a vracanie sú spojené aj autonómnymi neurálnymi poruchami, ktoré vyplývajú z prepojenia centra vracania s jadrami mozgového kmeňa kontrolujúcimi respiráciu, vazomotoriku, srdcovú a salivačnú aktivitu. Preto nie je zriedkavé že nauzea sa spája s bledosťou, hypersaliváciou, defekáciou, tachykardiou, hypotenziou alebo potením. Bradykardia, kolísanie krvného tlaku a prerušenie dýchania sa môžu vyskytnúť pri „dvíhaní žalúdka“ alebo vracaní. Hoci nauzea a vracanie sú vyvolané ochoreniami GIT-u, môžu byť aj súčasťou ochorení iných systémov. Traumatické postihnutie CNS, nádory CNS, epilepsia, a tiež zápalové ochorenia /meningitída, ancefalitída/ bývajú príčinou akútnej nauzey a vracania. Medzi stavy, na ktoré treba myslieť pri identifikácií príčin nauzey a/alebo vracania patrí aj tehotenstvo, IM, zlyhanie obličiek a taktiež rôzne liečivé môžu mať emetogénny efekt /narkotiká, ATB, NSAI /.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.