referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Nissan 350Z
Dátum pridania: 05.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: N2O
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 571
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Osnova:

1.) technické parametre
2.) dizajn
3.) jazdné vlastnosti
4.) výbava
5.) konečné hodnotenie

Technické parametre

Typ: 3,5 V6
Objem valcov [cm3]: 3498
Druh motoru: Zážehový
Valcov/ventylov 6/4
Max. výkon [kW]/ot206/6200
Max. toč. m. [Nm]/ot363/4800
Poháňané kolesá: zadné
Max. rýchlosť [km/h]: 250
Zrýchlenie 0-100 km/h [s]: 5.9
Spotreba - mesto [l]: 16.1
Spotreba - mimo mesta [l]: 8.7
Spotreba - kombinovaná [l]: 11.4
Cena [Kč]: 1 136 000

Auto poháňa atmosférický plnený triapollitrový pozdĺžne uložený vidlicový šesťvalec, ktorý cez šesťstupňovú prevodovku poháňa pochopiteľne zadné kolesá. Vďaka nízkemu uloženiu motora a celkovej koncepcii auta sa podarilo rozložiť hmotnosť medzi nápravy 53:47, čo vypadá na papieri optimálne a pri jazde nie je ďaleko k nadšeniu. Karoséria je napohľad i v praxi príjemne tuhá, takže očakávané sa môže zmeniť v skutočné obyčajným zošľapnutím plynového pedálu.

Dizajn

Nissan, poprípade Datsun, môžme dešifrovať jednoznačne - vždy pred nami stojí ostré kupé za vcelku prijateľné peniaze. Ani 350Z, ktorý začal svoju triumfálnu púť predajnímy rebríčkami vlani v Amerike, nie je výnimkou. Presne podľa súčasnej módy sa prelínajú hrany s krivkami a rýdzi charakter auta je viditelný zo všetkých uhlov. Najmenej očakávateľný je pohľad spredu, pri ktorom vypadá auto vďaka svalnatým blatníkom až neuveriteľne široko a teda – stabilne.

Po otvorení širokých bezrámových dverí s efektnou hliníkovou kľučkou je športovnému srdcu ešte lepšie. Dvojčlennú posádku vítajú tuhé a pomerne úzke sedadlá čalúnené oranžovou kožou, dvojfarený volant padne do ruky tak akurát a spolu s jeho sklápaním sa posúvá i trojica kruhových prístrojov. Batožinový priestor ponúka 235l objemu.

Jazdné vlastnosti

Tak teda štartujeme. Už od prvých metrov v sedadle nízko nad zemou je poznať úplná poslušnosť auta, keď podvozok, riadenie aj motor reagujú aj na najmenší pokyn tak, ako to u športiakov očakávame. Auto disponuje tuhým odpružením, čo dáva poznať aj na pražskej dlažbe. Zatiaľ čo na diaľnici je dynamika auta hlavne objektívna a radosti z jazdy si tolko neužijete, prvá rýchlo prejdená zákruta prevráti relatívny kľud hore nohami. Ruky automaticky zovrú volant pevnejšie a pokiaľ sa v serpentínach rozhodnete len pre dvojku (rozsah použiteľných otáčok je naozaj veľký), na radenie sa dá tiež zabudnúť.

Výbava

Šesť stupňová manuálna prevodovka, ABS s brzdovým asistentom a EBD, ESP (zahŕňa TCS), kotúčové brzdy, posilňovač riadenia, airbagy vodiča, spolujazdca, bočné a záclonové, trojbodové bezpečnostné pásy s predpínačom a obmezovačom ťahu, automatická klimatizácia, tempomat s ovládaním na volante, elektronicky riadený imobilizér, výškovo nastaviteľný volant v spojení s výškovým nastavením prístrojov, športové hliníkové pedále a mnoho ďaľších doplnkov.

Konečné hodnotenie

Nissan 350Z je rýdze auto, ktoré pôžitky z jazdy prenáša bez zmeny do prijateľnejšej cenovej kategórie. Japoncom by sa patrilo pokloniť, my ale radíme vyskúšať a spomínať. Odkaz jedinečného Nissanu 240Z znovu ožil...
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.