referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kristián
Utorok, 19. októbra 2021
Vzájomná poloha priamky a kružnice
Dátum pridania: 12.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Inguidka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 220
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
Definícia:Priamka má s kružnicou práve jednu z nasledujúcich troch vzájomných polôh:(1) Priamka nemá s kružnicou spoločný bod.(2) Priamka má s kružnicou práve jeden spoločný bod.(3) Priamka má s kružnicou práve dva spoločné body.

Veta 1: a) Priamka, ktorej vzdialenosť od stredu kružnice je väčšia než jej polomer,nemá s kružnicou žiaden spoločný bod.b) Priamka, ktorej vzdialenosť od stredu kružnice je zhodná s jej polomerom, má s kružnicou práve jeden spoločný bod.c) Priamka, ktorej vzdialenosť od stredu kružnice je menšia než jej polomer, má s kružnicou práve dva spoločné body.

Poznámky:(1) Priamka, ktorá nemá s kružnicou spoločný bod sa nazýva nesečnica kružnice. (2) Priamka, ktorá má s kružnicou práve jeden spoločný bod, sa nazýva dotyčnica tejto kružnice. Spoločný bod sa nazýva dotykovým bodom [= bod dotyku] priamky s kružnicou.(3) Priamka, ktorá má s kružnicou práve dva spoločné body sa nazýva sečnica kružnice.Veta 2: Nech k (S;r) je kružnica, priamka t jej dotyčnica s dotykovým bodom T. Potom priamka t je kolmá na polomer ST kružnice k.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.