referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Automobilizmus
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mondeo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 120
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Prvé vozidlá:
Prvé vozidlá, ktoré sa pohybovali bez koní, boli poháňané parou. Roku 1769 zostrojil francúzsky vojak Nicolas Cugnot parný voz na ťahanie kanóna (Cabriot). Pohyboval sa rýchlosťou 5 km/h a každých 10 minút musel zastaviť, aby sa vyrobila nová para. Veľký medený kotol vpredu vyrábal paru pre dva piesty na prednom kolese. Pri svojej prvej jazde sa však vozidlo rozbilo, keď narazilo do steny.
V Anglicku Richard Trevithick staval skúšobné cestné vozidlá. Už začiatkom štyridsiatych rokov minulého storočia pravidelne premávali parné dostavníky na linkách z Londýna a do Londýna. Boli však nemotorné, komplikované a poškodzovali cesty. Roku 1859 Belgičan Etienne Lenoir zdokonalil nový, ľahší typ motora. Palivo - uhoľný plyn - sa spaľovalo vo valci, namiesto spaľovania uhlia mimo parného kotla. Tento proces sa nazýva vnútorné spaľovanie. Neskôr vynašiel Nicholas Otto štvortaktný cyklus, čím umožnil vznik výkonnejších motorov. Vtedy sa už v Spojených štátoch amerických vyrábal benzín, palivo oveľa vhodnejšie na použitie ako uhoľný plyn. Po tom, ako sa začali konštruovať vozidlá, ktoré v sebe spájali novú technológiu so správnym palivom - benzínom, už nič nebránilo prudkému rozmachu motorových vozidiel.

Roku 1874 sa vo Viedni objavilo vozidlo, ktoré malo štvortaktový motor a štyri kolesá, preto je niekedy nazývané prvým autom. Jazdilo však na uhoľný plyn, nie na benzín, preto sa z neho nikdy nemohlo stať dobre fungujúce vozidlo. Miestni ľudia sa sťažovali na hluk, ktorý spôsoboval primitívny motor a kovové obruče kolies, a jeho konštruktér Siegfried Marcus sa nakoniec projektu vzdal.
V 80. rokoch 19. storočia skonštruovali Karl Benz a Gottlieb Daimler nezávisle od seba benzínový motor. Roku 1885 vyrobil Karl Benz krehké trojkolesové vozidlo, prvý osobný automobil, ktorý sa verejne predával zákazníkom - Motorwagen. Na rozdiel od iných prvých "áut" to nebol iba upravený konský koč; Benzov automobil bol od základu konštruovaný ako motorové vozidlo a mal oceľový podvozok.
V 90. rokoch 19. storočia zostrojili Francúzi René Panhard a Emile Levassor prvý osobný automobil s motorom vpredu (takto umiestnený motor má väčšina áut i dnes).

Autá pre každého:
Prvé autá sa vyrábali ručne a boli také drahé, že si ich mohli dovoliť iba bohatí ľudia. Roku 1902 mladý mechanik zo Spojených štátov amerických založil automobilovú spoločnosť, ktorá niesla jeho meno - Ford.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.