referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
McDonald´s
Dátum pridania: 19.10.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: whack
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 504
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 

Nadnárodná spoločnosť McDonald s je všeobecne známa svojou sieťou reštaurácií rýchleho občerstvenia. Tie, ako je dobre známe už aj 10-ročnému dieťatu, produkujú najamerickejšie hamburgery na svete, všade tej istej vône a chuti.

Menej sa už hovorí o tonách zbytočného odpadu, podiele firmy na ničení tropických pralesov a rozbíjaní tradičných komunít miestneho obyvateľstva. Priemerná reštaurácia vyprodukuje ročne 35 ton úplne zbytočného obaľového odpadu, ktorý je nerecyklovateľný (jednorázové sáčky, tašky, krabičky, poháre, príbory - takmer všetko z umelých materiálov). McDonald Vám zabalí úplne všetko, bez ohľadu na to, či to budete konzumovať ihneď, alebo si to odnášate.Všetky hamburgery sú vyrábané sériovo, vykladané po tisícoch z kamiónov, obsahujú veľké množstvo chemických prísad, farbív, nasýtených tukov a cukru, ktoré podporujú obezitu a spôsobujú napríklad cukrovku, niektoré druhy rakoviny, arteriosklerózu. Urobiť žemľu a do nej vložiť fašírku - nie je nič jednoduchšie.

Svojou reklamou a kapitálom tento nadnárodný koncern obyčajných bufetov naberá imidž superfirmy, hlavne v krajinách bývalého východného bloku. Na mieste, ktoré McDonald zaberá, mohlo byť otvorené občerstvenie podobného typu, z miestnych zdrojov, zdravšie, lacnejšie, bez odpadu, podporujúce miestny obchod. Umelohmotným úsmevom, trikmi s balónikmi, papierovými čapicami a reklamnými šotmi klauna Ronalda cynicky manipuluje najmä deti. Mnoho dospelých je imúnnych voči reklame tejto firmy, preto týmto pôsobí práve na deti, ktoré sú výborným prostriedkom ako dostať do predajní aj rodičov.

Zvieratá sú chované v podmienkach, ktoré potláčajú ich prirodzené práva. V čo najväčších množstvách, čo najrýchlejšie, za čo najnižšie náklady sú zabíjané len kvôli tomu, aby mohli byť predávané ako fašírky. McDonald neponúka žiadny burger, ktorý by bol vegetariánskou alternatívou, McDonald v stovkách inzerátov propaguje a nabáda ku konzumácii mäsa.

Nemôžeme priamo obviniť McDonald z drancovania tropických pralesov. On je však ten, čo vo veľkom odkupuje hovädzí dobytok z krajín tretieho sveta, čo podporuje miestnych vo vyrubovaní pralesov a následnému ďalšiemu chovu. Vzniknuté pastviny sa však v priebehu 5-10 rokov zmenia na púšť, bez stromov a bez trávy. Chudobným domorodcom nezostáva iná možnosť, ako vyrúbať ďalšiu plochu a znovu chovať. Len pre zaujímavosť, každú sekundu zmizne z povrchu Zeme prales o rozlohe futbalového štadiónu.

McDonald nie je reštaurácia, ako sa nazýva. Ide o rýchlobufet ponúkajúci prefabrikovaný tovar za vysoké ceny, v zahraničí má skôr povesť bufetu pre nižšie vrstvy.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.