referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Iľja, Eliáš
Sobota, 20. júla 2024
Základy zdravia
Dátum pridania: 19.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jozotom
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 367
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Hlavným motívom starostlivosti a rozvoja našich telesných síl by malo byť vedomie, že človek je Božím chrámom, príbytkom, v ktorom sa zjavuje jeho sláva. Stvoriteľ utvoril ľudské telo úžasne a obdivuhodne. Nabáda nás poznávať ho, rozumieť jeho potrebám a chrániť ho pred poškodením a poškvrnením.


Krvný obeh

Aby sme boli zdraví, musíme mať dobrú krv. Od nej závisí život. Je nevyhnutne dôležitá pri nahrádzaní opotrebovaných buniek a živí telo. Ak je zásobovaná správnou potravou, čistená a okysličovaná čistým vzduchom, každej časti ľudského organizmu prináša život a silu. Čím lepší je krvný obeh, tým lepšie sa to darí. Pri každom tepe srdca by krv mala rýchlo a ľahko prúdiť do všetkých častí tela. V obehu by jej nemal brániť priliehavý odev, opasok alebo nedostatočné oblečenie končatín. Ak jej niečo prekáža, vracia sa späť do životne dôležitých orgánov, kde dochádza k prekrveniu. (271) Dôsledkom toho je bolesť hlavy, kašeľ, búšenie srdca alebo poruchy trávenia.


Dýchanie

Aby sme mali dobrú krv, musíme správne dýchať. Hlboké vdychovanie čistého vzduchu plní pľúca kyslíkom, čistí krv, dáva jej jasnú farbu a posiela ju ako životodarný prúd do všetkých častí tela. Správne dýchanie upokojuje nervy, povzbudzuje chuť do jedla, podporuje trávenie a je podmienkou zdravého, posilňujúceho spánku. Pľúcam by sme mali dopriať čo najväčšiu voľnosť. Ak sa môžu voľne pohybovať, zväčšujú svoju kapacitu. Ak sú (191) obmedzené a stiesnené, ich výkonnosť sa znižuje. Preto má sedavé zamestnanie na pľúca škodlivý vplyv. (272) V tejto polohe sa nedá zhlboka dýchať. Čoskoro si zvykneme dýchať povrchne a pľúca strácajú svoju rozpínavosť.

Podobný účinok vyvoláva korzet, ktorý obopína dolnú časť hrudníka. Žalúdočné svaly, ktoré majú podporovať dýchanie, sa nemôžu plne uplatniť a činnosť pľúc je obmedzená. V dôsledku toho telo nedostáva potrebné množstvo kyslíka. Krv v žilách sa pohybuje pomaly. Odpadové látky, ktoré by mali byť výdychom z pľúc vylúčené, zostávajú v tele a znečisťujú krv. Postihnuté sú nielen pľúca, ale i žalúdok, pečeň a mozog. Človek je bledý, je mu ťažko pri srdci, má problémy s trávením, mozog prestáva dobre fungovať, myšlienky sú zmätené a stráca náladu. Výkonnosť celého organizmu klesá, je oslabený a zvlášť náchylný na choroby. (273)

Pľúca ustavične odvádzajú z tela nečistoty, musia byť preto stále zásobované čerstvým vzduchom. Znečistený vzduch nedodáva potrebné množstvo kyslíka. Krv prichádza do mozgu a iných orgánov nedostatočne okysličená. Dôkladné vetranie je preto nevyhnutné. Život v uzavretých miestnostiach, kde sú zlé podmienky na vetranie a vzduch je vydýchaný a skazený, oslabuje celý organizmus. Telo sa stáva citlivé na chlad. Stačí malé ochladenie a ozve sa choroba. Ženy, ktoré dýchajú stále ten istý vzduch, blednú a slabnú. Odpadové a otravné látky, ktoré pľúcami a pórmi vydychujú, sa tak opäť dostávajú do krvi.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.