referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Justína
Nedeľa, 14. apríla 2024
Strava a zdravie
Dátum pridania: 19.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jozotom
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 764
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 9.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 16m 30s
Pomalé čítanie: 24m 45s
 
Svoje telo budujeme z toho, čo jeme. Bunky v tkanivách ustavične odumierajú. Každý orgán sa svojou činnosťou opotrebúva. Na jeho obnovu získava telo stavebné látky zo stravy. Každý orgán nášho tela vyžaduje svoj diel výživných látok. Mozog, kosti, svaly a nervy sa domáhajú svojho podielu. Ako výživné látky z potravy prenikajú do krvi a to, ako krv pôsobí pri obnove rôznych častí tela, je úžasný proces, ktorý prebieha nepretržite. Každému nervu, svalu i bunke dodáva život a energiu.


Výber potravy

Máme sa rozhodnúť pre stravu, ktorá najlepšie zásobí telo potrebnými látkami pre jeho rast a obnovu. Chuť v tomto smere nie je spoľahlivým vodcom, pretože následkom zlozvykov v jedení sa zvrhla. Žiada si jedlo, ktoré škodí zdraviu a oslabuje telo. Nemôžeme sa riadiť ani spoločenskými zvykmi. Všeobecne rozšírené chyby v stravovaní sú vo veľkej miere príčinou chorôb a utrpenia, s ktorým sa stretávame na každom kroku. Aby sme vedeli, aká potrava je najlepšia, musíme poznať pôvodný Boží plán týkajúci sa stravy človeka. Ten, ktorý stvoril človeka (295) a rozumie jeho potrebám, určil, čo má Adam jesť. „Ajhľa, dal som vám všetky semenoplodné byliny, ...a všetky stromy, na ktorých je ovocie s ich semenom; to vám bude za pokrm.“ (1 Moj 1,29)
Keď človek odišiel z raja a živil sa obrábaním pôdy postihnutej kliatbou hriechu, bolo mu dovolené jesť i „poľné byliny“. (1 Moj 3,18)Obilniny, ovocie, orechy a zelenina tvoria základ stravy, ktorú nám určil náš Stvoriteľ. Táto potrava, čo (209) najjednoduchšie upravená, je najzdravšia a najvýživnejšia. Telu dodá takú silu, vytrvalosť a rozumovú sviežosť, akú mu neposkytne žiadna komplexnejšia a pikantnejšia strava. No nie všetky potraviny, aj keď sú samy osebe zdravé, sú pre nás v každom prípade rovnako vhodné. (296) Výber potravy máme dobre zvážiť. Našu stravu by sme mali prispôsobovať ročnému obdobiu, podnebiu, v ktorom žijeme i práci, ktorú vykonávame.

Strava, ktorá vyhovuje pre určité obdobie alebo podnebie, nie je vhodná pre iné podmienky. A podobne, nie každé jedlo je vhodné pre každého človeka. To, čo vyhovuje ťažko pracujúcim ľuďom, môže robiť ťažkosti tým, ktorí majú sedavé zamestnanie alebo pracujú duševne. Boh nám predkladá veľký výber zdravých pokrmov. Každý by si mal vybrať to, čo podľa jeho názoru a skúsenosti najlepšie vyhovuje jeho potrebám. Príroda nás obdarováva hojnosťou ovocia, orechov a obilia. Vďaka doprave sa môže úroda rok čo rok rozvážať do rôznych krajín. To, čo sa pred niekoľkými rokmi považovalo za prepych, si dnes môžu kúpiť všetci ako bežnú potravu. Týka sa to zvlášť sušeného a konzervovaného ovocia. (297)Orechy a pokrmy z orechov vo veľkej miere nahrádzajú mäso. Orechy môžeme kombinovať s obilím, ovocím a niektorými druhmi koreňovej zeleniny. Pripravíme si tak zdravé a výživné jedlá. Musíme však dbať na to, aby sme orechy konzumovali len v malých množstvách. Tí, ktorí zistili, že im jedlá s orechmi pôsobia ťažkosti, nech sa riadia touto radou – možno ich problémy prestanú.

Treba tiež pripomenúť, že nie všetky druhy orechov sú rovnako zdravé. Mandle sú lepšie než arašidy. No i ony, v obmedzenom množstve a v kombinácii s obilninami, sú výživné a stráviteľné. Tak ako orechy, i vhodne upravené olivy môžu nahradiť maslo a mäsité pokrmy. Olej, ktorý obsahujú olivy, je (210) oveľa lepší než živočíšne tuky. Slúži ako preháňadlo. Jeho požívanie pôsobí priaznivo na ľudí chorých na tuberkulózu. Je liekom na pokazený a podráždený žalúdok.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.