referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Mäso ako potrava
Dátum pridania: 19.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jozotom
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 516
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 40s
Pomalé čítanie: 10m 0s
 
Pri stvorení bola pre človeka určená iba strava rastlinného pôvodu. Až po potope, keď bola všetka zeleň zničená, dostal človek povolenie jesť mäso. V raji Boh ukázal, aká strava je pre ľudí najlepšia. To isté chcel naučiť i Izraelcov. Vyviedol ich z Egypta a vychovával ich, aby sa mohli stať jeho vyvoleným národom. Mali byť svetu príkladom a požehnaním. Dal im potravu, ktorá bola na tento účel najvhodnejšia. Nebolo to mäso, ale manna, „nebeský chlieb“. Kvôli nespokojnosti, reptaniu a spomienkam na hrnce mäsa v Egypte im Boh dal na krátky čas mäso. Vypukla a rozšírila sa choroba, ktorá priniesla smrť tisíckam ľudí. Napriek tomu bezmäsitú stravu nikdy úplne neprijali.

Toto obmedzenie bolo stále príčinou nespokojnosti a otvoreného alebo skrytého reptania a nikdy ho dôsledne nedodržiavali. Keď sa usadili v Kanaáne, bolo im dovolené používať potravu živočíšneho pôvodu. (311) Museli však dôsledne rešpektovať obmedzenia, ktoré mali zmierniť škodlivé následky. Bolo zakázané jesť bravčové mäso a tiež i mäso zvierat, vtákov a rýb, ktoré bolo označené za nečisté. U povolených druhov mäsa bolo prísne zakázané jesť tuk a krv. Ako potrava mohlo byť použité len mäso zvierat, ktoré boli v dobrom zdravotnom stave. Nesmeli jesť mäso roztrhaných a uhynutých zvierat, alebo z ktorých nevytiekla všetka krv.

Tým, že sa odklonili od stravy, ktorú im určil Boh, utrpeli Izraelci veľkú stratu. Túžili po mäsitej potrave, museli teda niesť následky. Nesnažili sa dosiahnuť Boží ideál charakteru (220) a naplniť jeho zámer s nimi. Pán „dal im teda, čo si žiadali, dopustil však, aby chradli“.(Ž 106,15) Viac si vážili pozemské veci než duchovné. Boh chcel, aby dosiahli výnimočnú duchovnú úroveň. Nikdy k nej však nedospeli. (312)


Prečo sa vzdať mäsitých pokrmov

Jesť mäso znamená prijímať obilniny a zeleninu, no z druhej ruky. Zviera totiž z týchto zdrojov čerpá výživu pre rast. Život, ukrytý v obilninách a zelenine, prechádza do toho, kto ich zjedol. Ak zjeme mäso, dostáva sa aj k nám. O koľko lepšie by bolo jesť priamo to, čo nám Boh určil ako potravu! Mäso nebolo nikdy najlepšou potravou pre človeka. Dnes, keď chorobnosť zvierat rýchlo stúpa, je dvojnásobne nevyhovujúce. Tí, ktorí jedia mäsité pokrmy, si sotva uvedomujú, čo vlastne jedia. Keby videli, v akých podmienkach zvieratá žijú a poznali kvalitu mäsa, ktoré im je predložené, odvrátili by sa s odporom. Obsahuje množstvo zárodkov tuberkulózy, rakoviny a ďalších smrteľných chorôb, čím spôsobuje ich šírenie. Bravčové mäso je plné parazitov. O ošípanej Boh povedal: „...je pre vás nečistá! Ich mäso nejedzte, ani sa nedotknite ich zdochliny!“ (5 Moj 14,8) (313) Tento príkaz bol daný preto, lebo bravčové mäso nie je vhodné na jedenie. Ošípané sa živia odpadkami a len na to boli určené. Nikdy, za žiadnych okolností nemali ľudia jesť ich mäso. Nie je možné, aby mäso akéhokoľvek zvieraťa, ktorému je prirodzené žiť v špine a živiť sa odpadkami, bolo zdravé.

Na trh sa často dostáva mäso zvierat, ktoré boli také choré, že majiteľ sa bál ich ďalej chovať. Niektoré spôsoby výkrmu zvierat určených na trh spôsobujú choroby. Sú chované v uzavretých zapáchajúcich priestoroch bez dostatočného prístupu svetla a čerstvého vzduchu. Priberajú z krmiva, ktoré sa už rozkladá, takže celé sú nakazené hnilobnými látkami. (221) Kým sa zvieratá dostanú na trh, musia v hrozných podmienkach prekonať veľké vzdialenosti. Sú vzaté z pastvín a hnané po rozpálených prašných cestách alebo natlačené v špinavých prepravných prostriedkoch. Unavené a vyčerpané sú mnoho hodín ponechané bez vody a potravy. Potom sú tieto úbohé stvorenia hnané na jatky, aby sa ľudia mohli pohostiť ich mŕtvolami.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.