referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Štvrtok, 29. februára 2024
Princípy Waldorfskej školy
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: yoki
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 122
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
Waldorfská škola je všeobecno-vzdelávacou jednotnou školou, poskytujúcou vzdelanie deťom od 6 do 15 rokov. Je to deväťročná škola umožňujúca žiakom pokračovať vo vzdelávaní buď troj- až štvorročným vyšším stupňom waldorfskej školy alebo ktoroukoľvek strednou školou a odborným učilišťom. Škola poskytuje kvalitné vzdelanie, ktoré zodpovedá základným vzdelávacím štandardom slovenskej základnej školy. Svojou koncepciou sa riadi princípmi pedagogiky Rudolfa Steinera, ktorú tvorivým spôsobom rozvíja vzhľadom k miestnym, časovým a kultúrnym podmienkam, v ktorých pracuje.

Dnes existuje v Európe viac než tisíc waldorfských škôl a škôlok, plus ďalšie v USA, Indii, Rusku, Novom Zélande. Podľa Rudolfa Steinera, zakladateľa waldorfskej pedagogiky, má byť škola organizovaná ako slobodná inštitúcia, nezávislá na momentálnom spoločenskom usporiadaní, má rozvíjať v dieťati individuálne vlohy, tvorivý duševný a duchovný potenciál.Z materiálu UNESCO o waldorfskej pedagogike.


Uvedený citát zo správy UNESCO zachytáva pohľad, ako sú waldorfské školy vnímané vo svete. Preniknúť však do ich podstaty, vytvoriť si skutočný obraz o metódach a hĺbke tejto pedagogiky si vyžaduje čas a štúdium. Preto si ani nekladieme za cieľ podať na týchto stránkach vyčerpávajúcu informáciu o waldorfských školách, ale chceme na niektorých myšlienkach a príkladoch z vyučovacieho procesu priblížiť, čo je pre ne charakteristické, čo v deťoch pestuje a napomôcť tak rodičom pri výbere školy a pedagógom inšpiráciu pre ich ďalšiu prácu.

Waldorfskú školu je potrebné v prvom rade vnímať ako na skutočnú výchovno – vzdelávaciu inštitúciu. Nie že by si iné školy nekládli tento cieľ, no výchovnému procesu sa tu prikladá rovnaká dôležitosť ako vzdelávaciemu, tieto dve línie kráčajú popri sebe celým obdobím školskej dochádzky, ako jedna noha popri druhej. Deti sa postupne, v závislosti od veku, stretávajú s morálnymi vzormi a hodnotami prostredníctvom rozprávok, bájok, povestí, životopisov atď. Toto spoznávanie a prežívanie má konkrétny dopad na detskú dušu, a síce taký, že v neskoršom veku môžu mladému človeku tieto vzory vystúpiť do vedomia a viesť ho v období hľadania vlastnej identity a pri riešení životných úloh a kríz. Vtedy v nich môže nájsť potrebnú životnú oporu. Jednostrannú orientáciu na vedomostný výkon pokladajú učitelia vo WŠ za škodlivú.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.