Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Pes a mačka

PES

Rovnako ako u ľudí, aj u psov sa dá vyčítať nálada z výrazu ich tváre. Pes sa môže tváriť spýtavo alebo zlostne a niekedy sa dokonca zdá, že sa usmieva. Keď sa naučíte rozoznávať, čo ktorý výraz znamená, a zistíš, kedy je pes šťastný alebo smutný, môžete sa tak k nemu aj správať a pes si vás obľúbi.
Psi majú oveľa citlivejší čuch ako ľudia. Čuchové centrum psa je 153cm2, keď človek má čuchové centrum oveľa menšie- iba 3cm2. Čuchom získavajú veľa užitočných informácií. Preto každý pes chce vždy všetko oňuchať.
Psi vydávajú rozličné zvuky: štekajú, skučia, vrčia a vyjú. Ak chcete rozumieť psej reči, pozorne počúvaj psa a nauč sa rozoznávať jednotlivé zvuky.
Pes vyjadruje svoje pocity rovnako dobre celým telom, ako výrazom tváre. Výrečný je najmä psí chvost. Všimnite si, akými pohybmi ti pes naznačí, čo chce, alebo čo potrebuje. MAČKA

Všimnite si, kam mačka každý deň chodieva. Mačky zvyknú tráviť deň na tých istých miestach. Majú svoju "pozorovatelňu", miesto, kde si chodia oddýchnuť, inde si čistia kožúšok a inde sa vyhrievajú sa vyhrievajú na slniečku. Každá mačka má určite aj svoje "lovisko" a iba zriedka hľadá korisť mimo neho.
Každé mačiatko pri hre získava skúsenosti, dôležité pre život v prírode. Nadobudne obratnosť a naučí sa loviť. Mačiatka rady hrajú s novými a zaujimavými predmetmi. Pozorujte, ako si mačka dokáže priťiahnuť labkou klbko, aby si ho mohlo lepšie poobzerať.
Keď sa lepšie zahľadíte do tváre mačky, tak prídete na to, akú má náladu. Zvedavá mačka má vztýčené ušká a doširoka roztvorené oči. Môže pritom mykať fúzikmi. Vystrašená alebo rozzúrená mačka sklopí uši dozadu.
O nálade mačky vám veľa napovie jej chvost. Dobre naladená mačka drží chvost vysoko zdvihnutý. Zúrivá mačka občas švihá chvostom z jednej strany na druhú. Vystrašená mačka stojí prihrbená, s chvostom stiahnutým medzi zadnými končatinami.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk