Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Zdravie je tiež ukryté vo vhodných raňajkách

Zdravie je ukryté tiež vo vhodných raňajkách!

Štatistiky sú neúprosné a pre mnohých z nás by mali byť varovaním: každý druhý Slovák vo veku 40 – 60 rokov je obézny a s obezitou už bojujú aj malé deti!

Na vine je celý rad faktorov – jeme väčšie porcie, prestávame sa pohybovať, naša strava neobsahuje dostatok vlákniny, vitamínov, minerálov a pod. A neraňajkujeme! Mnohí z nás tak robia v snahe schudnúť, iní preto, že to jednoducho ráno nestíhajú. A pritom práve raňajky sú jedným z najdôležitejších jedál celého dňa a mali by tvoriť 25% denného príjmu energie.

Ľudia, ktorí raňajkujú, bývajú zdravší, štíhlejší, majú viac energie a ešte navyše im to aj lepšie myslí. Výskumy prevádzané v mnohých krajinách preukázali súvislosť medzi vynechávaním raňajok a obezitou a naviac, že ľudia, ktorí dlhodobo schválne neraňajkujú, mávajú viac choré srdce a cievy. V našej krajine neraňajkujú približne dve tretiny obyvateľov. A pritom raňajky sú základom celého dňa, pretože pomáhajú nášmu organizmu, ktorý celú noc hladoval, doplniť energiu toľko potrebnú pre všetky činnosti, ktoré sme si na celý deň naplánovali my alebo naše deti.


Čo s tým?

Ako sa zdravo naraňajkovať, a tým si zaistiť príjem vitamínov, vlákniny, minerálov a nemusieť kvôli tomu vstávať o hodinu skôr? Na slovenskom trhu sú už niekoľko rokov dostať raňajkové cereálie od Nestlé, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerálne látky, obsahujú naviac vysoké percento vlákniny, ktorá blahodarne pôsobí na trávenie a zažívanie. K príprave raňajok z cereálií od Nestlé nepotrebujete viac než pár minút. Stačí ich nasypať do misky a zaliať mliekom, jogurtom, či džúsom.

Raňajkové cereálie pre deti

Deti pre svoj zdravý vývoj potrebujú celý rad vitamínov a minerálnych látok. Raňajkové cereálie od Nestlé obsahujú osem vitamínov (C, B1, B2, Niacin, B6, kys. listová, B12, kys. pantotheová), železo a tiež vápnik, ktorý je taký dôležitý pre zdravé detské zuby a pevné kosti.

Cereálie sú neoddeliteľnou súčasťou nášho jedálneho lístka, približne 75 % denného príjmu energie by malo byť rastlinného pôvodu. Nenahraditelnosť cereálií spočíva vo vysokom obsahu komplexných sacharidov, ktoré zásobujú mozog a svaly energiou. Rodičia by mali dohliadnuť na to, aby deti konzumovali 3 až 6 jednotkových porcií podľa nutričnej pyramídy (1 jednotková porcia predstavuje napr. 60 g chleba, rožka alebo sušienok bohatých na cereálie). Cereálie sú významným zdrojom vlákniny. Denná odporúčaná dávka vlákniny u detí je 10 g. Obilné zrno obsahuje vlákninu predovšetkým v povrchových vrstvách, preto tmavá, málo vymletá múka alebo dokonca celozrnná múka obsahuje väčšie množstvo vlákniny než vysoko vymletá biela múka. Cereálie sú tiež významným zdrojom vitamínov skupiny B, ktoré sú rozpustné vo vode a prispievajú predovšetkým k dobrému metabolizmu sacharidov, tukov a bielkovín. Cereálie sú potrebné pre rozvoj detského mozgu. Pri príprave desiatej dbáme na veľkosť porcie, obsah jednotlivých živín a ich kalorickú hodnotu. Nesmieme však zabúdať ani na jej chuť.


Prečo je štruktúrovaná desiata s cereáliami dôležitá v jedálnom lístku dieťaťa?

Zabezpečí:
- doplnenie energie
- prísun komplexných sacharidov, vlákniny a bielkovín
- prísun vitamínov a minerálov
Pri zložení desiatej je dôležité formovať ju podľa nutričnej pyramídy. Nikdy nezabúdajme na mliečny výrobok, ovocie a nápoj. Cereálie sú vhodným zdrojom energie.


Čo nové prináša OPAVIA pre malých spotrebiteľov

BeBe Brumík mäkká desiata bohatá na mlieko
•Unikátna textúra v tvare medvedíka s čokoládovou náplňou bohatá na mlieko
•–Energetický obsah: 114 kcal/balenie
–Bielkoviny: 1,8 g
–Sacharidy: 17,4 g
–Tuky: 4,5 g
••Vápnik je dôležitý pre správnu stavbu zubov a kostí dieťaťa

BeBe Brumík cereálna sušienka
Cereálna sušienka s vitamínmi a mliekom–Energetický obsah: 157,9 kcal/balenie
–Bielkoviny: 2,3 g
–Sacharidy: 24,2 g
–Tuky: 5,7 g
••Obsahuje viac ako 50 % cereálií
•Je vhodná na raňajky, desiatu aj olovrant
•Sušienka s nízkym glykemickým indexom
•Vitamín B1 - thiamin - zabraňuje únave, napomáha dobrému tráveniu
•Vitamín B9 - kyselina listová - denná dávka dieťaťa - 100µg - sa podieľa spolu s B12 na tvorbe krvi a bunkovom delení
Cereálna tyčinka s mliekom

Vhodný zdroj cereálií, vlákniny, vitamínov a vápnika
–Energetický obsah: 103,7 kcal
–Bielkoviny: 1,4 g
–Sacharidy: 18,9 g
–Tuky: 2,5 g
•transmastné kyseliny: 0,03 g
•VITAMÍNY:•Vitamín B1 - thiamín - proti únave, podpora trávenia
•Vitamín B2 - riboflavín - metabolizmus sacharidov, vývoj mozgu
•Vitamín B6 - pyridoxín - metabolizmus tukov a bielkovín
•Vitamín B3 - niacín - podpora funkcie mozgu
•Kyselina pantotenová - rast vlasov
•B9 - kyselina listová - podpora tvorby krvi
•Vápnik - podpora správnej stavby zubov a kostí


Cereálna tyčinka s mliečnou čokoládou

Vhodný zdroj cereálií, vlákniny, vitamínov a vápnika
–Energetický obsah: 103,7 kcal
–Bielkoviny: 1,3 g
–Sacharidy: 18,9 g
–Tuky: 2,5 g
•transmastné kyseliny: 0,02 g
•VITAMÍNY:•Vitamín B1 - thiamín - proti únave, podpora trávenia
•Vitamín B2 - riboflavín - metabolizmus sacharidov, vývoj mozgu
•Vitamín B6 - pyridoxín - metabolizmus tukov a bielkovín
•Vitamín B3 - niacín - podpora funkcie mozgu
•Kyselina pantotenová - rast vlasov
•B9 - kyselina listová - podpora tvorby krvi
•Vápnik - podpora správnej stavby zubov a kostí

Pod pojmom cereálie (pôvodný význam obilniny - z latinského CERES - bohyňa sadzby a úrody) sa dnes označuje široká škála výrobkov, do ktorej delíme:
•raňajkové cereálie
•cereálne tyčinky
•niektoré pekárske, väčšinou extrudované výrobky

Raňajkové (sladké) cereálie

- sú výrobky, ktoré sa konzumujú hlavne s mliekom alebo jogurtom.
Delíme ich na:
•klasické, kde patria obilné lupienky z kukurice, pšenice, ovsa a iných obilovín
•ochutené formy (detské cereálie)
•müsli


Tieto potraviny sa vyrábajú technológiou extrúzie z kvalitných obilných surovín s kombináciou s ďalšími potravinovými zložkami. Obilniny sú zdrojom významných živín a pravidelná konzumácia cereálií znižuje príjem energie z tukov a zlepšuje fyzickú a duševnú výkonnosť. Základnou súčasťou cereálií je vláknina, ktorá má pozitívny efekt na zdravie človeka, tak v prevencii ako aj v liečbe mnohých zdravotných ťažkostí. Je veľmi užitočná pre tráviaci systém, pri prevencii voči kardiovaskulárnym chorobám a nádorom, vplýva na metabolizmus tukov a uhľohydrátov.

Cereálne prípravky s vysokým obsahom vlákniny obohatením o minerály a vitamíny sú dôležité pre správnu výživu dieťaťa a sú dobrým základom pre štart do nového dňa. Investície vložené do správnej výživy sa v budúcnosti mnohonásobne vrátia.

Sladké cereálne produkty sú vhodné nielen na raňajky, ale aj na desiatu, či olovrant, alebo ľahkú večeru. Základom je kukuričná krupica, celozrnná pšenica a ryža. Špecifickú chuť dodáva kakao, škorica, vanilín a karamel. Či už ich budete konzumovať s mliekom, alebo si k nim primiešate jogurt, vždy Vám prinesú potešenie z dokonalej chuti a zdravej výživy.
Charakteristika a zloženie

Sú najdôležitejšou poľnohospodárskou plodinou, ktorá pokrýva asi 60% výživy obyvateľstva. Sú zrelé zrná vyšľachtených odrôd tráv – lipnicovité

Hlavné časti obilného zrna:

Obal (oplodie, osemenie) – chráni obilné zrno, obsahuje celuózu a minerálne látky, je ťažko stráviteľný, mletím sa odstraňuje, čím sa získava krvná múka a otruby

Jadro – má vonkajšiu a vnútornú vrstvu
Vonkajšia vrstva – tvorí ju globulín, minerálne látky, vitamíny, enzýmy
Vnútorná vrstva – tvorí ju 60 – 65% škrobu, neplnohodnotné bielkoviny

Klíčok (embryo) – tvorí samostatnú časť, obsahuje 29% bielkovín, 10% tuku, vitamíny A, B, D, E, minerálne látky Ca, P, Fe, enzýmy a rastové faktory. Sušené obilné klíčky spôsobujú vysokú biologickú hodnotu jedál, používajú sa do liatych ciest, zákuskov, koláčov, pečiva, na zahusťovanie zeleninových a mäsitých jedál.


Škrob

Zložitý cukor, ktorý má význam pre výživu.

Mletím obilných zŕn sa získava múka a krupica. Mletie múky závisí od suroviny, od jemnosti mletia (krupica, hrubá, hladká, polohrubá) a od stupňa vymletia = množstvo múky, ktoré sa získava rozmletím obilia, udáva sa v %. Rozlišujeme nízkovymletú múku (biela) a vysokovymletú múku (čierna). Nízkovymletá múka obsahuje veľmi málo minerálnych látok, neobsahuje vitamíny, buničinu ani tuk, obsahuje veľa škrobu (70%). Vysokovymletá múka obsahuje viac minerálnych látok, vitamíny, tuk a buničinu => vysoká biologická hodnota


Trhové druhy
Pšenica

Jej bielkoviny majú spomedzi ostatných najvyššiu BH, je najdôležitejšia chlebová obilnina, poskytuje múku s dobrou pečivosťou. Pestujú sa 2 druhy a to potravinárska a cestovinárska, ktoré sa líšia obsahom lepku. Vyrába sa: krupica (hrubá, dehydrovaná), múky (celozrná, hrubá, hladká, polohrubá), vločky – klíčky

Raž: Pestuje sa v chladnejších polohách, obsahuje veľa lepku. Pri spracovaní ražných múk v pekárstve ich bielkoviny napučiavajú. Vyrába sa chlebová múka (hladká, vyrážková, celozrná)

Jačmeň: Po pšenici u nás najviac rozšírený, obsahuje veľa vitamínov. Pestuje sa ako sladovnícky, kŕmny a potravinársky. Vyrábajú sa krúpy, vločky

Ovos: Pestuje sa v drsnejších podmienkach. Ľahká stráviteľnosť, vysoká nutritívna hodnota. Vyrábajú sa vločky, ovsená ryža

Proso: Je najmenšie z obilnín. Zbavené nestráviteľnej plevy sa volá pšeno a používa sa na prípravu kaše

Pohánka: Má málo lepku. Vyrába sa lúpaná pohánka, krupica, múka

Kukurica: Pestuje sa viac druhov: pukancová, lahôdková, konský zub. Výrobky: múka, škrob, pukance
Obilné výrobky
Sú zdrojom sacharidov, rastlinných bielkovín, vitamínu B a minerálnych látok
Chlieb

Vyrába sa z ražnej múky

Konzumný chlieb obsahuje 60% ražnej a 40% pšeničnej múky
Samoražný chlieb obsahuje 90% ražnej a 10% pšeničnej múky
Vyrážkový chlieb obsahuje 100% ražnej múky
Svetlý chlieb obsahuje 50% ražnej a 50% pšeničnej múky
Pšeničný chlieb obsahuje 100% pšeničnej múky
Grahamový, slnečnicový, zemiakový, fínsky chlieb

Akosť chleba sa hodnotí podľa celkového vzhľadu – objemu, tvaru, kôrky a podľa vlastností striedky, vône a chuti. Má pravidelný zaoblený tvar, je celistvý, neporušený. Striedku má rovnorodú, s pravidelnými pórmi, vláčnu, pevnú a pružnú, nesmie byť zrazená


Pečivo

Základnou surovinou je pšeničná múka, droždie a prísady. Bežné pečivo je určené pre dennú spotrebu – rožok, žemľa.

Vodové, tukové a mliečne pečivo

Jemné pečivo s pridaním tuku, cukru, vajec, hrozienok, mandlí = tukové, maslové, trvanlivé (namiesto droždia kypriaci prášok), má 70 – 80% sacharidov

Krúpy

Sú to zrná jačmeňa, získavajú sa olúpaním a obrúsením zŕn. Malé (perličky), stredné, veľké, lámavé, trhavé. Používajú sa do polievok, kaší, jaterníc


Ryža

Vymlátená surová ryža tzv. paddy má zrná obalené v plievkach (šupách), lúpe sa a tým sa zbavuje povrchových vrstiev – obsahujú vitamíny B1 a minerálne látky Ca, Fe. Pre lepší vzhľad sa upravuje – zošľachťovanie – leští sa

Medzi trhové druhy patrí:
1. Dlhozrná (dusenie - kyprá a zrnitá)
2. Okrúhla(na kašu,pudingy – mäkká)
3. Natural (nelúpaná, vysoká BH)

Výrobky z ryže: predvarená ryža, pufovaná – burizóny, ryžový škrob, ryžové vločky - pri varení ryža zväčšuje svoj objem o 150%, kvalitná sa nerozvára a má ľahkú stráviteľnosť


Ovsené vločky

Vyrábajú sa z kvalitného ovsa – čistením, lúpaním, lisovaním, sušením. Obsahujú 70% škrobu, 13% bielkovín, vitamíny skupiny B, minerálne látky Ca, P, Fe, Mg. Sýtiaca a ochranná potravina, z hľadiska správnej výživy sú základom obilninových (cereálnych) raňajok.


Cestoviny

Vyrábajú sa z pšeničnej múky, ktorá má vysoký obsah lepku, vajec, vody, soľ sa do cesta nepridáva. Cesto sa potom vaľká a tvaruje alebo sa lisuje, prechádza cez matricu, čím vznikajú rôzne tvary

Trhové druhy: vaječné a bezvaječné, grahamové, fortifikované (B1, B2), farebné (špenát, kečup)

Podľa tvaru: drobné, dlhé, plnené, ploché
Akosť posudzujeme v surovom stave – povrch, tvar, pevnosť, farbu
Vo varenom stave – chuť, vôňa, varivosť
Akosť = posudzovanie kvality

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk