referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
Správanie na kultúrnych podujatiach
Dátum pridania: 09.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tuticek01
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 385
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
V DIVADLE

Návšteva v divadle už nepatrí len k zábave veľkomestského obyvateľstva. Krajskými divadlami, zájazdmi divadiel na vidiek a zájazdmi vidieckeho obecenstva do miest získalo divadlo obyvateľov všade.

Napriek tomu zostáva návšteva divadla maličkým sviatkom, ktorý si vynucuje niektoré spoločenské pravidlá.

Do divadla musíme prísť v čas, aby smesme neskorším príchodom nerušili ostatných. Ak je už rad obsadený a ľudia musia vstávať, aby nás pustili na naše miesto, postupujeme čelom k nim a každému ticho poďakujeme. Prvý ide muž.

V priebehu predstavenia sa nesmieme nakláňať k svojmu partnerovi, aby sme neprekážali vo výhľade na javisko tým, čo sedia za nami. Nesmieme šepkať, šuchotať s vreckom cukríkov, hlasite kašľať alebo smrkať. Ak sme prechladnutí, rašej do divadla nechoďme.

Cez prestávku sa môžeme ísť prejsť do fajčiarne divadla. Tam sa môže žena ľahko zavesiť do pravého ramena svojho partnera, ak jej ho ponúkne. Ak sa žena nechce ísť prejsť, partner ju nesmie nechať sedieť cez prestávku samu ani v rade ani v lóži. Od prechádzky musí v takomto prípade upustiť.

V hľadisku ani vo fajčiarni nevoláme na známych ľudí, nemávame na nich. Nezdravíme osoby ani v lóžach, lebo na takú diaľku by náš pozdrav musel byť nápadný. Tak isto na diaľku nerozoznáme, či sa osoba z lóže pozerá do parteru práve na nás. Pozdravíme len tých známych v lóži, ktorí sedia blízko parteru alebo okolo ktorých cez prestávku prechádzame.

Čestné miesto v lóži nie je dané jednoznačne, ale sa mení podľa toho, kde lóža je. V bočných lóžach je najčastejšie miesto najďalej vzdialené od hľadiska (odtiaľ je kút javiska, zle viditeľný z postranných miest, najmenší), vo frontálnych lóžach je v strede, v obidvoch prípadoch však v prvom rade lóže. Na týchto miestach bude teda sedieť najstaršia alebo najvyššie postavená žena. Ostatné ženy budú sedieť podľa veku či dôležitosti vo frontálnej lóži po jej pravici a ľavici. V postrannej lóži pred ňou smerom k javisku. Muži zaujmú miesta za ženami v analogickom poradí.

Do uzavretej lóže možno prísť aj neskoršie (alebo prv odísť). Ak neskoršie príde žena, tak jej muž, ktorý je k dverám najbližšie, ponúkne svoje miesto a na definitívne posadenie musí počkať až do prestávky. Ak príde neskoršie muž, musí ostať stáť, hľadaním miesta nesmie rušiť ostatnú spoločnosť v lóži.

Ak sa očakáva príchod hlavy štátu, musí sa aj v lóžach zaujať miesto niekoľko minút pred začiatkom. Najmä diplomati musia byť v takýchto prípadoch presní, lebo ich príchod až po príchode hlavy štátu by sa mohol vysvetľovať veľmi nepriaznivo.

Ak máme so sebou ďalekohľad, používame ho len na pozeranie na javisko, a nikdy si neprezeráme obecenstvo.

Po skončení hry, dokiaľ herci ďakujú, neodchádzame. Poďakujeme im potleskom, ktorý si zaslúžia, a neurážame ich tým, že im ukážeme chrbát pri náhlení sa do šatne. Mladým návštevníkom treba zasa povedať, že je neslušné snažiť sa „roztlieskať“ už tiché hľadisko.

Slušný človek sa pri šatni nestrká, ale disciplovane čaká, až príde naňho rad. Plášť zo šatne vyberá vždy muž žene, mladší staršiemu, prípadne podriadený nadriadenému.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.