referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Roboty
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Newmi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 353
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
ĽUDIA SI POD ROBOTMI zvyčajne predstavujú kovové obludy z vedecko-fantastických filmov. To však vôbec nevystihuje dnešné roboty. Robot je stroj riadený počítačom, ktorý plní mechanické úlohy. Slovo robot prvýkrát použil český spisovateľ Karel Čapek v divadelnej hre RUR; pochádza zo slova robota, čo v minulosti znamenalo nútenú prácu. Roboty skutočne vykonávajú také práce, ktoré sú pre ľudí nebezpečné alebo nudné. Dnes sa uži v priemysle bežne používajú jednoduché roboty. Napríklad rameno upevnené na stojane opakovane robí úkony, na ktoré je naprogramované - trebárs nastriekava farbou jednotlivé časti automobilu. Konštruktéri však v súčasnosti vyvíjajú oveľa zložitejšie roboty. Tieto roboty sa môžu voľne pohybovať a elektronické snímače im umožňujú vnímať okolie. Majú tiež "inteligenciu", čiže sú schopné chápať to čo vidia a počujú, a podľa toho rôzne reagovať. Využívajú sa v rôznych bezpečnostných zariadeniach, fungujú ako požiarnici, sú vysielané na výskum kozmu.

ROBOTY V SCI-FI
Roboty z vedeckej fantastiky, ako je C3-PO z filmu Hviezdne vojny, sa často podobajú ľuďom. V skutočnosti sú takéto roboty zriedkavé - pokusne skonštruovali dvojnohé roboty napríklad Japonci.

PRIEMYSELNÝ ROBOT
Roboty v továrňach montujú, striekajú farbou a zvárajú diely nejakého výrobku. Pravda, treba ich presne
naprogramovať na vykonávanie určitej ú1ohy. Niektoré sú schopné pochopiť aj jednoduché slovné inštrukcie. Vyspelejšie roboty majú snímače, napríklad systémy laserového videnia, ktoré im umožňujú vyhľadať jednotlivé diely a pracovať s nimi.

SPATNÄ VÄZBA

Keď berieš do ruky vajíčko, tvoje zmysly vysielajú do mozgu signály a mozog na základe toho automaticky prispôsobuje pohyb ruky a tlak prstov. Táto regulácia sa nazýva spätná väzba. Na jej princípe roboty vlastnú činnosť; ako zmyslové orgány im slúžia elektronické snímače - lasery televízne kamery, dotykové senzory.

DIAĽKOVÉ OVLÁDANIE
Pohyblivé roboty vykonávajú aj také nebezpečné činnosti, ako je oprava či rozoberanie jadrových reaktorov a odpaľovanie nevybuchnutých bômb. Tieto roboty sú ovládané diaľkovo - človek riadi ich celkovú činnosť z bezpečnej vzdialenosti a počítače zabudovane do robotov riadia detailné pohyby


KOZMICKÝ ROBOT
Roku 1976 mäkko pristáli na povrchu Marsu dva moduly amerických sond Viking bez ľudskej posádky. Tieto vesmírne roboty skúmali planétu a hľadali na nej stopy života.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.