Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Matador-Púchov

Matador-prvý výrobca pneumatík v ČSR
• Spoločnosť MATADOR-gumové a balatové závody bola zaregistrovaná vo firemnom registri 7. septembra 1905. V marci 1906 začal MATADOR s výrobou gumových hadíc a remeňov v Bratislave - Petržalke.
• Pokusná výroba pneumatík začala v roku 1925 a až do roku 1931 bol bratislavský MATADOR jediným výrobcom pneumatík v ČSR.
• V roku 1945 bol MATADOR zoštátnený a v roku 1946 sa stáva národným podnikom.

Súčasnosť
V súčasnosti predstavuje spoločnosť Matador nezávislú podnikateľskú skupinu, ktorá podniká na medzinárodných trhoch v dvoch základných pilieroch –
• RUBBER Pneumatiky, Dopravné pásy, Stroje a zariadenia pre gumárenský priemysel
• AUTOMOTIVE – dodávky dielov pre automobilový prisemysel.
Značka Matador je známa predovšetkým v Slovenskej republike ako tradičný výrobca pneumatík. Štandardne sa tieto pneumatiky montovali ako prvovýbava na najrozšírenejšiu značku áut – Škoda.

Za uplynulých 10 rokov však zaznamenal Matador výrazný krok vpred v rozšírení produktového portfólia a v zvýšení kvality produktov – dnes už vyrába celú škálu profilov pneumatík vrátane vysoko rýchlostných a off roadových, t.j. kompletný sortiment autoplášťov. Svoje produktovo - výrobné portfólio presmerováva na vývojového dodávateľa celkových komponentov pre automobil.

Matador je dynamická a perspektívna značka – rozširuje svoje kompetencie z „iba gumárenstva" na širšiu oblasť – automotive. Pre výrobu ako aj zdokonaľovanie svojich produtkov využíva svoju vedeckú základňu s vlastným vývojom a výskumom. Zároveň sú všetky produkty testované i v extrémnych podmienkach motoristického športu.

Čo je silika a načo slúži?
Silika je náplň do gumárenských zmesí na bázi oxidu kremičitého, ktorý nahradzuje sadze. Výhodou siliky proti sadziam je, že silika spôsobuje v gumárenskej zmesi menšie vnútorné trenie, resp. stratovú energiu a tým znižuje valivý odpor pneumatiky. Zmesi s vysokým obsahom siliky na rozdiel od sadzí tvrdnú až pri výrazne nižších teplotách (-30 stupňov), čím zabezpečujú dosiahnutie požadovaných vlastností v zimných podmienkach.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk