referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Obezita
Dátum pridania: 14.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kimi93
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 326
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Nadváha alebo obezita je aktuálnym celosvetovým problémom. Čím ďalej, tým viac ľudí má sklony k tomuto ochoreniu. Podľa posledných výskumov sa jedná skutočne o ochorenie - je dokázané, že nadmerná váha podstatne zvyšuje riziko ochorení srdca, kôrnatenia tepien, cukrovky, zhubných ochorení, ochorení pohybového aparátu apod. Preto nie je dobré tento problém ignorovať.

Obezita môže byť aj dôsledok genetického dedičstva- niektorí ľudia sú proste k obezite náchylnejší než iní. Ale omnoho častejšie sa prejavuje ako dôsledok chybných stravovacích návykov získaných v rodine- konzumácia jedál doslova nabitých kalorickými tukmi a cukrami, desiaty zložené zo sušienok, cukríkov, koláčov, či smažených lupienkov doplnených tabuľkami čokolády, a to všetko spláchnuté množstvom sladkých nápojov alebo v prípade dospelých množstvom piva či miešaných alkoholických a nealkoholických nápojov.
V mnohých prípadoch hrajú pri prejedaní úplne rovnocennú rolu faktory citové a emocionálne.

Aká je liečba obezity?
Podľa názoru odborníkov existuje veľmi opatrný postoj v prijímaní liekovej terapie. Vyplýva to z predchádzajúcich negatívnych skúseností s liečbou obezity. Krátkodobo môžu byť lieky prínosné v iniciálnej fáze chudnutia a jednak skutočne znížia prechodne váhu. Lieky však dlhodobo spôsobujú, že sa ľudia začnú spoliehať len na lieky a prestanú dodržiavať ostatné zásady „zdravého života“.

Chudnutie s liekom je pozvoľné a dlhodobé, priemerne 1 – 2% vašej pôvodnej telesnej hmotnosti za 1 mesiac. Prvé účinky (pokles hmotnosti) začnete pozorovať najskôr v 2. – 3. týždni liečby. Vďaka lieku môžete schudnúť dvakrát viac a rýchlejšie ako pacienti, ktorí držia len diétu.
 
Podobné referáty
Obezita GYM 2.9578 647 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.