referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Streda, 6. decembra 2023
Elektronické meranie sledovanosti televízie metódou peoplemetrov.
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ed.hunter
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 465
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 3.02 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Podkladom na výpočet sledovanosti sú dáta, ktoré sú získavané zo vzorku 660domácnosti vlastniacich televízny prijímač, reprezentujúcich 3,9 milióna domácností s televíznym prijímačom v Českej republike. Túto vzorku voláme panel. Každá zo spolupracujúcich rodín vie, že na účasti na výskume sa bude podieľať len po neurčitú dobu s kontrolou, či budú i naďalej uspokojovať demografické požiadavky a požiadavky kontroly kvality. Aby sa teda zachovávala reprezentatívnosť panelu vzhľadom na zloženie populácie Českej republiky. Pravidelne je prevádzaný statický výskum zloženia domácností a charakteristiky jedincov.
Prvého výskumu sa zúčastnilo 10 092 domácností, ďalšie výskumy sú plánované ako pravidelné kontinuálne výskumy na vzorke najmenej 5000 domácností. Na základe týchto výskumov je potom určený profil domácnosti a jednotlivcov, taktiež sú určené najdôležitejšie rozlišovacie charakteristiky vzhľadom na sledovanie televízie. Tieto charakteristiky sú v pravidelných týždenných intervaloch použité k bilancii panelu. Štruktura panelu je priebežne upravovaná tak, aby profil panelu odpovedal profilu jednotlivcov a domácností v Českej republike. Pre zachvanie platnosti údajov v peoplemetrovom systéme je prevádzana obmena 20% panelových domácností ročne. Panelové domácnosti sú výberané na viacej stupňovom rozvrstvenom vzorku. Mimo zdroje informácií o populácii a kontrólnych profiloch, zavádzajúci výskum následne tvorí zásobáreň adries so známymi charakteristikami, z ktorých sú vyberané domácnosti pre retrukciu. Aby bola zaistená čo najlepšia geografická reprezentatívnosť, je vzorka práve tak zastúpená v jednotlivých regiónoch ČR. To umožňuje pružne a správne reprezentovať prijímané kanály. Obzvlášť tie, ktorých pokrytie vzrastá napr. prijímaním signálu z ďalších vysielačov, zavedením káblovej služby alebo satelitným prijímačom.
V domácnosti, ktorá sa účastní výskumu je nainštalované elektronické zariadenie, ktoré je napojené na každý TV prijímač a video rekordér. Toto zariadenie, takzvaný peoplemeter, aktivujú členovia domácnosti diaľkovým ovládaním pri vstupe alebo opustení miestnosti v ktorej je TV prijímač zapnutý. Pokiaľ je TV prijímač vypnutý, ukazuje displej peoplemetru dátum a čas.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.