Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

LARP

Čo je to LARP? V skratke by sa dal LARP (live action roll playing) nazvať organizovaným vysoko štýlovým relaxom. Určený je pre fanúšikov Fantasy a stredovekého spôsobu boja, života a všetkého, čo k tomu patrí. (Čo je vlastne Fantasy alebo stredovek nebudem vysvetlovať. Myslím, že to je všetkým jasné, no tým absolútne nezasväteným odporúčam navštíviť kvalitné kníhkupectvo.Len by som chcel podotknut ze Pan Prstenov ani zdaleka nieje jedine a najlepsie fantasy.) LARP je vo svojej podstate hra na hrdinov naživo. Určite ste niekto z vás už niekedy túžili stať sa bojovníkom , zlodejom, alebo mágom či hraničiarom. V LARPovi máte možnosť.

Ako to funguje ? Veľmi jednoducho. Základom je výber povolania a k nemu adekvátneho kostýmu. Oblečenie môže byť rôzne, z akýchkoľvek materiálov, najčastejčie šité ručne a finančne veľmi nenáročné. Pri tvorbe kostýmu sa fantázii medze nekladú, nápaditosť, nekonvenčnosť prevedenia a originalita sú vítané. Všetko to však musí spĺňať jeden predpoklad – dobové prevedenie. (Celkový dojem musí byť taký, že keby niekto preniesol do takéhoto kostýmu prezlečeného hráča do stredoveku, tamojší by si nemali všimnúť, že ide o niekoho z inej doby. Dôraz na dobovosť je nutný – staré rifle pod dokonale zhotoveným brnením kazia nielen efekt, ale hlavne celkovú atmosféru. A LARP, to je hlavne atmosféra.) S kostýmom samozrejme súvisia aj zbrane. Základným materiálom býva drevo, výhodné hlavne kôli svojej váhe a prispôsobivosti. Nech je však materiál aký koľvek, sečné hrany a iné styčné plochy slúžiace na útok sa z bezpečnostných dôvodov zvyknú obaľovať do menej brutálnych materiálov ako sú molitan a podobne. Je jedine vecou majiteľa zbrane, ako si ju zhotoví, či pôjde o kus metly so žltým molitanom, alebo o sekeru. (Ľudstvo vymyslelo farby a spreje, dokonca aj kobercovinu, niekedy mám dojem, že práve kôli LARPovi. =) )

LARP nie je Bojovka! Síce ide o veľmi podobnú záležitosť, LARP nie je bezduché sekanie sa drevom niekde na odľahlom hrade. LARP, to je v prvom rade RPG: ide o samotných hráčov – ich postavy a povolania, dejovú líniu a atmosféru. Ak niekto váha, či pôjde na bojovku alebo nie kôli jej fyzickej náročnosti (človek sa zabaví, len ak je schopný bojovník alebo pozná organizátorov =]), tak v LARPovi váhať nemusí. Tu si prídu na svoje aj tí menej obratnejší, viac intelektuálne založení a samozrejme aj príslušníčky nežného pohlavia. (Nemusia sa stávať mužatkami, ako to býva na bežných bojovkách.) Pokiaľ hľadáte zábavu v podobe mlátenia sa dvoch skupín zúčastnených hlava – nehlava po dobu 3 hodín, LARP vás zrejme úplne neuspokojí. LARP je v prvom rade príbeh, dejová línia. Akcia má priebeh dobrodružstva, nie vojny. Ak si však myslíte, že v LARPovi nezažijete skutočný boj, veľmi sa mýlite. Niet hráča, ktorý by si z akcie neniesol domov početné modriny, odreniny a iné zranenia. LARP je jednoducho skvelý boj a akcia, pričom zúčastnení vedia prečo, začo a kôli čomu vlastne bojujú. (zabava je prvorada).

Predstavte si, že ste rytier, člen mnohopočetnej armády a spolu so svojou jednotkou máte splniť určitú úlohu. Predstavte si putovanie po krajine, vzrušujúce bitky s množstvom nepriateľov, predstavte si, ako sa pred vami pomaly odkrýva váš osud. Toto všetko môžete v rámci LARPu zažiť na vlastnej koži. V ruke budete stískať skutočný meč, po vašom boku budú stáť skutoční spolubojovníci a budete putovať skutočným lesom.
LARP vznikol na princípe papierových RPG (Role Playing Game). RPG je hra, kde každý hráč v reálnom svete ovláda postavu v svete imaginárnom. Musí sa pritom do svojej postavy úplne vžiť a chovať sa v súlade s jej presvedčením a vierou. Príkladom je klasické AD&D (poprípade DrD, GURPS, atď.). Samotné slovo LARP je skratkou anglického výrazu Live Action Role Playing, je to teda RPG, ktoré sa neodohráva len vo fantázii hráčov, ale naživo. Veľmi zjednodušene by sa to dalo prirovnať i k počítačovej hre, ktorú hráte naživo. Stanovia sa pravidlá pre boj, postavy a mágiu (ak sú v hre povolené aj magicky nadané postavy), vymyslí sa príbeh a ide sa na to. Všetko je len na vás resp. na vašich reálnych psychických a fyzických schopnostiach.

Je mnoho druhov LARPov a väčšinou sa delia podľa toho, z akého imaginárneho sveta jeho predloha pochádza. Môžu byť zo všetkých možných prostredí, od stredovekej fantasy, cez súčastnoť až po ďalekú scifistickú budúcnost. Veď fantázii sa medze nekladú(aspon by sa nemali).

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk