referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Nedeľa, 27. novembra 2022
Central Intelligence Agency (CIA)
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: robo13
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 449
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Central Intelligence Agency

ÚSTREDNÁ SPRAVODAJSKÁ SLUŽBA bola zriadená v roku 1947 spolu s National Security Council na základe Národného zákona o spravodajskej službe. Riaditeľa a jeho zástupcov menuje prezident a potvrdzuje Senát.
Pred druhou svetovou vojnou vláda Spojených štátov amerických nepodporovala žiadnu oficiálnu špionážnu agentúru. S vypuknuknutím vojny bolo však potrebné v tomto smere prijať novú politiku. Vtedajší prezident Franklin D. Rooswelt poveril veterána prvej svetovej vojny Williama J. Donovana, zvaného Divoký Bill, vytvorením OSS,Office of Strategic Services (Úradu Strategických Služieb). Vznikol roku 1942 a riaditeľom sa stal W.J. Donovan. OSS bol zrušený roku 1945 prezidentom Harry S. Trumanom. Jeho funkcie si rozdelili Ministerstvo zahraničných vecí a Ministerstvo vojny. Donovan, ale aj ďalší tvrdili, že politika Spojených štátov v studenej vojne by sa posilnila založením nezávislej špionážnej agentúry. Výsledkom toho bol vznik CIA a NSC.

CIA, riadená NSC, bola poverená zhromažďovaním a hodnotením štátom chránených informácií a vykonávaním širokého rozsahu tajných operácií utajovaných pred verejnosťou. The National Security Council pozostával z prezidenta, viceprezidenta, ministra zahraničia a ministra obrany. V roku 1978 sa riaditeľ CIA stáva šéfom celej spravodajskej komunity, zahàňajúcej vojenské spravodajstvo, NSA (National Security Agency), kontrašpionážnu zložku FBI, spravodajskú službu Ministerstva zahraničných vecí a iné.

CIA bola hlavne v 70-tych rokoch málo chápaná verejnosťou. Zásluhu na tom mali hlavne aféry, ktoré sa dostali spod pláštika tajomstva. Bol to Vietnam, keď vláda klamala o úspechoch amerických vojsk, prienik Bieleho domu do Národného výboru pre demokraciu, ktorý zatajil prezident Nixon, sledovanie novinárov, nasadzovanie informátorov do domácich protestných skupín, otváranie pošty hlavne medzi USA a Sovietskym zväzom. V roku 1974 vyšlo najavo, že CIA sledovala Američanov, ktorí boli proti vojne vo Vietname. Aj niektoré zahraničné operácie nepridali CIA na popularite. Môžeme spomenúť program Phoenix vo Vietname, ktorý mal za následok okolo 21,600 životov, pokusy o atentát na Fidela Castra a s tým neslávne spojenú inváziu v Zátoke svíň, jej účasť na zavraždení dominikánskeho diktátora Rafaela Trujjila.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.