referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Federal Bureau of Investigation (FBI) - Federálny úrad pre vyšetrovanie
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: robo13
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 364
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
Federálny úrad pre vyšetrovanie (Federal Bureau of Investigation - FBI) je súčasťou Ministerstva spravodlivosti USA.

História

Pôvod
Začiatky FBI siahajú do roku 1908. Dovtedy si Ministerstvo spravodlivosti (Department of Justice - DOJ) "požičiavalo" agentov na vyšetrovanie federálnych trestných činov od U.S. Secret Service. Títo muži boli perfektne trénovaní, nezodpovedali sa však generálnemu prokurátorovi, ale šéfovi Secret Service. To sa zmenilo práve 26. 7. 1908, keď sa na príkaz generálneho prokurátora J. Bonaparta stalo 34 špeciálnych agentov súčasťou DOJ. Tento akt sa považuje za oficiálny vznik FBI.
Bonapartov nástupca, George Wickersham, pomenúva v roku 1909 tento zbor ako Bureau of Investigation (Úrad vyšetrovania).
V nasledujúcich piatich rokoch sa počet agentov vyšplhal nad číslo 300, približne taký istý bol aj počet podporných zamestnancov. Agenti pôsobili po celých Spojených štátoch v tzv. Terénnych úradoch (Field offices) na čele ktorého stál Special Agent in Charge (SAC). Väčšina Terénnych úradov sa nachádzala v hlavných mestách jednotlivých štátov, niekoľko z nich však bolo umiestnených v blízkosti hraníc s Mexikom, kde sa sústredili hlavne na boj proti pašovaniu, narúšaniu hraníc a spravodajstvu. Roky 1917 - 1945
So vstupom USA do Prvej svetovej vojny sa vyšetrovacie právomoci Úradu rozšírili. Agenti začali vyšetrovať špionáž, sabotáže atď.
V roku 1919 sa riaditeľom Úradu stal William J. Flynn, bývalý šéf Secret Service. V októbri 1919 vstúpil do platnosti tzv. National Motor Vehicle Theft Act, ktorý dal agentom právomoc zasahovať proti zločincom pokúšajúcich sa obísť zákon prekročením hraníc do iného štátu v rámci USA. Počas prezidentovania Warrena G. Hardinga sa právomoci Úradu vrátili na úroveň z obdobia pred Prvou svetovou vojnou.

Roky 1921 až 1933 sa niekedy nazývali ako roky bezprávia. Hlavnými príčinami tohto javu bol nástup gansterizmu a prijatie zákona o prohibícii. Keďže Úrad mal v tomto období veľmi obmedzené právomoci, vyšetrovanie niektorých prípadov vyžadovalo veľkú "kreativitu", napr. prípad Al Capona alebo Ku Klux Klanu. Agenti Úradu však svojimi schopnosťami dosahovali slušné úspechy.
Vtedajší riaditeľ, William J. Burns, ktorý predtým vlastnil detektívnu kanceláriu, ustanovil za asistenta riaditeľa 26-ročného J. Edgar Hoovera, absolventa práva na George Washington University.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.