referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kristián
Utorok, 19. októbra 2021
Vajcia vo výžive
Dátum pridania: 16.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: slogginka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 817
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Medzi základné a biologicky najcennejšie potraviny patria vajcia. Plnia úlohu sýtiacej, živiacej a aj ochrannej potraviny, pretože obsahujú plnohodnotné bielkoviny, nerastné látky (vápnik, fosfor, železo a horčík) a vitamíny – popri vitamínoch skupiny B najmä vitamín A v žĺtku, menšie množstvo vitamínu D a lecitín. Odborníci tvrdia, že práve vajcia obsahujú dokonca viac lecitínu ako kaviár, maslo alebo mlieko.

Už spomínaným vysoko hodnotným obsahom majú práve vajcia široké využitie v diétnej a liečebnej výžive. V liečebnej výžive je veľmi dôležitý žĺtok, ktorý obsahuje značné množstvo železa, preto ho lekári odporúčajú najmä chorým na chudokrvnosť. Lecitín zasa využijú nervové bunky, fosfor je potrebný pri formovaní tukovej premeny a vitamín D je zasa potrebný pri správnom stravovaní tehotných a dojčiacich žien. V poslednom období však mnohí svetom uznávaní odborníci v racionálnej výžive varujú pred nadmerným konzumovaním vajec, pretože najmä žĺtok podporuje v organizme zvýšený obsah cholesterolu. Mnohí dokonca odporúčajú skonzumovať len jedno vajce do týždňa. Preto najmä starší a obézni ľudia by si mali radšej odoprieť vaječný žĺtok a konzumovať viac bielkov.

Využitie tejto potraviny je všestranné. Bez vajec by sme si neraz ani nevedeli predstaviť chutné a oku lahodiace predjedlo, vaječné polievky patria medzi najoriginálnejšie výtvory kulinárskeho umenia, neodmysliteľné sú i pri príprave rôznych zeleninových šalátov, múčnikov či rozličných samostatných pokrmov. Dlhšie skladujeme len skutočne čerstvé vajcia. Ak chceme zistiť ich čerstvosť, stačí, ak ich ponoríme do vody. Čerstvé vajce klesne na dno, staršie sa vo vode vznáša, alebo dokonca vypláva na povrch. Vajcia neskladujeme ani v chladničke dlhšie ako dva týždne. Ukladáme ich zásadne špičkou dolu. Ak nám zostanú po varení bielka, dáme ich do pohára, zalejeme studenou vodou a odložíme do chladničky. Potom ich spotrebujeme pri najbližšej príležitosti.

Vajcové bielka na šľahanie snehu musia mať izbovú teplotu. Potom sa vytvorí bohatá a hustá pena. Prešľahané bielka zasa dobre nedržia. Sneh stráca lesk a hebkosť a tvoria sa menšie hrudky. Už po krátkom státí púšťa tekutinu a vlhne. Surové bielka čistia mäsové vývary a rôsoly. Na jeden liter vývaru pridáme dve mierne vyšľahané bielka. Potom vývar zohrejeme a necháme odstáť. Bielok zrazí kal a tuk. Vývar prelejeme cez čisté plátno alebo špeciálny filtrovací papier. Zvyšné surové žĺtka držíme v chladničke v pohári zaliate lyžicou mlieka, aby nevyschli.

Kačacie vajcia zásadne nepoužívame na prípravu majonézy, ani ich nevaríme namäkko. Môžu obsahovať choroboplodné baktérie. Vajcia pri varení neprasknú, keď ich na tupom konci prepichneme tenkou ihlou. Prasknuté uvarené vajcia šúpeme najlepšie pod prúdom tečúcej studenej vody. Trochu puknuté vajcia rozoznáme tak, že poklepávame jedno o druhé. Ak vydáva praskavý zvuk, vajce vyradíme a rýchlo použijeme. Nepoškodené vajcia naopak vydávajú jasný vysoký tón. Natvrdo varíme vajcia osem až desať minút, na hniličku štyri až päť minút a namäkko dva a pol až tri minúty. Čas varenia počítame od okamihu, keď voda začne vrieť. Vajcia zásadne nevaríme dlhšie ako treba, pretože dlhším varením sa uvoľňuje síra, žĺtok zbytočne zozelenie, vznikne dojem, že vajce je pokazené.

Stratené vajcia sú vajcia varené bez škrupiny. Púšťame ich opatrne do osolenej a octom okyslenej vody. Nikdy ich nepúšťame do vody zvysoka. Pomôžeme si tak, že ich rozklepneme do naberačky, podržíme ich nad vriacou vodou a do vody ich pustíme až po zbelení. Stratené vajcia varíme tri minúty. Roztraseniu zabránime aj tým, že hneď po vypustení vajec do vody, bielok obaľujeme pomocou lyžice okolo žĺtka, aby sa neroztiekol.

K dobrým vlastnostiam patrí predovšetkým biologická hodnota bielkovín vo vajciach. Táto bielkovina je vzorom pre posudzovanie biologickej hodnoty iných bielkovín. Taktiež stráviteľnosť týchto bielkovín je vysoká. Pozornosť si zaslúžia aj tuky, ktoré obsahuje žĺtok. Majú vysokú výživnú hodnotu, predovšetkým svojím vysokým zastúpením nenasýtených mastných kyselín. Zo zdravotného hľadiska je dôležitý pomer nasýtených a nenasýtených mastných kyselín, ktorý je u vajec priaznivejší ako u mnohých iných živočíšnych tukov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.