referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Ste líder alebo len manažér?
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mairka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 989
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
Ste líder alebo “len” manažér?

Na zodpovedanie tejto otázky je dôležitá dôkladná sebaanalýza. Dôležité ako vás vidia podriadení, pretože ich pocity sa odrážajú v miere ich spolupráce a v poduktivite. Nikto nespolupracuje dobrovoľne pre niekoho, koho sa bojí. Skutoční vodcovia vzbudzujú vo svojich podriadených dôveru a nadšenie.

Vlastnosti dobrého vodcu:

Energia: Vodcovia vzbudzujú v ľuďoch optimismus a odhodlanie. Prejavujú svoju angažovanosť tým, že sami tvrdo pracujú a udávajú tempo ostatným.
Nápady: Ten, kto má plán, ktorý prinesie prospech celému tímu, rýchlo získa ostatných. Vodcovia prichádzajú s nápadmi v takmer každej situácii.
Úspech: Podriadení sú vodcovi oddaní, ak dôverujú jeho plánom a schopnostiam. Táto dôvera sa spravidla opiera o pozitívne skúsenosti s jeho predchádzajúcimi nápadmi. Ten, kto nemá vodcovské skúsenosti, potrebuje mimoriadne dobrý plán.
Vnímavosť: Vodcovia si overujú, či naozaj vedia, čo si ich podriadení prajú a čo si myslia. Svoje plány promptne prispôsobujú tak, aby využili ambície svojho tímu. Schopnosť velenia: Vytrvalosť v presadzovaní plánov a rýchle ragovanie na výzvy patrí k typickým črtám vodcu. Ľudia ho ochotne nasledujú, ak sú presvedčení, že má ten najlepší možný plán a snažia sa úspešne jeho plán realizovať.

Vodcovstvo si vyžduje dôveryhodnosť

Ľudia vám musia uveriť, skôr než príjmu váš plán a začnú ho s vami realizovať. Ak chcete dosiahnuť svoje ciele pomocou ostatných, nesmiete prejaviť žiadnu obavu, ktorá by bola v rozpore s vodcovstvom:

Strach zo zlyhania: Vodca, ktorý sa obáva zlyhania, nie je schopný prijať riziko, ktoré si mnohé vodcovské rozhodnutia vyžadujú.
Strach z chyby: Opatrnosť a uvažovanie o všetkých možnostiach vám poskytnú vodcovský prehľad. Ak však chcete všetko kontrolovať sami, ste nakoniec unavený a prepracovaní. Ak niektoré rozhodnutia vyžadujú podrobnejšie preštudovanie, oddeľte ich od rutinných záležitostí, inak riskujete, že nebudete aktívnym vodcom.
Strach zo zodpovednosti: Váš stres, ktorý je jedným z aspektov vodcovstva ovplyvňuje, ako dobre si vaši ľudia počínajú. Riskujete, že budete pokarhaný alebo pochválený za úsilie svojich ľudí a v súvislosti s tým bude posudzované i vaše vlastné úsilie.
Strach z úspechu: Nebojte sa toho, že sa budete javiť ako ctižiadostivý a agresívny na úkor svojich kolegov či podriadených.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.